Nyad: Recenze
13:00 | 18.11.2023 |
Diana Nyad je americká spisovatelka, motivační koučka a především dálková plavkyně, která se v roce 1978, když jí bylo pouhých 29 let, rozhodla jako první člověk na světě doplavat z Kuby na Floridu bez klece proti žralokům a samozřejmě bez přestávky. Tehdy to skončilo neúspěchem. Snímek Nyad od oscarových režisérů dokumentu Free Solo Jimmyho China a Elizabeth Chai Vasarhelyi vypráví neuvěřitelný příběh téhle ženy, když se v 60 rozhodla tuto na první pohled nemožnou výzvu zkusit znova.
160 kilometrů poměrně neklidných vod dělí Kubu od nejjižnějšího města Spojených států Key West. A je to právě těchto 160 kilometrů, které nebojácné, tvrdohlavé, odhodlané a do nějaké míry traumatizované Nyad (Annette Bening) nedávají ani po 30 letech spát. Rozhodne se tak přesvědčit svoji bývalou partnerku, koučku a zároveň nejlepší přítelkyni (Jodie Foster), aby ji začala na tuto více než 50hodinovou plavbu opět připravovat.
Co následuje je víceméně typické sportovní drama, které má své vrcholy a pády. Zážitku pochopitelně značně pomůže, když si ty konkrétní zvraty nebudete zjišťovat předem, případně ten příběh neznáte, jsou tu totiž zároveň to jediné napínavé. U podobných filmů je vždycky maličko problém, že znáte, jak zhruba budou probíhat. V tomhle případě navíc tvůrci neudělali takřka nic proto, aby se tomu přesně nalajnovanému stylu vyprávění vyhnuli.
Zatímco tak sledujeme šedesátiletou paní testovat hranice lidského těla (což je samo o sobě samozřejmě strašně silné a inspirativní), příliš divácký zážitek to není. Bening i Foster hrají skvěle, obsazení Rhyse Ifanse jako neochotného navigátora taky neuškodilo, a během příprav na dlouhou plavbu se člověk dozví kupu opravdu zajímavých informací. Až jsem si často říkal, proč raději nesleduji dokument od těch samých tvůrců, protože zjevně mají vlohy pro tenhle žánr.
Nechci úplně psát, že Nyad není filmový příběh. On je. A řemeslně se mu navíc nedá nic moc vytknout. Vše je tu podle mustru na tom správném místě, plavby doprovází i šikovné textové info, scény na moři jsou fascinující i děsivé zároveň, a celé to působí dojmem, že se někdo opravdu snažil, aby snímek vypadal, pokud možno co nejautentičtěji. A v tom je právě ten kámen úrazu. Chybí tomu drama. Chybí tomu větší napětí. Chybí tomu scény, při kterých divák uvěří, že sleduje film, a nejen převyprávění příběhu s herci namísto skutečných osob. Jo, popisuje se to debilně, a jak uvidíte na známce níže, on to ve finále není až takový problém. Je to ale důvod, proč se jinak ambiciózní snímek nezařadí například k letošnímu Air nebo loňským Třinácti životům.
Za zmínku jistě stojí snaha zpracovat taky trauma a okolnosti sexuálního napadení, které Nyad údajně prožila ze strany svého kouče, když jí bylo teprve 16 let. Plavkyně tato obvinění vznesla v průběhu let několikrát, svůj příběh taky párkrát změnila, oficiálně se ale nikdy nic nepotvrdilo. V příběhu je to možná i proto podáno pouze ve formě útržkovitých flashbacků, které ale místy připomínají spíš halucinace. Nejsem si úplně jistý, že pro takový aspekt byla tahle forma tou nejlepší možností, ale budiž. Každopádně to snímek ke konci podává jako jasnou věc, která se stala, což je asi pochopitelné vzhledem k tomu, že se jedná o adaptaci její knihy, a ona to ve filmu chtěla mít. Nebudu teď řešit, jestli je to správné, nebo špatné, jenom řeknu, že v tomhle pojetí mi to přišlo jako nejslabší část filmu. A opět to dávám maličko za vinu režisérům. Zrovna v tomhle totiž mohla být ta filmovost a nečekaná síla, nakonec to ale působí víc křečovitě než cokoli jiného.
Nyad je tak na jednu stranu příjemně motivující film k tomu, abyste zvedli zadek a šli něco dělat. A to i když už jste takřka v důchodu, protože na splnění si snů není nikdy pozdě. Zároveň je to místy fakt únavná a těžká podívaná, nejen proto, že prostě sledujeme 65letou Bening trpět ve vodě všemi možnými způsoby. Pakliže vás tohle téma zajímá, není důvod, proč snímku nedat šanci, určitě jej oceníte. Rozhodně to ale není nejuniverzálnější podívaná na světě, další oscarový crowd-pleaser se tak bohužel nekoná. Asi to zní víc zklamaně, než to ve skutečnosti pocitově je, na „film Netflixu“ totiž Nyad funguje pořád skvěle a patří k jednomu z nejlepších, co tam teď najdete. Mohlo to ale zkrátka být určitě výrazně lepší.
Verdikt
do_Od
Z ranku inspirativních sportovních příběhů založených na skutečných událostech je Nyad ničím ojedinělé drama, ve kterém je řemeslně vše správně, herci a herečky dělají, co mají, a na konci může snadno ukápnout i slza. Je to vlastně tak profesionálně odvedená práce, až je trochu škoda, že tvůrci oscarového Free Solo raději neudělali další dokument. Jejich hraný celovečerák totiž v konkurenci podobných mírně zaostává, a to zejména proto, že je až chorobně věrný skutečným událostem, které prostě nejsou tak filmové.
Vaše hodnocení
Hodnocení redakce
- 6/10
Cival
Hodnocení čtenářů
- 7/10
malylada
- 7/10
Perun
- 6/10
xardas93
- 8/10
Likan7
- 7/10
slord
- 6/10
Ravenous
- 7/10
Dathomir.
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry
Zapomenuté heslo
Přihlášení
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Vytvářet filmové blogy
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry