Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Pasažéři | Passengers | 2016
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 21.12.2016
CZ premiéra: 29.12.2016
režie: Morten Tyldum
hrají: Jennifer Lawrence, Chris Pratt, Michael Sheen, Laurence Fishburne, Robert Larriviere

Pasažéři: Recenze


ikona
KarelR
Chris Pratt a Jennifer Lawrence letí do vesmíru. 

Z Pasažérů měla být velká filmová událost. Scénář koloval Hollywoodem řadu let a zajímala se o něj nejedna velká hvězda, jen aby doputoval k Jennifer Lawrence a Chrisu Prattovi. Na první pohled to tedy dopadlo dobře, "žhavější" jména byste momentálně hledali jen těžko. Výsledek ale diváky bohužel nezaujal, protože sci-fi za 110 milionů dolarů otevřela jen za 15, takže zbývá jediná otázka: Je to alespoň dobrý film?

NÁSLEDUJÍ SPOILERY ZE ZAČÁTKU FILMU, KTERÉ KAMPAŇ ZÁMĚRNĚ VYNECHALA

Odpovědět není úplně snadné, s nadšením ale nepočítejte. Spíš se připravte na zklamání, protože Pasažéři hned několikrát tvrdě narazí. Ne, nemluvím teď o srážce, která probudí Prattova hlavního hrdinu, toho času mechanika na kryogenické cestě na novou planetu, jenž nikdy nepřežije 90 let do cílové destinace. Problémy se vyrýsují až později, protože jsou Pasažéři dvě třetiny filmu přesně tím, čím být měli.

Pokud jste o novém projektu Mortena Tylduma (Kód Enigmy) slyšeli až letos, nejspíš si myslíte, že jeho zápletka stojí na pokusu o záchranu lodi s 5000 cestujícími. V centru dění ale vždycky bylo spíš Prattovo rozhodnutí, jestli si vybere osamělý život, anebo si k sobě někoho probudí, a přesně to celá kampaň (bůh ví proč) tak úzkostlivě tají.

 

Pratt tedy nějaký čas bloumá po lodi, snaží se vyřešit, co se vlastně stalo, a když si sáhne na totální dno, rozhodne se pro největší svinstvo svého života - probudit si k sobě pohlednou spisovatelku s tváří Jennifer Lawrence. Nebohá dívka samozřejmě netuší, že za její krutý osud nemůže náhoda. A tak se mezi hrdiny buduje přátelství a časem dojde i romantiku, u níž napjatě čekáte na to, kdy všechno praskne.

Pasažéři tak stojí na odvěkém konceptu "co byste v téhle situaci udělali vy" a Tyldum s Prattem ho rozehrávají takřka bez zaváhání. Sice si sem tam řeknete, že to prostě muselo jít natočit za polovic, jinak si ale jen užíváte Prattovo hláškování, futuristické plavidlo a po čase docela fandíte i balení Jennifer Lawrence. Co se děje dál? Celá komedie se opatrně překlápí do dramatu, v němž je rozhodně co řešit. Pak už ale přijde onen zásadní problém - celé finále.

 


Přehrajte si trailer
Netuším, proč se příběh vydal zrovna touhle cestou, ale závěrečná půlhodinka smete takřka všechno, co Tyldum tak usilovně budoval. Místo promyšleného konce nastoupí vyloženě pitomý survival, v němž se otravně heká, zbytečně blábolí a vůbec je to velká hollywoodská křeč. Jakoby si někdo řekl, že je zajímavý komorní koncept málo. A tak se přitlačilo na blockbusterových parametrech, aby si někdo náhodou neřekl "hm, tohle si klidně dám až doma".

Kdyby Pasažéři byli o něco menší a raději zůstali u nejpalčivějších otázek, máme tu novou romantickou klasiku, která umí být zábavná, napínavá i jednoduše působivá. Takhle ale jde o hezkou podívanou, která vás ve finále zklame natolik, že už se k ní jen tak nevrátíte. Asi není potřeba zdůrazňovat, jaká je to škoda. Docela dlouho to totiž vypadá, že si Chris a Jen připisují další velkou trefu.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (27)

Verdikt

avatar6/10

KarelR

Zábavná sci-fi romance s ohromně nosnou zápletkou, která v závěru spadne do klišovitého popcornového peklíčka. Z Pasažérů mohla být líbivá trvalka, jíž by zapáleně rozebíraly všechny věkové kategorie, nakonec tu ale máme dobře rozjeté zklamání, které nikomu ze zúčastněných moc neprospěje.Hodnocení redakce

 • avatar5/10

  Rimsy


Hodnocení čtenářů

 • avatar8/10

  Ravenhorn

 • avatar6/10

  acheron

 • avatar6/10

  Silence

 • avatar5/10

  Revan

 • avatar6/10

  Snura

 • avatar7/10

  cabal

 • avatar9/10

  Robur

 • avatar8/10

  RainMakeR

 • avatar7/10

  b1aster

 • avatar6/10

  Slide

 • avatar8/10

  Matko159

 • avatar7/10

  Cross

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace