Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Captain America: Občanská válka | Captain America: Civil War | 2016
csfd  imdb
US premiéra: 06.05.2016
CZ premiéra: 05.05.2016
režie: Anthony Russo, Joe Russo
hrají: Chris Evans, Robert Downey Jr., Scarlett Johansson, Anthony Mackie, Chadwick Boseman

Captain America: Občanská válka: Blu-ray


ikona
KarelR
Potřebujete velký marvelácký crossover i domů? 

V marveláckém filmovém vesmíru začíná být trochu přelidněno. Zatímco comicsový svět v klidu generuje stovky příběhů ročně, jeho celovečerní obdoba si musí vystačit se dvěma zářezy ve stejném časovém úseku. Uživit na tak malé ploše desítky důležitých postav není zrovna jednoduché. A o to víc mě fascinuje, že se to Marvelu pořád daří.

 

Ano, u trojky Avengers, která má mít přes 60 klíčových hráčů, možná spláčeme nad výdělkem. Letošní návrat Kapitána Ameriky je však obdivuhodným příkladem toho, jak z nastavených mantinelů vytřískat maximum. Prospěla by filmu absence Ant-Mana, Spider-Mana a klidně i pár dalších superhrdinů? To bez debat, ústřední konflikt by fungoval i v mnohem komornějším podání. Bratři Russovi ale zkrátka dostali seznam postav a museli je začlenit do příběhu o tom, jak si Tony Stark a Steve Rogers přestali rozumět.

Výsledkem je samozřejmě rvačka dvanácti Avengerů, u níž se nadává hlavně na to, že nikdo nechce nikoho zabít. Jenže... proč by měl? Skupina A chce ve stěžejní scéně filmu akorát ukrást letadlo a skupina B jí v tom chce zabránit - žádné na život a na smrt se nikdy konat nemělo. Pointa Občanské války leží v logickém názorovém nesouladu a rozpadu avengeří rodiny, jejíž soudržnost dostala hned několik hlubokých šrámů. Marvel prostě nenatočil klasické "bum bác, pojďme se povraždit". A docela se divím, že absence tupého masakru trápí tolik lidí.

 

V čem jsou tedy přednosti třetího Kapitána Ameriky? V první řadě tu máme precizně vybalancované drama, jež oslňuje promyšleností akčních scén. Russovi krásně využívají schopnosti jednotlivých postav, dávají každé zcela odlišný bojový styl a nesmírně si libují v detailech. Bucky tak trhá zábradlí kovovou rukou, Steve přikrývá granáty vibraniovým štítem a Falconova křídla slouží jako šikovný kryt i jako odpaliště malých raket. Tohle všechno se pak přehledně doplňuje v akčních intermezzech, která jsou doplňkem zajímavého a pro mnohé nepředvídatelného příběhu (kolik lidí tušilo finální zvrat už od Zimního vojáka?), jenž má jasné dopady na budoucnost celého filmového univerza.

Jistě, akce je u letního blockbusteru tím zdaleka nejviditelnějším. Občanská válka je ale ještě lepší v dialozích, které umí jednoduše vysvětlit složité věci, dávají postavám jasné motivace a v ideálním případě ještě hrají na dlouho budovanou emocionální notu ("Nechtěla jsem, abys byl sám."). Když si Tony se Stevem sednou ke stolu a málem dojdou ke kompromisu, je to daleko napínavější než uhýbání před padajícímu auty. A právě tohle z filmu dělá víc než jen plochou comicsovou oddechovku, nad nimiž se poslední dobou tolik lamentuje.

 

Třetímu Kapitánovi pochopitelně chybí přímočarost a dravost druhého dílu, který ohromně těžil z reálné hrozby terminátořího záporáka. Když si Bucky vykračoval po ranveji a zabíjel všechny piloty v dohledu, bylo to zkrátka o level jinde. Občanská válka ale není jednou velkou naháněčkou, nýbrž poctivým dialogovým maratonem, do něhož je skvěle zasazen hlavně kontrastující Black Panther. Jeho odhodlaná cesta za pomstou je zásadně ovlivněna tím, co se stane s Tonym Starkem a Zemem, mimochodem jedním z nejlépe vystavěných marveláckých záporáků. Největší události filmu tak tvarují další postavy ještě před závěrečnými titulky, což je tváří v tvář mnoha superhrdinským týmovkám, jež vyzní tak nějak do ztracena (zdravím letošní X-Meny), vyloženě povzbudivé zjištění.

Neříkám, že Občanská válka někoho nemůže nudit. Už to, že důkladně staví na většině předchozích filmů a nevysvětluje přitom minulé události, kdekomu způsobí problémy. Pokud si ale dobře pamatujete, kdo je kdo a kudy se dostal až sem, měli byste mít velkou radost z toho, jak se vztahy mezi hlavními hrdiny neustále vyvíjejí kupředu. Marvel prostě zvládnul další velký krok a právem je z toho filmová událost. A i když by mohla být o něco štíhlejší a tím pádem víc strhující, i v téhle podobě jde o parádní drama, jímž Russové potvrdili svoje režijní kvality. Příští zastávka... průhledný katastrofický biják, který bude jejich cit pro detail potřebovat víc než cokoliv jiného! (8/10)

 

Občanská válka se chlubí brilantním obrazem a zvukem, to samé se však nedá říct o bonusech. Překvapení? Kdepak. Disney a Marvel akorát pokračují v nastaveném trendu, který nařizuje povrchní materiály, jež působí dojmem "sestříhali jsme to tak nějak z povinnosti". Tím nechci říct, že by Občanskou válku někdo zásadně odfláknul, to zase ne - bonusy jsou celkem vydatné a sem tam i patřičně zábavné. Pokud od nich ale vyžadujete trochu víc, znovu se nezbavíte pocitu, že to za Jona Favreau bylo výrazně lepší.

Třetího Kapitána Ameriku mapuje hlavně padesátiminutový film o filmu, v němž se řeší všechno důležité od preprodukce až po finální produkt. Zastaví se všichni herci i tvůrci a zákulisních výletů není zrovna málo, bohužel tu ale zjistíte jen samé dávno jasné věci. Russovi obíhají důležité postavy, řeší jejich kostýmy a pojetí... a je to fajn. Jen to holt není série vyloženě osobních momentů, která by (plně otitulkovaným) bonusům dala punc malé události.

Koupit na FilmGame.cz

 

Kolem hlavního dokumentu na blůčku najdete 7 minut vystřižených scén (jako tradičně jich je pomálu, Russovi jsou úsporní až běda a celých 5 minut zabírá rozšířený pohřeb), 3 minuty zkažených záběrů a 4 minuty s Doctorem Strangem, jež mají vyloženě propagační charakter. Ve finále se pak servírují pětiminutovky o Tonym Starkovi a Steveu Rogersovi, která vám připomenou, čím vším si tihle dva prošli před Občanskou válkou.

Od bonusů tak vážně nečekejte zázraky - stejně jako audiokomentář režisérů a scenáristů nasytí hlavně fanoušky, jimž stačí pár desítek minut s jejich oblíbenci navrch. Hlavní chod je ale tentokrát víc než dostačující, protože při dalších zhlédnutích můžete objevovat malé akční parádičky nebo kusy dialogů, které toho říkají víc, než se na první pohled zdá. Občanská válka měla už kvůli své velikosti a povinným odbočkám náběh na to, aby dopadla tragicky. Marvel však tuhle pohromu zase odvrátil a bude zajímavé sledovat, jak dlouho mu tahle forma vydrží.

Obraz: 2,39:1 1080p (MPEG-4 AVC)
Zvuk: DTS-HD High-Res 7.1 anglicky, DD 5.1 česky
Titulky: české
Datum vydání: 14.9.2016
Cena: 358,- (DVD), 538,- (BD), 628,- (3D BD + BD), 628,- (3x DVD v kolekci), 1078,- (3x BD v kolekci), 1348,- (3x 3D BD + 3x BD v kolekci)

Za zapůjčení disku na recenzi děkujeme společnosti Filmgame.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (15)
© copyright 2000 - 2021.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se na MovieZone zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace