Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Ženy v pokušení | 2010
csfd  
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: 18.03.2010
režie: Jiří Vejdělek
hrají: Eliška Balzerová, Lenka Vlasáková, Veronika Kubařová, Jiří Macháček, Roman Zach

Ženy v pokušení: Recenze


ikona
KarelR
Jiří Vejdělek dokazuje, že současné české komedie přeci jen můžou opravdu bavit. 

Jít v posledních letech do kina na českou komedii se často nemuselo vyplatit. Z podivných důvodů zažitá představa, že když budou hloupí lidé dělat hloupé věci, musí to zákonitě učinit diváka šťastným, se totiž tvůrcům mnohdy vymstila. Ani ne tak finančně, jak dokázalo několik nejmenovaných „pecek“, určitě ale z hlediska kvality filmů, která v podstatě klesala spolu se zvětšujícími se frontami u pokladem. Už proto mi činí nesmírnou radost, že můžu pochválit film, který se tomuhle trendu vymyká. A dokazuje, že u nás přeci jen jde atraktivně natočit i docela chytrou a opravdu zábavnou komedii.

Ženy v pokušení Jiřího Vejdělka se možná prezentovaly jako další nablblá řachanda, ve které se bude hrát jen na laciné fóry a za vlasy přitažené životní pravdy, ve výsledky takové ale jsou jen minimálně. Do příběhu babičky, matky a dcery, které řeší problémy s chlapy každá po svém, se totiž dostalo tolik filmařského elánu, že se tomu člověk až diví. Jsou tu vypointované situace, které občas překvapí i vypilovanou gradací, výměny lehce opepřených ženských názorů, u nichž se nemusí chytat za hlavu ani pánové, a hlavně nechybí nosná dějová linka, na kterou jsou tyhle žánrové propriety rozumně navěšeny.

Samozřejmě jsme pořád v okolí neškodné komediální jednohubky, která zřídka zabíhá i do vážnějších vod, vtip je ale v tom, že není vyplněná jen trapnými pokusy o humor a jednorozměrnými figurkami. Najdete v ní i postavy, které se scénu po scéně pohybují kupředu k vyřešení svých problémů. Eliška Balzerová tak neúnavně obhajuje užívání si života, které ale nemusí všem přinášet jen veselí, zatímco její filmová dcera bádá nad tím, co má dělat opuštěná ženská ve středních letech. V prvním případě je to sice jen divácky vděčné sypání rádoby šokujících hlášek, většinu času ale míří do černého, takže proč vlastně ne. V tom druhém se pak daří vytvořit kompaktní ústřední story, v níž sympatická, ale nesmělá vztahová poradkyně hledá ztracené sebevědomí (teorie je někdy vážně k ničemu…), a už díky skvělému výkonu Lenky Vlasákové jí nelze nefandit. A když kolem tohohle dua krouží Veronika Kubařová a hází sexy pohledy všemi směry, nemůže se na Vejdělka zlobit ani ta méně něžná část publika. Jakkoliv zmateně chování téhle volnomyšlenkářské „akční ženy“ občas působí.

Mezi největší problémy filmu tak nakonec patří především natahovaný konec a odbyté mužské postavy. Ne že by nebylo jasné, proč jsou tu pánové v pozadí a proč mají naplňovat co nejvíc stereotypů, když ale třeba Jiří Macháček ve dvou třetinách filmu zmizí z plátna a už se nevrátí, scénáři to k dobru určitě nepřičtete. Situaci tak musí zachraňovat Vojta Dyk, který by měl svůj komediální talent rychle vytáhnout z českých seriálů a který jako jediný bez větších problémů ustál Vejdělkovo převrácení schématu. Ženy v pokušení by ale i přes tyhle nedostatky měly v pohodě uspokojit širší diváckou obec, protože jim nejen není řemeslně moc co vytnout, ale hlavně svůj „pohled z ženského břehu“ podávají tak, že pobaví obě pohlaví bez rozdílu. Kéž by se takhle vydařené české žánrovky staly standardem a mezi nimi probleskovaly ty vynikající filmy, než aby ony byly výjimkou v záplavě průšvihů a podprůměrných sázek na jistotu.

Verdikt

avatar7/10

KarelRHodnocení redakce

 • avatar5/10

  Cival

 • avatar6/10

  TedGeorge


Hodnocení čtenářů

 • avatar8/10

  SODD

 • avatar9/10

  Amrodel

 • avatar5/10

  luksa

 • avatar6/10

  RoBo

 • avatar7/10

  MAJkLSON

 • avatar7/10

  Snura

 • avatar6/10

  Neale

 • avatar6/10

  Peteers

 • avatar8/10

  pytlik

 • avatar8/10

  zoombiek

 • avatar7/10

  Ramira

 • avatar8/10

  radekch

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace