Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Kandidát | 2013
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: 27.02.2014
režie: Jonáš Karásek
hrají: Marek Majeský, Roman Luknár, Michal Dlouhý, Michal Kubovčík, Monika Hilmerová

Kandidát: Recenze


ikona
woody
Jak se povedl filmový hit od našich východních sousedů o tom, že politika je fakt svinstvo?  

Filmy o současné společensko-politické situaci bychom v našich končinách spočítali na prstech jedné ruky. Co si vzpomínám, tak se v poslední době objevili jenom Hranaři a Ulovit miliardáře. V obou případech se přitom jednalo o tak bolestivé zážitky, že je snad jenom dobře, že tuzemští filmaři napínají své síly jen k době první republiky, pražského jara nebo normalizace.

Proto je zajímavé zhlédnout, jak se s tématem masmédií, politických kampaní a ovlivňování voličů popasovali Slováci. Byť to není nikde explicitně řečeno, Kandidát je čistě slovenský film – od štábu, přes herce až po reálie, které zahrnují bratislavské sídliště, silnou úlohu církve nebo potřebu vůdcovství, která je v bratrském národě zakořeněna od dob Štúra.

Osobně se nemůžu rozhodnout, zda je ten film povedený nebo ne. Na jednu stranu je to na hodinu a tři čtvrtě natažená triviální báchorka o velemoci reklamních agentur, kde probleskují populistické atributy jako ze zmíněných Hranařů. Povedená videoklipová režie je spíše pro efekt, než aby atmosféru nějak gradovala či posouvala – většinu emocí tvoří burácivá hudba. Herci nemají moc co hrát, tvůrci je vybavili jen strohou charakteristikou – ten vtipný, ten mlčenlivý, ten macho, ta prsatá.


Přehrajte si trailer
Ale i přese všechny výtky, kterých je požehnaně, nemůžu Kandidáta zavrhnout jako naprosté selhání. Jistě šel udělat i mnohem lépe, šlo si pohrát s mnoha věcmi, posílit thrillerovou linku na úkor té satirické (nebo naopak), neklouzat jen po povrchu a jít více do hloubky (samotná kampaň je odbytá za pár minut, což je vyloženě škoda). Kandidát se pokusil o něco jiného, progresivního. A musím uznat, že mě docela bavilo sledovat, jak se s tím tvůrci popasovali. Celou dobu šli po správné cestě, jenom byli hodně pomalí a před finišem spadli do rigolu. Ale šlo to udělat i mnohem – mnohem! – hůře, jak dokazují české hokus pokusy.

Verdikt

avatar6/10

woodyHodnocení čtenářů

 • avatar5/10

  Snura

 • avatar8/10

  Ingwio

 • avatar7/10

  pepo

 • avatar5/10

  Mr.T-Pac

 • avatar7/10

  MS_Cyril

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace