Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Ubal a zmiz | 2021
csfd  
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: 08.07.2021
režie: Adam Hobzik
hrají: Matouš Ruml, Janek Gregor, Lukáš Duy Anh Tran, Predrag Bjelac, Karel Dobrý

Ubal a zmiz: Recenze


ikona
Mr. Hlad
adam hobzikguy ritchiejanek gregormatouš rumlpodfucksbal prachy a vypadniubal a zmiz
Prodat hromadu marihuanu může být těžší, než se zdá.  

Vždycky, když se čeští filmaři pokoušejí vycházet ze zahraničních vzorů a ještě se k nim hrdě hlásí, začnu být nervózní. Akční film v českém stylu Nahota na prodej je dodnes úchvatným úkazem toho, jaké zrůdnosti se u nás v devadesátkách daly natočit, zapomenuté komedie Brak a Po hlavě… do prdele chtěly být českým Pulp Ficton a taky to úplně nedopadlo a na hororové pokusy typu Zahradník a Čepel smrti tu radši nebudu moc vzpomínat. Obvykle se zkrátka u podobných projektů rychle ukáže, že vůle by byla, ale schopnosti ne. Tvůrci komedie Ubal a zmiz se otevřeně hlásili k odkazu Guye Ritchieho a k jeho gangsterkám Sbal prachy a vypadni nebo Podfu(c)k, což je v žánru hodně vysoká meta a spousta lidí, která se na ní pokoušela vyškrábat, si ošklivě (a mnohdy zaslouženě) nabila držku. Jak to dopadlo tentokrát? 

O tom si řekneme něco za chvilku, nejdřív rychle k ději. Mireček a jeho kámoš Vilém obchodují s trávou. Nejsou to ovšem žádní velcí gangsteři. Nabízejí kvalitu, mají svou síť zákazníků a dobře zásobené sklady, ale snaží se na sebe neupozorňovat doufají, že si vydělají na karavan a budou moci odjet k moři. Jenže jim táhne na třicet a Vilém, který by do toho rád pořádně šlápnul, pořád nedovede Mirečka přesvědčit, že je na čase to rozjet. Jenže pak jim do klína spadne šance prodat veškerou svou úrodu a Mireček navíc zažije extrémní den blbec, kdy si řekne, že už toho má vlastně taky dost. Jenomže než se ti dva rozhoupají, někdo jim vybere sklady i pěstírnu a bulharský gangster, jemuž měli prodat svoje zboží, začne být lehce nervózní. Do toho všeho se po Žižkově motá jedna zoufalá hudební hvězdička se slabostí pro kožichy, dva policajti, z nichž jeden je vyhořelý a druhý extrémně agresivní, naštvaní motorkáři, vietnamská mafie a nejtvrdší rockeři v Evropě. Tahle noc bude dlouhá…

A popravdě bude i docela zábavná. Scenárista a režisér v jedné osobě Adam Hobzik to totiž s tou inspirací u Guye Ritchieho vzal celkem od podlahy. Žižkov je v jeho podání místo, kde lze prakticky na každém kroku narazit na nějakého drsňáka, gangstera nebo magora s plackou, přičemž všechny postavy jsou dostatečně výrazné a stylizované na to, aby zaujaly během pár vteřin. Malí kšeftaři s trávou se ocitají ve velkém světě, jedna blbá náhoda střídá druhou a příběhy jednotlivých hrdinů jsou čím dál tím absurdněji propojené, aby to nakonec plus mínus dalo smysl a hlavně aby to bylo zábavné. Hobzik má Ritchieho nakoukaného a velmi dobře opisuje to, co v jeho klasikách tak dobře fungovalo. Navíc se nebojí stylizace a jde naproti i vizuálu. Hodně rychle se tu stříhá, kamerové úhly jsou jak vystřižené ze Sbal prachy a vypadni a sem tam se objeví i nějaká hezky nekorektní hláška nebo nečekaně funkční pokus o running joke. Hobzik ví, co dělá a já z toho mám radost. Ale zase bych jeho debut nerad přechválil, protože mouchy tu jsou. 

Víceméně bych se obešel bez celého pokusu o milostnou podzápletku, která je tak nevěrohodná, že kdyby se v půlce objevila Godzilla, dávalo by to víc smysl. A bohužel díky ní začne jeden z hrdinů působit ne jako sympatický loser, ale prostě jen jako loser. Matouš Ruml sice obě polohy zvládá, ovšem nebýt sympaťáka Janka Gregora, měl bych trochu problém držet mu palce, což je u hlavního hrdiny trošku potíž. Nebylo by od věci malinko si pohlídat i finále, kdy se všechny dějové linky uzavřou až podezřele rychle a uspěchaně. 


Přehrajte si trailer
Upřímně Sbal prachy a vypadni je jinde. O hodně dál a řekl bych, že si toho jsou vědomi i sami tvůrci. A že se s tím smířili. Bylo by ode mě nefér, kdybych jim zrovna tohle chtěl omlátit o hlavu, protože srovnávat Ubal a zmiz s jednou z nejlepších gangsterek všech dob a debutem jednoho z nejvýraznějších režisérů současnosti je zkrátka nesmysl. Zázrak se tu skutečně nestal, ale kdo ho od malé české komedie očekával, musel být naivní. Na druhou stranu nemám vůbec problém uznat, že Hobzik ve svém debutu obstál lépe, než bych čekal. Má nakoukané vzory, ze kterých čerpá, nebojí se vyprávět svižněji a agresivněji než ostatní čeští filmaři a z Ubal a zmiz čiší radost z filmařiny a z toho, že si tihle tvůrci mohli vyzkoušet natočit film, jaké od českých filmářů vídáme naprosto výjimečně. A že to napoprvé zvládli bez zásadnějších chyb a problémů. Doufám, že to nezkoušeli naposledy. 

Verdikt

avatar6/10

Mr. Hlad

Dva kšeftaři s trávou dostali šanci prodat celou svou úrodu během jedné jediné noci. Jenže jim ji někdo ukradl. Na Žižkově navíc začínají řádit pološílení poldové, zoufalí muzikanti, svůdné striptérky i bulharská a vietnamská mafie. Tohle bude dlouhá noc. A někdo během ní možná přijde k úrazu… Ubal a zmiz je variace na gangsterky Guye Ritchieho a i když má svoje mouchy a ne všechny dějové linky fungují ideálně, je v ní dost nápadů, humoru a sympatických postav na to, aby si ji člověk v kině celkem užil. Na debut nečekaně fajn. A taky důkaz, že s trochou snahy tu můžou vznikat i jiné filmy, než na jaké jsme od domácích tvůrců zvyklí.Hodnocení redakce

 • avatar6/10

  Rimsy


Hodnocení čtenářů

 • avatar6/10

  Tomino

 • avatar7/10

  l-e-t-o

 • avatar6/10

  pepo

 • avatar5/10

  krumlajs

 • avatar5/10

  malylada

 • avatar8/10

  MartinS96

 • avatar6/10

  bukrr

 • avatar6/10

  Ravenous

 • avatar6/10

  Sos0

 • avatar7/10

  DrsnejPekac

 • avatar7/10

  Suteren

 • avatar4/10

  rublik05

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace