Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Warrior | 2011
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 09.09.2011
CZ premiéra: nestanovena
režie: Gavin O`Connor
hrají: Tom Hardy, Nick Nolte, Jennifer Morrison, Joel Edgerton, Kevin Dunn

Warrior: Recenze


ikona
Cival
Kam se hrabe Rocky... 

Říká se, že v dnešní době už není za co bojovat. Neválčí se. Nemění se režimy. A nevraždíme se vzájemně kvůli bochníku chleba. Jsme prostě vyspělá civilizace. Jenže i civilizace plná chlapů, kteří ze sebe nemají jak dostat frustrace, nemůžou si legálně vybíjet zlost a „zdravě si ulevovat“ od násilnické přirozenosti. Když člověk nechce skončit jako hospodský rváč nebo mukl, je jeho jedinou šancí sport. V očích intelektuálů je sport možná sedativum, zábavou pro chudé i malomyslné, na druhou stranu jde o jediný relativně svobodný prostor, kde vládnou hormony, emoce a ryzí touha prodrat se na vrchol.

Skvostné drama Warrior (nač čekat se superlativy?) se tlačí na jeho úplnou hranu: Člověk nemusí být slečinka, aby mu brutální zápasy MMA připomínaly spíš než sportovní klání šílenou řezničinu, ve které jde o zdraví. A o život. O to víc se hodí, aby se tu o všechno porvali dva bráchové...

Jsou to dva rozhádaní bratři, jejichž rodinu rozvrátil opilecký otec. Dva chlápci zahnaní do kouta, kterým nezbývá než se nechat zavřít do zápasnické klece a zabojovat o trochu toho klidu pro život. Po dobrém to totiž zjevně nejde.

Brendan (Joel Edgerton) do ringu vstupuje jako suspendovaný učitel fyziky. Na krku má ženu, tři děti a hypotéku, jíž už nezvládá splácet. Pět milionů dolarů, o které se bojuje v rámci vrcholného turnaje, by mu prodloužily rodinné štěstí. Motivace mlčenlivého Tommyho (Tom Hardy) naopak obestírá mlha. Bije ale do očí, že v téhle zuřivé hroudě traumat doutná něco drastického, pro co se bude Tommy řezat do úplného konce.

„Co budeš dělat?“ - „Budu zápasit.“

Spojení dvou zápasníků krevním poutem a zároveň jejich znesváření, kdy jsou oba bráši jako noc a den, a to včetně protichůdných bojových stylů (houževnatý obranář Brendan vs. zabijácký Tommy), to je samozřejmě docela divoká scenáristická konstrukce. Můžete se v ní hnípat. Můžete se její vyfabulovanosti i pošklebovat, protože – ano – tohle by se ve skutečnosti nikdy stát nemohlo. Ale filmy prostě můžou jít dál, než kam dovolí všednodenní realita. A dokonce tam jít musí, protože jen tak se rodí velké filmové pohádky, a strhující příběhy o loserech, co to dotáhli na vrchol. Warrior právě jednou takovou je.

Ikonické pózy dvou bratrů, kteří se do sebe zaklesli v ringu, budou vytesány v hlavách diváků dlouhé roky.Na zápletce plné archetypů se staví nevídaně mohutné drama, prosycené potem a krví, ale stejně tak i bolestí, zarputilostí, zoufalstvím a mnoha dalšími (a výrazně subtilnějšími) emocemi. Do klece totiž vstupujeme až po důkladné obhlídce životního zázemí obou bratrů, díky čemuž tenhle zápasnický film nabývá hloubky sociálně kritického majstrštyku. Přímočará arénovka by něco složitějšího než jasné a čitelné teze určitě neunesla, kdovíjak složité myšlenky by navíc v tomhle světě zasmušilých chlápků, kteří šetří s každým slovem, neměl kdo odvykládat. Přesto Warrior roste v komplexní film, který tematizuje nejen to, co se honosně nazývá krizí mužské identity, ale přesvědčivě v něm rezonuje i mizérie spojená s hypoteční krizí, válkou v Iráku, povadající úlohou tradiční rodiny... a dalšími velkými tématy, o nichž si každý týden můžete v novinách přečíst nějaké to celostránkové zamyšlení.

Ostřílený režisér Hokejového zázraku Gavin O'Connor se k sociologickým přesahům ale prorube přes strhující bitvy v ringu. V nich se to řeže nelítostně. Těla se ničí, sportovní klišé se maximálně využívají, ale i ohýbají (nečekali jste podlost spíš od „nového Ivana Draga“? Vůbec všechny bitvy jsou sympaticky férové). A naplno pumpující herci se derou k finále, které... nasazuje za výborným filmem fantastickou tečku. Tady si už O'Connor tyká s nemožným, protože se pouští do velmi temných vrstev a skrze takové malé emocionální peklíčko se protlačí k absolutnu.


Přehrajte si trailer
Pod slůvkem Warrior se prostě nekrčí jen drsnější bratránek Rockyho, Zuřícího býka nebo Wrestlera, ale propracovaný a v jádru nenápadný klenot. Čert vem, že se nezapomenou tváře herců, že se definitivně provaří jméno režiséra Gavina O'Connora. Důležité je, že ty ikonické pózy dvou bratrů, kteří se po letech potkali a pak se do sebe zuřivě zaklesli v ringu, budou vytesány v hlavách diváků ještě dlouhé roky.

Říká se, že v dnešní době už není za co bojovat. Minimálně za to, aby se nej filmy roku promítaly v českých kinech, bychom ale bojovat měli.

P.S.: Je škoda, že aktuální 8. pozice mezi nej filmy historie na ČSFD vrátí do oběhu slovo hype – chtělo by to aspoň trochu přísnější matematický algoritmus, pánové (a zakázat u některých pecek tohle ošklivé slovo).

Verdikt

avatar10/10

Cival

Oba jsou v krizi. Oba umí zápasit. A oba chtějí pět mega z turnaje Sparta, na kterém se potkají nejdrsnější zápasníci planety. Kdo ze dvou frustrovaných bratrů ale nakonec zvedne ruce nad hlavu? Na to vám odpoví archetypálně rozklenutý sportovní flák, který je tvrdý v ringu i v domácnostech tápajících chlápků. A výjimečně se povedl ve všech ohledech, herci počínaje, surovými bitkami a gradujícím finále konče. Laskomina.Hodnocení redakce

 • avatar9/10

  k0C0UR

 • avatar10/10

  imf

 • avatar9/10

  Spooner

 • avatar10/10

  Mr. Hlad

 • avatar9/10

  KarelR

 • avatar9/10

  Gonzi


Hodnocení čtenářů

 • avatar9/10

  novoten

 • avatar8/10

  Jeržik

 • avatar8/10

  luksa

 • avatar8/10

  derek007

 • avatar9/10

  st39.6

 • avatar9/10

  Sagittarius

 • avatar8/10

  deiwi

 • avatar10/10

  EDDIE

 • avatar9/10

  Mephos

 • avatar9/10

  Revan

 • avatar10/10

  Spazz

 • avatar9/10

  mcb

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace