st39.6
Wanted: Blu-ray
00:49 | 07.01.2009 |
Když se řekne akční film, dnešní divák si vybaví spoustu pistolí a hromadu zpomaleně létajících kulek, hektolitry krve, kopance do hlavy, zběsilé automobilové honičky, hrdiny, kteří se moc nepářou s fyzikálními zákony a hlášky co rvou koule. Wanted to nabízí všechno a svět div se, pod režijní taktovkou ruské rakety Timura Bekmambetova se na to dokonce dá koukat. Timura zjevně zklidnili američtí producenti, naštěstí už ho ale nezvládli stlačit pod eRkový rating. Wanted díky tomu přerostlo v krvavou podívanou, kde se nešetří jak vybuchujícími hlodavci, tak vyjebávacími hláškami.
Příběhem o drobné kancelářské kryse počínaje a továrnou plnou mrtvol konče, Wanted je film, který se nepáře opravdu s ničím, tedy ani s hlavním hrdinou. Pokud byste ještě před rokem nevěřili, že by z McAvoye mohl vyrůst akční hrdina roku, Bekmambetov vám vytře zrak. Wesley Gibson tu z drobňoučkého tydýta přeroste v totálního bijce tak rychle a uvěřitelně, že než se z toho vzpamatujete, už si to bude šinout vstříc krvavému finále. A právě v tom je kouzlo Wanted. Prostě nemyslet, hlavně střílet, vybuchovat, krvácet a umírat, nic jiného od zdejších postav nebudete chtít, protože to v té zábavné ptákovince není potřeba. Pod hromadou akce se sice skrývá příběh, který by se jindy zbortil už v základech (šicí stroje ... no super), Wanted je ale takový výplach, že vám to bude pravděpodobně jedno. Důležité je, že kulky během věčných bullet-timů stíhají zatáčet a že hlavní hrdina stačí zlikvidovat pendolino přímo nad digitálním útesem. Aneb: "What the fuck have you done lately?"
Na Blu-rayi Wanted přichází jako killer titul, od kterého si Universal sliboval modrou revoluci. Samozřejmě, studio mělo velké oči, ale i tak je disk vybaven fičurami, které bude DVDčko Blu-rayi jenom závidět: Hlavně hromadu PiP funkcí a samozřejmě BD-Live konektivitu. Co se obrazu a zvuku týče, připravte se na pořádnou spoušť v obýváku. DTS-HD vás totiž bude zvedat ze sedačky. Podobně zábavné zvukové mixy se slýchají jen málokdy, v surroundových kanálech se pořád něco děje a subwoofer si neodpočine ani na vteřinku. Prostě pravý blockbusterový zvukový mix - za ty se nikdy není proč stydět. Obraz tu vypadá úplně stejně jako v kině. Překypuje studenými barvami, silným kontrastem a dost hrubým zrnem. Nikdy ale na úkor detailu, je velmi ostrý a je na něj radost pohledět. O náznak komprese tu nezavadíte, přepis je silný v kramflecích i v nočních scénách a díky hodně agresivnímu vzhledu původní kopie se těžko hledají nějaké chybičky. Wanted z hlediska obrazové kvality patří k těm povedenějším diskům.
Bonusová výbava je velmi bohatá a určitě si s ní vyhrajete. A to i přesto, že jejich forma přebíjí obsah. Ze samostatných dokumentů, které se na jednodiskovce nacházejí (film samotný zabírá necelých 30GB, dalších dvacet je pro bonusy) nestojí za zmínku snad nic - většinou se během deseti minut shrnou věci, které si divák vydedukuje sám, nebo jsou to klasické pochvalné řečičky. Je tu toho hodně - o obsazení a postavách, o kaskadérských scénách, speciálních efektech, tricích, dokonce i o vzniku počítačové hry, všechny tyhle kraťasy ale z hlediska informační hodnoty stojí víceméně za prd. Jen o něco lepší je desetiminutovka o předloze (Mark Millar je neskutečně ukecaný člověk a jeho skotský přízvuk pobaví). Rozšířené scény jsou nudné, velmi zábavný je ale alternativní začátek plný českých herců v čele s Tomášem Hanákem jako králem a Miroslavem Šimůnkem jako jedním z prvních členů Bratrstva (udělá tu skvělý arrow-time do zatáčky, frajer jeden)!
Přes BD-Live můžete s jinými uživateli sdílet různé scény, chatovat a dokonce posílat vlastní komentář. Mnohem zábavnější je ale práce s U-Control, které na tomto disku nabízí několik variant Picture in Picture stop: Assassin Profiles, klasické Picture in Picture, Motion Comics a Scene Explorer. Ani jedna z nich není roztažená přes celou délku filmu, ovšem často se překrývají, nebo navzájem doplňují. Assassin Profiles nabízí různé profily postav, které se ve filmu objevují s tím, že se odblokují až v okamžiku, kdy se dotyčný objeví na scéně. Podobně je v této funkci inegrovaná také mapa událostí nebo popisy konkrétních zbraní zabijáků. Motion Comics je rozpohybovaný komiks s dost příšerným hlasovým obsazením a hraje jako klasické PiP. Stejně tak Scene explorer, ten se ale dá přepínat. Některé scény se promítají rovnou ve čtyřech oknech - třeba honička ve Viperu je prezentována jako film, v jehož rohu běží další tři videostopy: previzualizace, storyboardy a záběry z natáčení. Kažou z těchto stop můžete nahradit hlavní okno filmu, zvukový doprovod zůstává stejný. Poslední je pak klasické PiP, kdy se během filmu pouštějí featuretky z natáčení, ani ty vám toho ale moc neprozradí. Nejzajímavější jsou na nich proto samotné záběry z natáčení, podle kterých si o konkrétních věcech uděláte mnohem lepší obrázek než z výroků tvůrců. Se všemi funkcemi se dá obře vyblbnout, ale čekal jsem větší informační pecku.
Registrace
Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry
Zapomenuté heslo
Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.
Přihlášení
Přihlašte se jedním kliknutím přes facebook:
Registrace
Nemáte svůj účet? Registrací získate možnosti:
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Vytvářet filmové blogy
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry