Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Nezlomní | Arthur the King | 2024
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 22.03.2024
CZ premiéra: 11.04.2024
režie: Simon Cellan Jones
hrají: Mark Wahlberg, Simu Liu, Nathalie Emmanuel, Paul Guilfoyle, Michael Landes

Nezlomní: Recenze


ikona
crom
Mark WahlbergNezlomnípesrecenzeskutečný příběh
Mark Wahlberg a zatoulaný pes v jednom z nejtěžších závodů na světě. 

Pokud jste někdy v životě měli pocit, že si potřebujete něco dokázat, možná jste se přihlásili na nějaký ten městský maraton, pokud možno s celkovým převýšením maximálně 100 metrů. A po jeho dokončení jste určitě cítili příjemné zadostiučinění. No a teď si vezměte, že pro některé sportovce je takový maraton jenom lehký trénink před skutečným závodem. Závodem, při kterém se brodíte bahnem plném pijavic, jezdíte na kole po džungli, pádlujete v divokých vlnách a lezete po příkrých skalách. Závodem, kde občas skončíte na kapačkách, abyste mohli pokračovat dál. Říká se tomu Adventure Racing a je to sport, jenž prověří vaše fyzické i psychické síly v těch nejdivočejších destinacích světa.

 

V roce 2014 se jeden z takovýchto šílených závodů o celkové délce 435 mil (cca 700 km) uskutečnil v Ekvádoru a zúčastnil se ho mj. také švédský sportovec Mikael Lindnord. A byl to právě on a jeho tým, kdo během závodu získal neobvyklého společníka – opuštěného psa jménem Artuš. A jak už asi tušíte, vznikl z toho dojemný příběh o přátelství člověka a čtyřnohého kamaráda, jenž nechal vzniknout úspěšné knize. A její adaptace právě teď vstupuje do kin pod českým distribučním názvem Nezlomní. Na rozdíl od originálu (Arthur the King) postrádá český název jakoukoli vazbu na krále Artuše, ale podstatu filmu vystihuje mnohem přesněji. Tenhle film totiž naštěstí není o Artušovi, ale především o partě šílenců, co se navzdory životním situacím a všelijakým hendikepům nebojí žádné sportovní výzvy. A to je jedině dobře. Pejsek je jenom malá (a vesměs decentní) přidaná hodnota na vcelku povedeném sportovním dramatu.

Těžko říct, kolik ve filmu zůstalo z knižní předlohy a kolik si scénárista Michael Brandt (3:10 Vlak do Yumy, Wanted) přizpůsobil pro potřeby filmu vznikajícího pod křídly studia Lionsgate. Ve výsledku je to ale nakonec jedno, protože příběh pracuje s naprosto univerzálními stavebními kameny akčně pojatého sportovního dramatu. Sledujeme stárnoucího závodníka Michaela, jemuž přebujelé sportovní ego nedá pokoj, dokud nevyhraje alespoň jednu pořádnou medaili. A blížící se závod napříč Dominikánskou republikou by mohl být tou pověstnou zlatou tečkou za dlouholetou kariérou. Ostatně Michael nic jiného než závodit vlastně neumí – v rodinné realitní kanceláři je jako páté kolo u vozu a ačkoli mají se ženou (Juliet Rylance) malou dceru, raději se věnuje sportu, než aby zahříval rodinný krb. Proto vsadí všechno na poslední kartu a sestaví tým, s nímž se ponoří do dominikánské džungle.

Co si budeme nalhávat, Mark Wahlberg se do role Michaela hodí skvěle. Ponechme nyní stranou jeho nově nalezenou víru a marketingové smlouvy s nejmenovaným výrobcem sportovního oblečení – nic z toho vás ve filmu rozptylovat nebude. Wahlberg tady jede stoprocentního sympaťáka, který je sice tak trochu macho a oběť vlastního ega, ale když dojde na věc, budete mu držet palec. Čeká ho totiž nejenom závod jako takový, ale především čtyřčlenný tým, kde každý představuje silnou osobnost se zcela jinou motivací, než mají ostatní. Do rolí Michaelových parťáků a parťaček obsadil režisér Simon Cellan Jones (Plán pro rodinu) velmi sympatický ansámbl – Simu Lia (Shang-Chi a legenda o deseti prstenech, Barbie), Nathalii Emmanuel (sága Rychle a zběsile) a Aliho Sulimana (Na život a na smrt).

Všichni tři jsou pro Wahlbergova Michaela určitou výzvou už jenom proto, že je musí přemluvit k účasti v závodu. Protože bez nich se nehne a oni to dobře vědí. Zvlášť Simu Liu si s velkým potěšením vystřihnul roli sebestředného a lehce domýšlivého Lea ujíždějícího na popularitě napříč všemi sociálními sítěmi a je v podstatě hlavním Wahlbergovým antagonistou. Ti dva spolu mají nevyřízené účty z minulosti a dát se dohromady je pro oba zdánlivě nepřekonatelný problém. Jejich rivalita a popichování tvoří fajn předehru před vlastním závodem, stejně jako sestavování týmu jako takového.

Jakmile však zazní startovní výstřel, překlopí se film z čistě konverzační roviny do polohy svižného akčního módu. Jedna etapa závodu stíhá druhou a jednotlivé disciplíny přináší čerstvě poskládanému týmu nejednu výzvu. Zejména scéna s překonáváním údolí během cyklistické etapy pomocí nataženého ocelového lana vám vezme dech a naváže na ikonickou scénu Sylvestra Stalloneho v Cliffhangerovi. Za všechny ty adrenalinem napumpované scény přitom vděčíme kameře Jacquese Jouffreta (Gran Turismo), jenž osvědčil cit pro dramatičnost sportovních závodů a doslova vás vezme s sebou, na závodní trasu, do nitra džungle, kde vás každý krok stranou může stát vítězství. Společně se zručnou režií Simona Cellanea Jonese vás bude napínat až do úplného konce, kde se boj o první místo změní v boj o život. Psí život.

Až tehdy se totiž dostane ke slovu (obrazně řečeno!) psí hrdina Artuš. Tohle toulavé psisko naštěstí nehraje ve filmu nijak zásadní roli. Tu a tam ho samozřejmě zahlédneme v nějaké scéně, abychom věděli, že existuje a že časem zasáhne do děje, hlavní pozornost však scénář i kamera věnují lidským protagonistům. A to je dobře, protože na tu partu sportovních šílenců se dobře dívá a čím víc hendikepů se u nich časem projeví, tím víc jim budete fandit v boji o zlato. Artuš si postupně ukradne film pro sebe až na úplném konci, kdy se stane nejen součástí týmu, ale hlavně nezbytným hybatelem Michaelova dramatického oblouku, vedoucího od lehkého egoismu k těžké filantropii. Závěrečný boj o psí život je sice opentlen klasickým hollywoodským klišé, ale kdo by se na tvůrce zlobil, když nám kromě dojímání nad psím osudem naservírovali především sympatickou akční týmovku a závodní drama dohromady.

Verdikt

avatar7/10

crom

Dobrodružný příběh ze současnosti o jednom z nejtěžších závodů na světě, v němž Mark Wahlberg a jeho parta šílenců najdou nečekanou pomoc ve čtyřnohém společníkovi. Je to jednoduché, je to svižné a je to fajn. Režisér Simon Cellan Jones ukazuje, že natočit dobrý film není žádná velká věda – stačí dát dohromady herce, co si sednou se svou rolí, nechat je dvě hodiny běhat po dominikánské džungli a zachránit přitom jednoho potulného pejska před smrtí. Nic víc v tomto případě nepotřebujete.Hodnocení čtenářů

 • avatar7/10

  Revan

 • avatar7/10

  speedy.mail

 • avatar7/10

  Slide

 • avatar6/10

  Tomino

 • avatar6/10

  malylada

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace