Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Cizinci: Kapitola 1 | The Strangers: Chapter 1 | 2024
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 17.05.2024
CZ premiéra: 16.05.2024
režie: Renny Harlin
hrají: Madelaine Petsch, Froy Gutierrez, Rachel Shenton, Gabriel Basso, Ema Horvath

Cizinci: Kapitola 1: Recenze


ikona
crom
CizinciRenny HarlinStrangers
Měl tenhle hororový remake smysl? 

Začínat každou recenzi na nový film Rennyho Harlina tím, jak měl tento režisér Smrtonosné pasti 2Cliffhangera v 90. letech našlápnuto do první režisérské ligy, by bylo mlácení prázdné slámy. Jednak proto, že se tam vlastně nikdy nepropracoval, ale hlavně díky tomu, že od té doby dostal mnoho příležitostí složit reparát a dokázat, že Ostrov hrdlořezů byl omyl. Bohužel žádnou možnost nevyužil beze zbytku, a tak sklouznul na úroveň rutinérů, co berou každou práci. A tím by se dal charakterizovat i jeho nejnovější film Cizinci, remake stejnojmenného hororu z roku 2008 (byť u nás distribuovaného pod názvem Oni). A jelikož jde o remake, nezbývá než ho konfrontovat s originálem a zjistit, zda se náhodou nejedná o zbytečné ždímání značky.

Ona to tedy žádná velká značka není. Snímek z roku 2008 s Liv Tyler a Scottem Speedmanem dostal jedno jediné pokračování, takže mluvit zde o franšíze nebo filmovém vesmíru jako v případě Halloween nebo jiných letitých sérií je lehce nepatřičné. Na druhou stranu jde o filmy, které dokázaly fanouškům nabídnout slušnou atmosféru domácích zabíjaček a když už nic jiného, přidaly do muzea hororových propriet nezaměnitelné masky tří ústředních magorů. Byla to právě plíživá atmosféra schylujícího se neštěstí, jež dokázala z banálního příběhu o mladém páru čelícímu v odlehlém domě partě šílenců v maskách vydolovat plusové body. Anonymita a naprostá absence jakékoli zjevné motivace tria maskovaných psychopatů dodávala celému příběhu potřebnou znepokojivost a odkazovala na ústřední motto filmu, kterým je obrovská vlna násilných trestných činů zmítající Spojenými státy.

Volba Rennyho Harlina na pozici režiséra plánovaného remaku nebyla vůbec mimo, protože tenhle zkušený řemeslník má s horory bohaté zkušenosti – ostatně jeho Útok z hlubin osobně považuji za jeden z nejlepších žraločích filmů všech dob. Kromě toho má ale na kontě i další horory jako Vymítač ďábla: ZrozeníSíly temna a Záhada Hory mrtvých, což sice nejsou extra povedené kousky, ale jako zdroj zkušeností pro práci s hororovým žánrem posloužily dobře. Záhadou ovšem zůstává, proč se v případě Cizinců rozhodlo produkující studio Lionsgate hned pro celou trilogii. Vždyť vlastní zápletka vydá sotva na střídmou stopáž 90 minut.

Oproti originálu ji sice scénáristé Alan R. Cohen a Alan Freedland (Na doraz) rozšířili o krátké intro s úvodní vraždou a o setkání hlavních hrdinů s několika obyvateli přilehlého městečka, nicméně děsivost originálu spočívala právě v tom, že je úplně jedno, kdo se skrývá pod maskou. Nešlo v něm o překvapivé rozuzlení, kdo je vrah, jako např. ve Vřískotu. Takže pokud má seznámení s místními nerudnými vidláky sloužit pro účely finálního zúčtování a odhalení vrahů, nevím, jestli se tím dosáhne požadovaného efektu. Ale budiž, třeba nás v dalších dílech něčím překvapí.

Jinak vše ostatní zůstává v Cizincích při starém. Mladý pár přijíždí do opuštěného domu a v průběhu večera je začne ohrožovat trojice sadistických vrahů. Nic víc. Z nějakého záhadného důvodu se ovšem scénáristé rozhodli vynechat z předlohy zápletku o vztahových problémech ústřední dvojice, což je škoda, protože tím snímek přišel o zajímavou dynamiku. Šťastný mladý pár je sice typická forma obětí krvežíznivých vidláků, bohužel už tak chudý příběhový oblouk tím scenáristé okradli o další úroveň. Jediné, co zbývá, je strach z někoho cizího v domě a nahánění po lesích, což nás posouvá k velmi bolestivému místu této předělávky – logice. Ta dostává místy hodně na frak a jakkoli si nedovedu představit, co bych dělal ve starém domě s partou šílenců já, některé okamžiky skutečně vyvolávají zbytečné otazníky.

V hlavních rolích se představí seriálová hvězdička z Riverdale Madelaine Petsch a vesměs neznámý Froy Gutierrez. Jako mladému páru odkojenému velkoměstem jim to spolu sluší a nebýt toho, že člověk dopředu ví, jak to s nimi celé dopadne, tak by jim i držel palce. Herecké výkony jsou přiměřené tomu, co se od nich očekává, a zapadají do načrtnutých škatulek nevinných obětí. Žádný přerod z lovné zvěře na lovce jako v klasikách Někdo klepe na dveře nebo Vysvobození se nekoná. Jejich příjezd do malé ospalé díry kdesi v Oregonu je provázen tísnivými záběry na okolní husté lesy, vidlákov je správně zapadlý a místní obyvatelstvo viditelně nepřátelské.

 

Neznámý dům a vrzání starých prken, jak se někdo plíží kolem, je pro navození mrazivého pocitu ideální. A první letmé odrazy masek za okenní tabulkou nebo zaroseným sprchovým koutem pomáhají budovat očekávání věcí příštích. Jak už ale zaznělo, těch věcí zas tolik není. Jsme v žánru home invasion, nikoli slasheru, takže nečekejte žádné krvavé hody. A jakmile k nim dojde, naskočí závěrečné titulky (mezi kterými vás čeká scéna lákající na další díly).


Přehrajte si trailer
Nemám nic proti hororovým trilogiím. Letos se dočkáme završení „pornotrologie“ Ti Westa, nedávno tu byl Halloween a loni startoval první díl nové trilogie Exorcisty. Nemluvě o zvrhlé taškařici Medvídka Pú holdujícímu krvi a medu. Nemohu se ovšem ubránit pocitu, že nás v případě tří kapitol Cizinců čeká třikrát to samé, co jsme viděli už v roce 2008. V takovém případě by z celé trilogie byla nejstrašidelnější ta úvodní informace o počtu násilných trestných činů v USA. A to by byla škoda. Naštěstí se odpověď na tyto otázky dozvíme relativně rychle, protože všechny tři díly bychom měli shlédnout v rámci jednoho jediného roku. A u všech tří bude Madelaine Petsch a Renny Harlin. Tak se nechme překvapit.

Komentáře

 • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Verdikt

avatar5/10

crom

Režisér Renny Harlin se snaží nalákat diváky hororové série Oni na novou trilogii a vy se ptáte, proč to vlastně dělá. V mnoha ohledech doslovný remake nenabízí nic jiného než lehce rozšířený svět původního filmu z roku 2008 a vlastně mu ani nic jiného nezbývá, když jednu a tu samou zápletku hodlá servírovat hned třikrát. Jistě, může to celé skončit bravurní mrazivou podívanou, nicméně první díl nepřináší nic jiného než to, co už jsme viděli minule. Atmosféru sice buduje snaživě, ale změny ve scénáři jsou spíš k horšímu a výsledek ničím nepřekvapí, snad jen svou občasnou nelogičností.Hodnocení čtenářů

 • avatar5/10

  malylada

 • avatar10/10

  Leefko

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace