Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Invalida | 2023
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: 20.04.2023
režie: Jonáš Karásek
hrají: Gregor Hološka, Zdeněk Godla, Ivo Gogál, Daniel Fischer, Sväťo Malachovský

Invalida: Recenze


ikona
Rimsy
gregor hološkainvalidajonáš karásekzdeněk godla
„Všechno se dá opravit, když se chce.“ Platí to pro rozhašenou televizi či rozbitý dětský vláček, ale co třeba společnost či manželství? 

Pokud se podíváte na ČSFD profil této slovenské novinky, jistě vás zaskočí nezvykle vysoké hodnocení dalece přesahující 80 procent. Opravdu se východním bratřím podařilo natočit komediální hit, o kterém si můžeme nechat jen zdát? S určitými výhradami lze Invalidu skutečně považovat za úkaz, po němž můžeme lehce závistivě pokukovat.

Jonáš Karásek zatím natočil hlavně rozporuplně přijaté filmy Kandidát a Amnestie. Nešla jim upřít snaha o mixování žánrů a politicky angažovaný přesah, realizace však v obou případech skončila jen na půli cesty. Specifickou dobovou reflexi nabízí i aktuální Invalida, přestože v tomto případě snaha o rýpání do politické garnitury ustoupila přímočarému humoru a předání poselství spíše mezi řádky. A je to rozhodně ku prospěchu věci, i když postava populistického kandidáta na starostu, který se prezentuje jako opak tradičních politiků a slibuje vyřešené romské otázky, jasně ukazuje, že tvůrci na společenské přesahy rozhodně nerezignovali.

Ocitáme se na slovenském maloměstě někdy v 90. letech. Dobu prozrazují šusťákové soupravy, prastaré mobilní telefony či obří kazeťáky, zároveň ale také zmatení většiny obyvatel z nových poměrů. Mezi ně patří i cholerický údržbář Laco. Má rád svou klidnou práci v místním muzeu a popíjení piva značky Průměr. Vše se změní, když v návalu vzteku vyhodí synův kazeťák z okna, což je pro jeho dlouhodobě opomíjenou manželku poslední kapka. Aby dal rozhádanou rodinu zase dohromady, obvolává inzeráty na nová rádia. Z jednoho se však vyklube podvod a Laco shodou bizarních okolností končí od pasu dolů ochrnutý. Jeho hněvivý temperament to však ani náhodou neuklidní.

Živelným výkonem si většinu scén pro sebe krade Gregor Hološka, známý hlavně díky vedlejší roli ve výše zmíněné Amnestii. Dobře se s ním doplňuje naopak poměrně tlumený Zdeněk Godla v úloze Lacova kamaráda Gaba. Gabo a jeho rodina totiž Lacovi pomáhají zjednat pořádek a spravedlivě potrestat mafiány, kteří mu zničili zdraví.

Pod výsledkem je vedle Karáska podepsán i scenárista Tomáš Dušička, který vycházel z několika skutečných příběhů. Po filmu prohlásil, že chtěl vytvořit ryze devadesátkového hrdinu, jehož prostřednictvím by aspoň pomyslně mohlo dojít k napravení množství křivd, které se tenkrát odehrávaly. Vyprávění o obyčejném člověku, který vezme spravedlnost do vlastních rukou, je samozřejmě morálně sporné, jak ostatně ukázala tuzemská Teroristka; aktuální snímek má svým komediálním a zjevně nadsazeným laděným však blíže k Ubal a zmiz či sociálně laděným akčním komediím Guye Ritchieho.

Snahou tvůrců totiž zjevně nebylo pokračovat ve slovenské tradici trudných sociálních dramat, čemuž odpovídá i kulometná kadence místy až tarantinovských dialogů a divoká hudba upomínající na filmy Emira Kusturici. Lacovy neustálé přívaly hrubozrnných nadávek navíc jistě potěší fanoušky fenomenálního „videa“ Oprava lakatoše. V menších roličkách se objeví i rappeři Vec, Majk Spirit a Rytmus, vyjma výtečně bizarního beatboxového vtipu posledního jmenovaného je však jejich účast především lákadlem na plakáty.

Většina vyprávění se odehrává ve flashbaccích a nelineární struktura s částečně nespolehlivým (či minimálně poněkud zabíhavým) vypravěčem Gabou podtrhuje hravost celého díla. Svižný střih mnoha situačním i verbálním vtípkům pomáhá, přesto se nejde zbavit dojmu, že 108 minut dlouhá stopáž by zasloužila pokrátit. Vyprávění občas spadne řetěz a závěrečné rozuzlení není nejen důvěryhodné, ale i dostatečně motivované předchozím dějem. Tyhle nedostatky se však snadno odpouštějí, protože předností je přece jen většina – včetně nadstandardní řemeslné stránky, která rozhodně nepůsobí podfinancovaně, což je malý zázrak.


Přehrajte si trailer
Největším problémem pro tuzemského diváka tak může být práce s rasovými stereotypy. Propagační materiály slibují Zdeňka Godlu v nacistické uniformě, což ve výsledku není tak kontroverzní, jak to vypadá; přesto nelze říct, že by se tvůrci využívání stereotypů o romské menšině či bělošských vyděděncích z okraji společnosti vyhýbali. Humor však nestojí na kopání do slabších, naopak se postavy z periferie často chovají lépe nežli prominentní členové společnosti. Určitě to ale nemusí sednout každého. Ve srovnání s českými pokusy o vytvoření absurdní crazy komedie jako třeba Tři tygři ve filmu: JACKPOT, Wilsonov či Případ mrtvého nebožtíka má však Invalida stále výrazně navrch.

Verdikt

avatar7/10

Rimsy

Sociální komedie nebo retro revenge akčňák? Vlastně cokoli chcete. Svižně sestříhané a sympaticky odlehčené vyprávění trpí nelogičnostmi a balancuje na hranici dobrého vkusu, většinou se však udrží na té správné straně. A zvládne u toho velmi dobře bavit.Hodnocení čtenářů

 • avatar8/10

  yeniczek

 • avatar7/10

  Tomino

 • avatar8/10

  starpep

 • avatar6/10

  the dark knight

 • avatar6/10

  Herkulesss

 • avatar8/10

  marian27

 • avatar7/10

  Nexus6

 • avatar9/10

  pepo

 • avatar7/10

  krumlajs

 • avatar7/10

  malylada

 • avatar8/10

  pytlak15

 • avatar5/10

  xardas93

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace