Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Malá mořská víla | The Little Mermaid | 1989
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: nestanovena
režie: Ron Clements, John Musker
hrají: Jodi Benson, Pat Carroll, Christopher Daniel Barnes, Buddy Hackett

Malá mořská víla: V.I.M.


ikona
Cival
malá mořská vílavimwalt disney
Podmořská romance Walta Disneyho 

Pixaři vás dost možná vychovali ke zdravé nedůvěře vůči těm pomalým a plochým animákům. Teď do vás ještě sypou ty nejlepší kraťasy z třicetileté tvůrčí dráhy (vánoční dárky to jistí) a pořád slízávají smetanu za voňavé Ratatouille. Říká se tomu totální nadvláda. Rozumný divák jí však nepodlehne – přišel by totiž o všechny mocné fantaskní příběhy, které dělaly dětem radost během předchozích sedmdesáti let.

V Malé mořské víle uvidíte všechny důvody, pro než se sousloví „celovečerní Disneyovka“ považovalo za samonosný certifikát kvality. První veličinou je příběh. Možná jednoduchý, mnohem spíš archetypální a tučně obtažený. Kouzlo starších Disneyovek spočívalo právě v tom, jak se předvídatelně klenutá vyprávěnka díky dokonalému provedení přeměnila v životabudič. Slzy a smích, napětí i radostná pohodička, dobrodružství a láska. Story, kterou se vyplatí poslouchat sestává už po staletí z téhož, Disney si ale osvojil nástroje k jejímu srdcervoucímu přednesu. 

Dnešní filmy jsou rychlejší. Nenavyšuje se jen počet střihů, ale i penzum slov, jež ze sebe všechny ty užvaněné postavičky vykuckají. Každých třicet sekund musí přijít vtípek, každou minutu velevtipný gag, každých pět minut slzopudný moment. Divácká centra jsou zahlcena, a když nejsou, nudí se. Já vím, je to vývoj. Ale když se tklivé písničky, věčná to součást Disneyho vyprávěnek, vecpou už jen do Shrekových karaoke show a do hraných celovečerních parodií á la Kouzelná romance, i mě se zmocňuje jistá nostalgie.

Zrovna Malá mořská víla totiž ukazuje, jak díky několika songům zbytňuje celá dramatická struktura. Jakmile se pod hladinou rozezní oscarová hudba Alana Menkena a tvůrci jí začnou decentně prosypávat vtípky, celá romance se tím tak mazlivě vybarvuje, až skončí jako disneyovský ideál: V pozici technicky brilantní i zatraceně dojemné pohádky, která bere za srdce a ještě s citem tahá za bránici. Fakt nestárne.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace