Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Eternals | 2021
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 05.11.2021
CZ premiéra: 04.11.2021
režie: Chloé Zhao
hrají: Angelina Jolie, Richard Madden, Kumail Nanjiani, Salma Hayek, Dong-seok Ma

Eternals: Recenze


ikona
KarelR
Angelina JolieChloé ZhaoEternalsfilmGemma ChanKit HarringtonMarvelRichard Madden
MovieZone vs. Eternals podruhé, tentokrát v krapet střízlivějším módu. 

Ano, Eternals už u nás jednu recenzi mají – a to velmi pozitivní. Leckdo však u nové marvelovky nejásal, a protože patřím mezi ty méně spokojené diváky, házím do placu trochu rezervovanější pohled na věc. Ten, který uznává, že jde o náramně zajímavý film… jenž však není extra dobrý.

Eternals byli od začátku zamýšlení jako velký marvelácký experiment. Dlouho se mluvilo o tom, jak se odhodí mainstreamový svět Avengers a pronikneme do životů nesmrtelných bytostí, jež ochraňují Zemi tak tajně, že o nich vůbec nikdo neví. Angažmá oscarové Chloé Zhao mělo doslova zaručit zemitou a éterickou sci-fi, v níž se dostaneme k niterným pocitům bytostí, jež tisíce let přihlížejí lidským vzestupům a pádům (což se na nich logicky musí nějak podepsat). Je tohle gró v Eternals skutečné přítomné? Ano, je. Bohužel však nemá ani zdaleka tolik prostoru, kolik by potřebovalo.

Abych tedy hned zkraje popsal to, co mě trápí nejvíc – Chloé Zhao uvízla na půli cesty mezi filozofickým eposem a marveláckým blockbusterem, přičemž to první v jejím podání (nepřekvapivě) funguje mnohem lépe. V úvodní půlhodince filmu ještě existuje nějaká rovnováha – přílet Eternals je patřičně oslnivý a úvod v Londýně se (i díky účasti Kita Haringtona) také povedl. Jakmile se však příběh odebere k samotným Eternalům, z nichž je opravdu výrazná a dobře prodaná jen hrstka, začne se film potácet mezi řadou nakousnutých (a málo rozebraných) témat a tónovým rozklížením.

Co přesně tím myslím? Hlavně otřesné pokusy o humor s Kumailem Nanjianim a jeho sidekickem! Chápu, že Marvel vybudoval svůj vesmír na berličce jménem „když nevíš, dej tam vtip, tím přece neurazíš“ (a občas se i tady zadaří, doteď čekám na fan arty Haringtona proměněného v žirafu). Vycpat existenciální veledrama fórky o tom, že někdo režíroval cosi na netu, je však přímo kacířství, jež zabíjí spoustu jinak zajímavých scén.

Chápu, že jsem naivní, ale Eternals se měli držet u věcí, které jim jdou. U konfliktu mezi nesmrtelnými hrdiny, kteří vidí lidstvo každý trochu jinak. U procházek krvavou historií, jíž se popcornovky zabývají jen málokdy. A také u budování romantických a přátelských vztahů, jež mají v téhle unikátní partě mnoho fungujících podob. Klidně bych se všem postavám dostal ještě hlouběji pod kůži místo toho, abych je sledoval v řadě potyček s digimonstry, kde (až do transformačního zlomu) v podstatě nikomu nic nehrozí.

Jasně, marvelovky jsou plné věcí, na které si tady stěžuju. Jenže do Strážců Galaxie vtipkování sedí a ve trojce Kapitána Ameriky mi nevadí, že se všichni jen oťukávají, protože jsou to dvě skupiny lidí, jež se chtějí zastavit a ne povraždit. Eternals ale vnadí na osudovost, která má jít za hranici tradičního sci-fi blbnutí, jen aby od ní pravidelně couvali. Opravdu napínavých a dojemných momentů se tu nabízí bolestivě málo, a to mluvíme o filmu, který je se 157 minutami druhou nejdelší marvelovkou vůbec.

Chloé Zhao dostala tolik prostoru předvést něco opravdu nevídaného a zapamatování hodného. Mohla naservírovat nezapomenutelné dialogy o smyslu života nebo akční scény, které by strčily do kapsy Muže z oceli. Jenže místo toho památné věty chybí a celý film končí před zeleným plátnem, bitkou čtyř superborců na jedné pláži. Hm.

Nechci samozřejmě zase nějak přehánět a posílat Eternals do horoucích pekel. Až na pár scén (zmíněné finále) vypadají krásně, herci jsou většinou špičkoví, zvraty povedené a dilemata plně uvěřitelná. To, že film nedává smysl vzhledem k širšímu MCU (Doctor Strange by musel nejméně třikrát projít portálem a začít se ptát, co se tu sakra děje), asi nemá smysl moc řešit. V jádru mě štve hlavně nenaplněný potenciál a totální strach razantně omezit humor. Jako by diváci nebyli z Temného rytíře nebo Logana zvyklí, že může být superhrdinský film od začátku do konce vážný.

Do budoucna se tak těším spíš na Haringtonova Black Knighta, než že bych vyhlížel Eternals 2. Ti asi časem vzniknou, nemám však iluze o tom, že by si vzali za vzor třeba Dunu a udělali pořádnou marveláckou revoluci. Na tu byla šance v prvním díle, jenž zaplul do vod chybami prošpikovaného průměru – a místo kroku do nového světa udělal jen vystrašený krůček na okraj toho, který už dlouho dobře známe.

Verdikt

avatar6/10

KarelR

Eternals jsou velkolepým dramatem, které se rozhodlo, že si se vším tím velkolepým dramatem zas tak nevěří. Pro jistotu tedy zůstává jednou nohou v marvelácké komediální sféře, čímž však maří většinu snahy napasovat do MCU něco odvážného a jiného. Jsem rád, že to Chloé Zhao zkusila. Výsledek je ale nedopečený kočkopes, v němž je některých věcí zoufale málo a jiných naopak přehnaně moc.Hodnocení redakce

 • avatar3/10

  Cival

 • avatar4/10

  Gonzi


Hodnocení čtenářů

 • avatar8/10

  Ravenhorn

 • avatar7/10

  yeniczek

 • avatar3/10

  Revan

 • avatar9/10

  verbst

 • avatar6/10

  cabal

 • avatar7/10

  Robur

 • avatar6/10

  Rokle

 • avatar7/10

  Ragnarok

 • avatar7/10

  Toren

 • avatar6/10

  Memphis

 • avatar6/10

  the dark knight

 • avatar6/10

  Halebopp

Eternals: Recenze


ikona
do_Od
Kevin Feige chtěl zkusit něco nového a Chloé Zhao mu to splnila. Na otázku, jestli jsou však Eternals zároveň i dobrým filmem, se však odpověď hledá poměrně těžko. 

Nebudu dlouze chodit kolem horké kaše. Z těch tří lidí v rámci redakce, kteří film už viděli, jsem jednoznačně nejspokojenější, a proto vykopáváme mojí recenzí. Vůbec by mě však nepřekvapilo, a vlastně bych to i uvítal, kdyby později někdo napsal i protirecenzi, protože ten snímek není tak divácký, podle prvních ohlasů budu s mým názorem spíš v menšině, a lidé na opačné straně si taky zaslouží dostat prostor. Čímž vytvářím tak trochu meta úvod, protože protichůdné názory, vnitřní konflikty a jakási rozpolcenost jsou stěžejními motivy i samotného filmu, kde Zhao rovněž každé straně dopřeje místo na to, aby ten svůj pohled nějakým způsobem obhájila. Nicméně začneme asi od začátku.

Eternals jsou novým filmem od studia Marvel a vypráví příběh kosmických entit jménem Eternals, které byly stvořeny rasou zvanou Celestials, aby chránily různé planety před agresivní formou života známou jako Deviants. Snímek se pak točí o vcelku různorodé desítce Eternals – Ikaros, Sersi, Druig, Gilgameš, Kingo, Thena, Ajak, Phastos, Sprite a Makkari – již byli vysláni jistým Arishemem na Zemi, aby chránili lidstvo před útoky Deviantů počínaje rokem 5000 před Kristem. V první části tak sledujeme probuzení hlavních postav, přílet na Zemi, pár akčních střípků, a pak se rázem přesouváme do současného Londýna, kde Sersi (Gemma Chan) pracuje jako učitelka a randí s jistým profesorem Danem Whitmanem (Kit Harrington). Než se ale vůbec diváci s těmi dvěma stihnou pořádně seznámit, jsou napadeni jedním z Deviantů. Ti, jak se ukazuje, nejsou tak úplně mrtví, jak si zbytek týmu pár stovek let nazpátek myslel, čímž se rozjede zdánlivě hlavní zápletka o tom, jak se stará banda musí dát opět dohromady.

Ve skutečnosti tomu tak úplně není. Mezitím, co se postupně tým dává zpátky dohromady a diváci za jednotlivými Eternals cestují po celém světě, totiž režisérka odhaluje pomocí flashbacků i to, jakým způsobem vlastně hrdinové po čas lidské historie působili ve světě, co směli dělat, co nesměli dělat, jaký to na ně mělo vliv, a nakonec, proč se vlastně rozpustili. To s sebou pak přináší řadu různých témat, od náboženství, smyslu života (lidí i Eternals samotných), svobodné vůle až vlastně po lásku, která zde má mnoho podob. Chloé Zhao často avizovala, že ústřední roli v jejím filmu bude hrát milostný trojúhelník mezi Sersi, Ikarem (Richard Madden) a Whitmanem. Jak jsem ale naznačil výše, ten poslední zmíněný je ve filmu tak málo, že jde spíš o pouto mezi prvními dvěma. Důvod, proč se rozešli, a co k sobě cítí, ostatně zásadně ovlivňuje zbylé dění filmu.

Sersi a Ikaros nicméně nejsou sami, kdo si řeší vlastní konflikty. V podstatě se dá říct, že každá z postav má nějaký svůj vlastní dějový oblouk, ať už velký, nebo malý, který je na konci smysluplně uzavřen. Za zmínku stojí například Thena (Angelina Jolie), která po čas filmu začne ztrácet kontrolu nad vlastními vzpomínkami (tady se hodně odkazuje na komiksy), což ji činí nesmírně nebezpečnou pro její okolí. Jolie tahle nevypočitatelná role sedla výborně. S novým typem role se ale hezky poprala i Salma Hayek coby vůdkyně skupiny Ajak, která začne pochybovat o skutečném cíli její mise, a například výlet do Hirošimy a vysvětlení, proč vynálezce Phastos (Brian Tyree Henry) zlomil hůl nad lidstvem, je taky celkem emotivní moment. Pointou je, že Zhao tyhle věci do filmu zakomponovala s citem a naprosto přirozeně, a byť by se mohlo zdát, že je nemožné za dvě a půl hodiny uspokojivě seznámit diváka s tolika postavami, dopřát jim nějaký vývoj, a ještě při tom odvyprávět děj kolem konce světa lehce odkazující na klimatickou krizi, scénář to i přes pár krkolomných chvilek kupodivu zvládá.

Každopádně tohle všechno má svůj důvod, a to fakt, že ve filmu v zásadě nefiguruje žádný hlavní záporák. Dokonce i ti monstrózní Devianti si později projdou svojí vlastní evolucí a s jejich motivy se dá do nějaké míry soucítit. Vyústěním je tak nečekaně, avšak organicky vyvolaný konflikt mezi Eternals samotnými, a to poté, co se dozví pravý důvod své existence na Zemi. Rázem se tak z filmu stává stará dobrá řecká tragédie, a podobně jako v Batman vs. Superman nebo Kapitán Amerika: Občanská válka nemá divák úplně lehké rozhodování, na čí názorovou stranu se vlastně přiklonit. Řešení tohoto problému představovalo nejlepší pasáže filmu a důvod, proč jsem koneckonců odcházel tak nadšený. Jestli byl tohle ten nejlepší způsob, jak Eternals na úvod prodat, ale nejspíš zůstane ještě nějakou dobu středobodem většiny diskusí.

Pro někoho možná přemrštěné ambice ale nejsou to jediné, co bude diváky zjevně rozdělovat. U filmů tohoto studia se dlouho volalo po tom, aby přišly s něčím novým. A skutečně, tón, v jakém jsou Eternals vyprávěni, nepřipomíná nic, co doposud Marvel předvedl. Zůstal snad jen typický humor, který z filmu dělá přece jen povědomou záležitost. I tady ale našla Zhao klíč k tomu, jak to podat tak, aby to bylo přirozené, a příliš se to nemlátilo s těmi zbylými aspekty. Navíc to postavy do velké míry polidšťuje, což je ve snímku o kosmických bytostech docela důležité.

Primárně je ale znát, že jde režisérka nejen po postavách, ale i po momentech. Sem tam tak scénu protáhne, jinde se zdrží u hezkého záběru, aby nechala vyznít předchozí událost či dialog. Vynikající herecké výkony většiny obsazení to pak jen doplňují. Je to jednoznačně nejautorštější film, jaký jsme doposud z téhle série viděli. Nicméně znáte to, lidé si přejí změnu, až dokud nedostanou změnu. Pro někoho pak tento pomalejší podnětnější film bude v porovnání s například takovými Thory či Strážci Galaxie těžko stravitelné sousto. A já vám to jen stěží můžu mít za zlé.

Z hlediska akce je to však marvelovka každým coulem. Vše je krásně přehledné, Marvel de facto jedním filmem DC ukázal, jak mají vypadat akční scény s hrdinou, co umí rychle běhat, nebo hrdinou, který umí létat a střílet lasery z očí. Je to plynulé, má to švih i ráz, a fakt se na to dobře dívá. Samozřejmě výtky směrem k tomu, že postavy a jejich schopnosti nejsou příliš definované, protože to místy vypadá, že si mohou dělat, co chtějí, chápu. V tomhle ohledu je to něco jako Green Lantern a jeho kouzelný prsten.

Potěšila mě hudební stránka, Ramin Djawadi složil za mě příjemný poslechový soundtrack, který ve filmu spíš podtrhuje různé sekvence a doplňuje je, než aby je úplně zastiňoval nějakými výraznějšími melodiemi či burácejícími tóny jako v Duně. Stopáž pak dává vzhledem k míře děje smysl, byť jsem toho názoru, že se dalo na pár místech krátit. Některé věci tam jsou v zásadě jen proto, aby nějakým způsobem dále rozvedly již existující MCU, viz třeba právě postava Harringtona nebo posledních deset minut, které v podstatě ukazují, kam dál by se mohl případný sequel nebo spin-off vydat – klidně bych se bez toho ale obešel. Snímek jako takový totiž může klidně stát zcela bokem zbytku marvelovek a lze si ho užít jako samostatnou kapitolu, která nemusí mít nutně pokračování.


Přehrajte si trailer
Abych to shrnul, jsem za ten film rád. Že to bude jiné, bylo poznat už z trailerů, sám jsem nepočítal s tím, jak moc jiný film vlastně Chloé Zhao natočí, o to víc jsem si to ale následně užil. Mám pocit, že podobně jako si před pár měsíci James Gunn natočil ulítlou bizarní a krvavou superhrdinskou komedii, a lidi na to moc neslyšeli, tak to samé akorát z jiného konce udělala nyní režisérka Země nomádů. Své fandy si to najde – jak vidíte, mně třeba sedly oba přístupy – jen jich asi nebude mnoho. Nicméně jsem přesvědčený o tom, že to za ten pokus stálo. A byl bych nerad, kdyby případný neúspěch odradil studio od toho, aby podobně experimentovalo častěji.

Verdikt

avatar8/10

do_Od

Chloé Zhao natočila rozmáchlý superhrdinský velkofilm, který se víc zajímá o témata jako náboženství, svobodná vůle či láska a její různé formy, spíš než o to, aby diváky bavil na první dobrou. Jedná se tak o vůbec první marvelovku, která na to jde skutečně jinak a místo prvoplánové akční zábavy s jednou či dvěma známými postavami nabízí kupu podnětů k zamyšlení, zatímco se musíte seznámit rovnou s desítkou nových hrdinů. Ne vždycky to funguje perfektně, pokud tomu ale vyrazíte naproti, čeká vás komiksový film jako žádný jiný.Hodnocení redakce

 • avatar3/10

  Cival

 • avatar6/10

  KarelR

 • avatar7/10

  Rimsy


Hodnocení čtenářů

 • avatar8/10

  Ravenhorn

 • avatar6/10

  acheron

 • avatar6/10

  Silence

 • avatar7/10

  yeniczek

 • avatar6/10

  speedy.mail

 • avatar6/10

  b1aster

 • avatar9/10

  Kmotr

 • avatar3/10

  Sigi

 • avatar7/10

  Slide

 • avatar2/10

  Xardas

 • avatar6/10

  Rokle

 • avatar7/10

  Ragnarok

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace