Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Wanted | 2008
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 27.06.2008
CZ premiéra: 26.06.2008
režie: Timur Bekmambetov
hrají: James McAvoy, Angelina Jolie, Morgan Freeman, Common, Marc Warren

Wanted: Recenze


ikona
Mr. Hlad
 

Každý, kdo alespoň jednou za půl roku zabrousí do kina, dobře ví, že comicsové adaptace momentálně celému filmovému průmyslu vládnou. V podstatě nahradily akční filmy a během letních měsíců na diváky útočí častěji než tropické teploty. I tak tu jsou ale jistá omezení. Natočit film podle comicsu většinou stojí hodně peněz a málokdo má odvahu přijít s něčím drsnějším. Kdyby se ale tvůrci Wanted pokoušeli o film s ratingem PG-13, nejspíš by se museli vypořádat s oprávněným hněvem fanoušků předlohy. A tak se rozhodli pro pořádně drsnou eRkovou podívanou, která už z ukázek naznačovala, že bude sice poměrně hloupá, ale mohla by být stylová. A tentokrát trailery nelhaly. Ani trochu.

Filmové Wanted sice s tím comicsovým nemá moc společného (kdyby mělo, stálo by půl miliardy a mohlo by se promítat jen v kinech, jejichž majitelé mají opravdu hodně liberální smýšlení), ale popravdě to moc nevadí. Scénář je tu totiž až na druhém místě. Příběh dost možná záměrně připomíná první Matrix. Hlavní hrdina Wesley Gibson je nula zaměstnaná v nadnárodní korporaci, osobní život má v troskách a neví, jak se z nudného stereotypu vyhrabat. Zásadní rozdíl mezi Wanted a dílem bratři Wachowských je ten, že hlavnímu hrdinovi nenabídne červenou pilulku charismatický Morpheus, ale drsná a potetovaná likvidátorka Fox, která se živí zabíjením lidí. A její práce je pro ni i koníčkem. Dál je tu všechno, co od podobného filmu člověk očekává. Brutální trénink (čím víckrát dostane Wesley po držce, tím větší drsňák z něj bude), chvilkové váhání (je správné zabíjet lidi?) a kulervoucí finále (je správné zabíjet lidi!). Ale jak už bylo řečeno, o scénář tu jde až v poslední řadě a nějaké snahy o budování hlubší mytologie se tu zcela míjí účinkem.

To, čím Wanted zaujme hned na začátků, je styl. Timur Bekmambetov po jeho zatím dvoudílné série ruských Hlídek dostal šanci ukázat, co v něm je, tentokrát měl však za zády Hollywood, který ho krotil. A přiznejme si to, Bekmambetov občas krotit potřebuje. Při své první americké produkci se ale předvedl v tom nejlepším světle. Jen v několika málo scénách je jeho režie nepřehledná, jinak však servíruje milovníkům akce nápady s kadencí protipěchotního kulometu. Ohýbání dráhy střel, ježdění sporťákem po střeše autobusu nebo ostatní věci, které známe z ukázek, tu jsou jen vrcholem ledovce. Bekmambetov se vykašlal na logiku a vše podřídil stylu, takže téměř každá scéna nabídne něco originálního. Ať už je to neokoukaný způsob, jak někomu vystřelit mozek z hlavy, nebo jen nějaký hodně drsný vtip. Krom toho se tu nikdo nepáře s politickou korektností a detailní záběry na kulku procházející lebkou nějakého nebožáka tu nejsou ničím výjimečným.

Stejně jako Bekmambetov si zaslouží poplácat po zádech i herci. James McAvoy se možná ještě před pár týdny jevil jako dost podivná volba, ale tenhle mladý Brit, jenž si udělal jméno především na historických romancích, se předvedl v tom nejlepším světle. Když mlátí lidi klávesnicí, má sarkastické poznámky (mimochodem vnitřní monology hrdiny jsou opravdu vtipné) nebo ve vzduchu sestřeluje kulky, vypadá cool. Ani na chvilku jsem neměl pocit, že by s Wesleym bylo něco špatně. McAvoy zkrátka bez problémů zahrál účetního i masového vraha a s pistolí v ruce a nějakým tím „fuck“ na rtech je jednoduše skvělý. To samé se dá říct i o Angelině Jolie. Její Fox má styl, charisma a řídí žigulík. Po delší době drsnější role téhle držitelce Oscara sedla jako máloco. A Morgan Freeman? Ten se evidentně vůbec nesnaží, protože ví, že k tomu, aby vypadal jako největší frajer, mu stačí jeho charisma, hluboký hlas a fakt, že měří o hlavu víc, než všichni ostatní.

Ovšem tahle stylovost a možnost, dělat si s filmem psí kusy, byla vykoupena nižším rozpočtem. A je to bohužel dost vidět. Wanted sice v akčních scénách až na pár výjimek exceluje, ale jinak je bohužel vidět, že se šetřilo a často na nesprávných místech. Celá prostřední část, ve které se z účetního Wesleyho stává stroj na zabíjení, se odehrává v jakési tovární hale, kde není téměř nic, než textilní stroje, což je poměrně smutné. Kvůli akci zkrátka nezbyly peníze na pořádné kulisy. Není to sice nic, co by člověku zkazilo zážitek z filmu, ale pokud čekáte dalšího Iron Mana, může být pro vás Wanted trochu zklamáním. Na hezké věci tu mimo akční scény zkrátka peníze nebyly.

Celkově jde ale o překvapivě velmi dobrou podívanou. Bekmambetov natočil nekompromisní akci, která se nebere příliš vážně a v době snahy přitáhnout do kin celé rodiny, působí jeho brutální jízda velmi příjemně. Režie plná nápadů, adrenalinem narvané akční scény a výborní herci většinu času dokáží zakrývat fakt, že by bylo potřeba do rozpočtu ještě nějaký ten milion přihodit. Každopádně pro milovníky drsnější a dravě natočené akce, vybuchujících hlav a Andrea Bocceliho by měla být návštěva kina povinná.

A mimochodem Češi si Wanted užijí skoro stejně, jako svého času xXx.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (113)

Verdikt

avatar7/10

Mr. Hlad

Wesley Gibson byl nýmand. Pak ale potkal Angelinu Jolie, která ho naučila zabíjet lidi. A tak to dělá. Brutální akční jízda plná nekompromisního násilí, tvrďáckých hlášek, černého humoru a scén, které jste vždycky v akčním filmu chtěli vidět, ale nikdo neměl odvahu je natočit. Wanted je film, který se nesnaží zavděčit všem, ale cílové publikum bude ze stylovosti, která z plátna doslova teče, mručet blahem. Škoda jen, že nižší rozpočet je občas vidět víc, než by se slušelo.Hodnocení redakce

 • avatar7/10

  k0C0UR

 • avatar7/10

  imf

 • avatar7/10

  Cival

 • avatar8/10

  Spooner

 • avatar6/10

  Shushika

 • avatar8/10

  KarelR


Hodnocení čtenářů

 • avatar6/10

  gage

 • avatar6/10

  Karbous

 • avatar9/10

  Tuxedo

 • avatar7/10

  Chippp

 • avatar7/10

  scroochy

 • avatar8/10

  novoten

 • avatar7/10

  kryšpín

 • avatar7/10

  acheron

 • avatar8/10

  Crawler

 • avatar8/10

  luksa

 • avatar6/10

  Silence

 • avatar4/10

  Invisigoth

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace