Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Ad Astra | 2019
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 20.09.2019
CZ premiéra: 19.09.2019
režie: James Gray
hrají: Brad Pitt, Tommy Lee Jones, Donald Sutherland, Ruth Negga, John Ortiz

Ad Astra: Recenze


ikona
KarelR
ad astrabrad pittjames gray
James Gray je tu po Ztraceném městě Z s dalším velkým dobrodružstvím. Měli byste se na něj vydat? 

Gravitace v roce 2013 nakopla trend dospělých a vizuálně podmanivých podzimních sci-fi. V jejích šlépějích se vydaly žánrové pecky Interstellar, Marťan, Příchozí, Blade Runner 2049 a První člověk, až jsme to letos dopracovali k Ad Astře. Nový film Jamese Graye se dlouho profiloval jako duchovní následovník Ztraceného města Z - tedy jako poctivý staromilský biják, který nezahodí dramatické pnutí ve prospěch blockbusterových atrakcí. A i když se Ad Astra chlubí hned několika akčními scénami, Gray svůj záměr (díky bohu) ani na vteřinu neopustil.

Tím chci v podstatě říct, že mocná podzimní série pokračuje. Ad Astra je vizuálně stejně podmanivá jako Gravitace, Interstellar nebo První člověk, zároveň se však chlubí popcornovými kořeny, které nemají zas tak daleko k Marťanovi. Kdybyste vzali samotnou dějovou kostru a dali ji Michaelu Bayovi (v nejlepší formě), natočí vám akční nářez par excellence. Ad Astra tak vyloženě stojí na tom, jakým způsobem ji daný režisér pojme, a Gray se rozhodl spíš pro vyklidněnou vesmírnou pouť, v níž akce dělá společnost dramatické zápletce a ne naopak.

Při tomhle rozpoložení se z filmu lehce mohla stát utahaná psychologická sonda, která sem tam vytasí děsivou vesmírnou smrt. Gray ale se zmíněnými "popcornovými kořeny" pracuje na jedničku a drží u Ad Astry lepší tempo než u (o 20 minut delšího) Ztraceného města Z. Mise Pittova astronauta, jenž se ze Země vydává k Neptunu, aby tam zažehnal neznámé nebezpečí, je tak napínavá od začátku do konce. A jelikož hodně stojí na vztahu se ztraceným otcem, jehož všichni oslavují jako nezlomného vesmírného badatele, má stejně jako Interstellar, Příchozí nebo První člověk i drtivý emocionální přesah.

Jistě, celý film primárně hraje na jednu strunu, jíž je mnohokrát rozebraná propast mezi otcem a synem. Gray ale z tohohle tématu doluje maximum a s každým dalším "přisazením" vás zatlačí o něco hlouběji do sedačky. Na první dobrou tak možná budete žasnout nad špičkovým řemeslem, dechberoucí akcí nebo hereckými výkony, kterým pochopitelně není co vytknout. Hlavně v poslední třetině vás však Ad Astra rozdrtí i svým poselstvím, které ji v rámci žánru posouvá mezi instantní klasiky.

Je vůbec něco, co bych na Grayově filmu vylepšil? Nejsem si úplně jistý, zda bylo potřeba tolik voice-overu (docela mě zajímá, jak by Ad Astra fungovala bez něj), a cameo Natashy Lyonne (Nadia z Russian Doll) mi přišlo úplně mimo. Jinak je ale tenhle mix kosmického dobrodružství a komorního dramatu jednoduše úchvatný a pevně doufám, že ho zejména starší generace přijme lépe než Ztracené město Z (jen 64% na ČSFD?!). Gray si totiž vypiloval skvělý autorský rukopis a byla by velká škoda, kdyby ho Pittův vesmírný koncert neposunul zase o krok dopředu.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (166)

Verdikt

avatar9/10

KarelR

Brad Pitt letí k Neptunu a je to neskutečná vesmírná paráda, která hrdě stojí po boku Interstellaru, Gravitace nebo Prvního člověka. James Gray vytěžil téma otec-syn na maximum a zapracoval ho do velkolepé (a docela akční) podívané, na níž si smlsnou hlavně milovníci poctivé staromilské filmařiny. Jestli můžete, rozhodně na ni vyražte do IMAXu!Hodnocení redakce

 • avatar8/10

  do_Od

 • avatar6/10

  krauset


Hodnocení čtenářů

 • avatar7/10

  Ravenhorn

 • avatar8/10

  Silence

 • avatar9/10

  yeniczek

 • avatar7/10

  Mephos

 • avatar8/10

  Revan

 • avatar7/10

  Snura

 • avatar7/10

  cabal

 • avatar5/10

  Robur

 • avatar8/10

  Slide

 • avatar7/10

  Rokle

 • avatar7/10

  Ragnarok

 • avatar8/10

  Tomino

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace