Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Oni | The Strangers | 2008
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 30.05.2008
CZ premiéra: 20.11.2008
režie: Bryan Bertino
hrají: Liv Tyler, Scott Speedman, Glenn Howerton, Gemma Ward

Oni: Recenze


ikona
Mr. Hlad
 

Pokud bychom měli zmínit jeden žánr, který momentálně nejvíc trpí hollywoodskou scénáristickou nemohoucností, byl by to určitě horor. V posledních letech totiž málokdy vznikne něco originálního. Předělávají se léty prověřené klasiky, asijské pecky se remakují jako o život a pokračování levných hororů s mizernými herci a béčkovou brutalitou jsou na každém rohu. The Strangers je sice film, jenž nevychází z literární adaptace filmové předělávky thajské hororu ze sedmdesátých let, ale originalitu bychom v něm hledali opravdu marně. Naštěstí se znovu potvrzuje fakt, že originalita není ve filmu zdaleka to nejdůležitější.

Debutující Bryan Bertino se totiž projevil nejen jako schopný režisér, ale především jako člověk, který ví, jak hororový žánr funguje. Jednoduchý příběh vypráví o mladém páru Jamesovi a Kristen, kteří zjistí, že okolo jejich domu se potuluje skupinka velmi podivných lidí. Lidí, kteří se rozhodli připravit jim noc, na niž nezapomenou. Pokud ji ovšem přežijí. Jednodušší příběh hororový thriller snad už ani mít nemůže. The Strangers po scénáristické stránce nemá nic, co bychom už někde jinde neviděli stokrát před tím. Filmů, v nichž jsou hrdinové uzavřeni v nějakém domě a snaží se dožít rána a uniknout zlu číhajícímu venku, už bylo natočeno nepočítaně. The Strangers se pečlivě drží žánrové šablony a jen málokdy se stane, že by scénář něčím překvapil nebo přišel se scénou, kterou bychom nečekali.

The Strangers však bezpochyby nevzniklo kvůli tomu, aby se posouvaly scénáristické hranice v hororovém žánru. Všechno se tu děje z jednoho jediného důvodu a tím je atmosféra. Pro režiséra je sice The Strangers prvním filmem, avšak Bertino evidentně strávil většinu svého života před televizí a sjížděl jeden horor za druhým. A učil se. Na rozdíl od Funny Games U. S., na které teď můžete narazit v našich kinech, se nepokouší o nějakou hloubku, jen chce diváka poctivě vyděsit, což se mu daří velmi dobře. Na jeho režijním stylu je hodně vidět inspirace Johnem Carpenterem a jeho Halloweenem. Nečekejte tedy příliš obyčejných lekaček a bubáky schované ve skříni, ale spíše postupně gradující napětí. Často je divák oproti hrdinům ve výhodě, protože mu režisér ukáže víc než Jamesovi a Kristen a scény, kdy pár metrů za Liv Tyler stojí magor s bílou maskou a sekerou v ruce a prostě se jen dívá, jsou dokonale mrazivé. Vrazi sice posbírali pár nadpřirozených schopností, vždycky jsou na tom správném místě a vždycky vědí, co jejich oběti udělají v příštích minutách, ale ačkoliv může tahle nelogičnost někomu vadit, ve výsledku dělá filmu jen dobře.

Poměrně sympatický je i fakt, že ve filmu není nikdo vyloženě idiot. Pokud si u podobně laděných hororů ťukáte na čelo a divíte se tomu, že se hrdinové chovají jako úplní blbci, budete nejspíš u The Strangers příjemně překvapeni. James a Kristen jsou totiž myslící lidé, kteří se snaží utéct, ozbrojí se, schovají se a vůbec se nechovají jako tupci, kterým byste tu ránu sekerou do hlavy přáli. Oproti tomu jednání padouchů je dost často zdánlivě trochu podivné, ale na druhou stranu je mnohokrát naznačeno, že „cizinci“ si s hrdiny jen hrají a kdyby je chtěli jednoduše zabít, mohli by to udělat bez nejmenších problémů.

Po režijní stránce se filmu v jeho prvních dvou třetinách zkrátka nic moc vytknout nedá. Ačkoliv se všechno děje víceméně stejně jako v podobných filmech, atmosféra a gradující napětí člověka velmi rychle strhnout. Je trochu škoda, že ke konci Bertinovi dochází nápady i dech a závěr (samozřejmě naznačující pokračování) je vyloženě divný.

Velmi slušné trailery, které se před pár měsíci objevily, tedy nelhaly. The Strangers je absolutně neoriginální ale hodně dobře natočený horor od člověka, jenž ví, jak pracovat s atmosférou a s napětím. Jestliže tedy máte rádi podobné filmy, budete nejspíš spokojeni. Bertinovi jako režisérovi se toho moc vytknout nedá a jestli bude mít v budoucnu k dispozici lepší scénář, mohl by předvést ještě zajímavé věci. Díky jeho režii, krátké stopáži a sympatickým hercům film uteče hodně rychle a je obrovská škoda, že si ho nemůžeme vychutnat v kině. Přítmí kinosálu totiž atmosféře hodně přidává, což jsem si vyzkoušel na vlastní kůži. Až u nás The Strangers vyjde na DVD, tak si u nich alespoň zhasněte a u scén s frajerem se sekyrou si v duchu představujte člověka, který může za to, že se tenhle povedený horor našim kinům vyhnul.

Verdikt

avatar7/10

Mr. Hlad

Dva hrdinové, tři psychopati, jeden dům a boj o přežití. The Strangers je možná zoufale neoriginální horor, ale koho to zajímá, když většinu času atmosféra a napětí dokonale funguje?Hodnocení redakce

 • avatar6/10

  Cival

 • avatar7/10

  Spooner


Hodnocení čtenářů

 • avatar6/10

  kryšpín

 • avatar5/10

  luksa

 • avatar7/10

  mcb

 • avatar6/10

  speedy.mail

 • avatar8/10

  Peteers

 • avatar7/10

  Duck96

 • avatar8/10

  Luki

 • avatar7/10

  vydrys

 • avatar8/10

  Psema

 • avatar7/10

  TeePee

 • avatar8/10

  smegjacob

 • avatar5/10

  b1aster

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace