Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Captain America: Občanská válka | Captain America: Civil War | 2016
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 06.05.2016
CZ premiéra: 05.05.2016
režie: Anthony Russo, Joe Russo
hrají: Chris Evans, Robert Downey Jr., Scarlett Johansson, Anthony Mackie, Chadwick Boseman

Captain America: Občanská válka: Recenze


ikona
Cival
Jak dopadla nejočekávanější comicsovka léta? 

Tak nám do té letošní comicsové mlaty naplno vlítli i kujóni od Marvelu. A i když se Deadpool náramně povedl a jejich vlastní týmovka rozhodně není bez chyb, je evidentní, že co se týče budování vlastního comicsového univerza, jsou o parník před Warnery i Foxy.

Producentsky jde znovu o precizně vymydlený blockbuster, který vydělá ohromný balík, zesílí popularitu (a tedy i obchodní a merchandisingový potenciál) hned několika postav, parádně představí ty nové a navíc... navíc odvypráví celkem fajnový dobrodružný příběh o tom, že dobro má v boji proti zlu někdy hodně těžkou fušku.

Občanská válka navíc podědila od velmi povedené (a nesmírně košaté) papírové předlohy přesvědčení, že ty hrátky na hodné a padouchy nejsou vždycky tak úplně černobílé. A že když jde do tuhého, můžou proti sobě stanout i velcí přátelé. Trojka Kapitána Ameriky ale bohužel není tak úplně vyhroceným soubojem principů, kde by vyloženě strhl osobní svár dvou nabubřelých okostýmovaných eg - víc než souboje Capa s Iron Manem (a jejich přátel) se dočkáte dalších Avengerů, tentokrát poštvaných proti sobě. Sešlo se jich tady na tucet, a i když se sotva vejdou a nemůžou se roztahovat, nemají alespoň problém obhájit své motivace a postoje, což je fajn. Akorát úplně stoprocentně nebudete věřit tomu, že si chtějí dát na budku a rozmlátit si ciferníky.

Občanská válka pochopitelně do velké míry připomíná stavbou Batman v Superman. Má ale propracovanější charaktery, uvěřitelnější emoce a celkově mnohem střídmější a efektivnější podání. Návrat bratrů Russoových se ukázal jako dobrý nápad, protože se v tom brajglu postav, jejich tužeb a akčních skopičin nemají problém zorientovat. Nenajdete tu slabou scénu, wtf momenty, ani realizační selhání.

Naopak akce je řádně našlapaná. Znovu potěší variabilita, díky které je každá bitka trochu jiná - jak audiovizuálním podáním, kdy od mad-maxovské variace se zrychlenými, trhanými pohyby a trikové vřavy na letišti dojdeme až k osobnější mlátičce ve třech lidech, kdy se mezi zuby drtí ta největší traumata. Bavit vás ale ty akční manévry budou i kvůli tomu, že v nich pokaždé dovádí jiné postavy. Jasně, znáte je, víte, co umí, přesto vás Russoovi (a tvůrci Johna Wicka) pokaždé potěší novou "featurou", další technickou vychytávkou nebo prostým nápadem, jak protentokrát použít Capův štít nebo Falconova křídla. O Ant-Manovi nemluvě...

 

Na druhou stranu opravdu kulervoucí scény chybí (aneb kde je Matthew Vaughn, když ho člověk potřebuje?). Před očima běží russoovský akční standard, který je efektní, ale minule jsme ho viděli v ještě intenzivnější podobě. A opravdovým osvěžením je vlastně jen teenagerské hláškování oživeného Spideyho, jehož sólovka najednou vypadá jako látka s pekelným potenciálem, protože na to comicsové frajeření jde z jiné strany než všichni dospělí zaměnitelní Avengeři (aneb kde je Deadpool, když ho člověk potřebuje?).

Paradoxně silnější a vyspělejší je tak Občanská válka v momentech, kdy ústřední dvojice hrdinů sundá kostýmy a jednoduše čechrá svoje osobní pohnutky. Povinné politické zastávky a průběžné vtípky nevytrhnou, v Capovi a Iron Manovi má ale Marvel tak statné a ikonické postavy, navíc s probarvenými charaktery a perfektním hereckým podáním (Downey i Evans by mohli ždímat charisma z každého póru na tváři), že jakýkoliv jejich konflikt spolehlivě baví. A šponuje napětí. Jen - znovu platí - by na ně klidně bodlo víc času.

 

Boj mezi Capem a Iron Manem o duši Winter Soldiera každopádně vygraduje v rámci výborně vymyšleného i odvyprávěného finále, které přeci jen zabrnká na kýženou osudovou strunu. Neodpustím si ale povzdechnutí nad tím, že se neřeže do masa - pak by se totiž Občanská válka možná vyhoupla mezi opravdové klasiky.

Marvel tak trochu bojuje sám se sebou a je malinko obětí svého vlastního úspěchu. Tvůrci sólovek si možná můžou hrát, a proto Doctor Strange, Black Panther, Spider-Man i mise Hulka s Thorem ve vesmíru lákají mnohem víc než Infinity War. Jakmile si ale začnete něco s Avengery, musíte hned zařadit rychlost, při níž je všechno chvatné, zkratkovité, spoustu postav by šlo vyškrtnout, nebo mají prostor jen na obhájení svých postojů, pár efektních výpadů a úskok stranou. A to je škoda.


Přehrajte si trailer
Připočtěte k tomu seriálovou strukturu, v níž se vlastně nemůže nic moc zásadního stát, dokud budou smlouvy podepsané a penízky se budou sypat a máte před sebou nepříjemné mantinely, kvůli nimž se budou těžko trumfovat sevřenější dobrodružství, jakými byli první Avengers nebo Winter Soldier.

Captain America: Občanská válka je nicméně moc šikovně napsaným blockbusterem se spoustou oblíbených postav, který každého marvelovského fanboye nasytí mnoha vydatnými sousty. Je to poctivá podívaná silná v tricích, dialozích i směřování postav, která bez námahy zadupává druhé Avengery i Batman v Superman a spolehlivě baví v hutnějších pasážích i v rámci infantilního comicsového škádlení.

Povedená letní jízda, která dokonale funguje hlavně jako reklama na sólo mise marvelovských superhrdinů.

P.S.: Plus Black Panther a Spider-Man, minus herectví Olsenky a Sebastiana Stana a postavy Scarlet Witch s Visionem.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (155)

Verdikt

avatar8/10

Cival

Stěžejní událost v rámci marvelovských comicsů dorazila v povedené podobě na plátna. Občanská válka proti sobě žene Capa s Iron Manem a ostatní dělají spíš stafáž, brzdí ale tenhle našlapaný blockbuster bez větších zaváhání od pořádného nářezu a našlapané podívané, u které byste tajili dech - a ne se jen nezávazně bavili.Hodnocení redakce

 • avatar8/10

  Mr. Hlad

 • avatar8/10

  KarelR

 • avatar10/10

  Gonzi

 • avatar7/10

  do_Od

 • avatar7/10

  Rimsy

 • avatar9/10

  krauset


Hodnocení čtenářů

 • avatar9/10

  Vincent

 • avatar9/10

  Ravenhorn

 • avatar8/10

  acheron

 • avatar8/10

  Silence

 • avatar7/10

  Mephos

 • avatar6/10

  Revan

 • avatar9/10

  Shaman05

 • avatar8/10

  Snura

 • avatar8/10

  cabal

 • avatar8/10

  Savage

 • avatar10/10

  Robur

 • avatar8/10

  b1aster

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace