Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Krakenteena Ruby | Ruby Gillman, Teenage Kraken | 2023
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 30.06.2023
CZ premiéra: 29.06.2023
režie: Kirk DeMicco, Faryn Pearl
hrají: Jane Fonda, Toni Collette, Annie Murphy, Will Forte, Sam Richardson

Krakenteena Ruby: Recenze


ikona
Rimsy
dreamworkskrakenteena rubyrecenze
„Oceány krakeny potřebují, neboť kraken vždy vyslyší volání.“ Obávaní hlavonožci jsou zde sice nečekaně hodní, ale žádné velké boření mýtů raději nečekejte. 

Koho proboha napadl tenhle název? Nevyslovitelný novotvar „krakenteena“ má dávat najevo, že titulní Ruby patří k živočišnému druhu krakenů a nachází se v teenagerovském věku – ale kolik mladých diváků se bude snažit to vůbec pochopit? Přitom anglický originál není o mnoho atraktivnější: Ruby Gillman, Teenage Kraken. Slavné animační studio DreamWorks, z jehož stáje vedle Shreka, Madagaskaru, Kung Fu Pandy a Jak vycvičit draka vzešel i nedávný hit Kocour v botách: Poslední přání, to tedy s názvem své podmořské novinky trochu nezvládlo. Což platí i pro řadu jejích dalších aspektů.

Hlavní hrdinkou je šestnáctiletá Ruby žijící s rodinou v přímořském městečku Pobřežnice. Její matka je úspěšná realitní agentka a něco možná dělá i její otec, ale není to důležité – v tomto příběhu se totiž všechna klíčová dilemata a konflikty odehrávají mezi ženskými postavami. Celá rodina je poněkud zvláštní tím, že se jedná o krakeny, nikoli o lidi, přesto se jim daří předstírat, že jsou běžnou součástí tamější společnosti.

Matka Agáta se totiž bojí tajemných nebezpečí, kterých je oceán údajně plný, a tak přestěhovala rodinu na souš. Prý kvůli vlhkosti nutné k přežití však jen na pobřeží. Ruby je se svou jinakostí zpočátku smířená a nad její modrou kůží a párkovitými „prsty“ ve stylu Všechno, všude, najednou se ostatní pozastavují jen do chvíle, než jim řekne, že pochází z Kanady. Pubertální idylku, jejíž největším ohrožením je blížící se školní ples a počátek vztahu s fešáckým skejťákem, naruší nečekaná proměna Ruby v obřího krakena (respektive krakenu), neohrabaně likvidujícího vše v okolí.

Pokud vám téma mladé, dospívající dívky, která se nezáměrně během návalu emocí proměňuje v masivní příšeru, připomíná loňskou Proměnu, máte pravdu. Krakenteena Ruby skutečně působí jako podmořský odvar zdařilé, leč přece jen trochu přehlédnutelné pixarovky, v níž se rovněž pracovalo s motivy zvládání emocí, hledání sebe sama a vztahu s matkou. To vše nechybí ani zde, dualita mezi podmořským a suchozemským životem navíc evokuje i o rok starší animák Luca, kde se mořské příšery rovněž pokoušely zapadnout mezi lidi.

Postupné odhalování rodinných vazeb i krakení mytologie uvede na scénu i postavy mořských víl, a tak je nasnadě i další inspirační zdroj. K původní Malé mořské víle zjevně odkazuje i figura nově nastoupivší školačky Chelsea, pyšnící se hustou hřívou rudých vlasů. Nechybí ani achabovský námořní kapitán, který nenávidí krakeny, a kamarádi titulní hrdinky, hojně využívající sociální sítě a moderní technologie.

Animace je samozřejmě profesionální a v řadě okamžiků hravě okouzlující. Ruby, její matka i babička mají v podobě mocných krakenů odlišné charakteristické barvy a některé akční scény dovedou vyčarovat dechberoucí podmořskou epiku. Škoda, že na pozadí namísto instrumentálních hudebních motivů často zní nevhodné popové skladby, a přestože skladba Burning od Yeah Yeah Yeahs má nesporně strhující kvality, jako podkres k finální bitvě příliš dobře nefunguje. Standardem je i důstojný český dabing, který díky absenci zpívaných písní neklade na obsazení příliš velké nároky. Je však na zhodnocení každého, zdali mu hlášky jako „do sardele práce“ či „jsem ti v ploutvích“ přijdou vtipné.


Přehrajte si trailer
„Plesy jsou postkoloniální patriarchální konstrukt. Ale může být fajn tam jít se správnou osobou,“ nesměle se zamýšlí Ruby a nepřímo tak reflektuje přístup celého filmu. Ten se totiž místy snaží být moderní, sebereflektivní, nabourat zažité stereotypy třeba ohledně zlých krakenů a hodných mořských víl. V jádru však zůstává zaměnitelným coming-of-age příběhem o generačních sporech mezi neústupnou, zatvrzelou matkou snažící se za každou cenu ochránit své nejbližší a mladou dívkou, jež se rozhodně nespokojí s vágním vysvětlením, že věci prostě nějak jsou, a chce prozkoumat svět na vlastní pěst. Poselství, že navzdory původně oprávněným obavám se člověk nakonec možná schovává hlavně sám před sebou, je pěkné, ale přece jen viděné už mnohokrát.

Verdikt

avatar5/10

Rimsy

Funkční animovaná spotřebka navenek hýří nápady a lákavou animací, které mohou mladé publikum zaujmout a pobavit. Starší diváky překvapí či vyloženě vtáhne opravdu těžko.Hodnocení čtenářů

  • avatar4/10

    malylada

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace