Dívka a moře: Recenze
09:00 | 22.08.2024 |
Norský režisér Joachim Rønning se pomalu začíná etablovat jako expert na vodní filmy. Svým působivým námořním dramatem Kon Tiki (2012) o plavbě Thora Heyerdahla do Polynésie na dobovém plavidle si řekl o režii zatím posledního dílu Pirátů z Karibiku: Salazarova pomsta (2017). Nyní ke svému portfoliu snímků pevně spojených s vodní hladinou přidává další – životopisný příběh o Gertrudě „Trudy“ Ederle, první ženě, která přeplavala Lamanšský průliv. Čekáte další sportovní drama o silné ženské hrdince a úskalích spojených s přípravou a realizací extrémně náročného sportovního výkonu? V tom případě jste na správné adrese. Ovšem kromě toho dostanete i velkou porci lidských osudů zarámovaných skutečností, že události, o nichž snímek Dívka a moře vypráví, se staly začátkem 20. století.
Nemusíte být fanoušek moderní historie, abyste vytušili, že postavení žen ve společnosti nebylo na začátku minulého století nijak růžové. A příběh Trudy, dívky s neobvyklými vlohy k plavání, vás tou nelehkou dobou úspěšně provede. Ukáže vám, jak ryze mužská společnost nazírala na ženský sport, jak složité to měly dívky a ženy, pokud se chtěly sportu věnovat (nebo dělat prakticky cokoli jiného než rodit děti), ale především vám podrobně vykreslí, co se začne dít, když se šovinistická masa nabubřelých funkcionářů střetne s křehkou, ale nesmírně zapálenou (tj. tvrdohlavou) slečnou, pro níž neexistují žádné překážky.
Pro Dívku a moře se hodí výraz „typické životopisné drama od Disneyho“. Protože to skutečně typické životopisné drama od Disneyeho je. A myslím to v tom nejlepším slova smyslu. Adaptace knihy Glenna Stouta z roku 2009 je prodchnutá zručným vyobrazením tehdejší doby, ať už jde o překvapivě bohatou výpravu, nebo o stav společnosti. Je to předvídatelné? Ano, je. Ale tím nejvděčnějším způsobem, jaký filmový divák od životopisných snímků očekává. Nečekejte žádné vypjaté drama, kde se o sebe tříští životní osudy jednotlivých protagonistů. Vše dramatické je podáno vlídně a nenásilně, v očekávání dějových zvratů, které každé protivenství nakonec napraví.
Samotný název odkazuje na novelu Ernesta Hemingwaye Stařec a moře a staví je navzájem do pomyslného protipólu. Tím ovšem spojitost se světoznámou prózou zdaleka nekončí. Jednou z myšlenek pečlivě vetknutých jak do Hemingwayova díla, tak do Rønningova filmu, je poselství o tom, že člověk může být zničen, ale nemůže být poražen. A toto krédo svědčí filmové Trudě Ederle víc než cokoli jiného. Její vnitřní odhodlání plnit si plaváním své sny je hnacím motorem nejen jejího života, ale celého snímku. A vy jí budete celou dobu držet palce, i kdybyste si předtím na Wikipedii nastudovali její životní příběh. Proč? Protože v hlavní roli září Daisy Ridley.
Ta dokazuje, že herecká účast na poslední trilogii Hvězdných válek nebyl předčasný vrchol její slibné kariéry jako v případě Hayden Christensena, ale pouhý začátek. Pečlivým výběrem rolí se odpoutává od předaleké galaxie a úloha Trudy to jedině dokazuje. V jejím podání je dcera německých emigrantů divokým živlem spoutaným v těle křehké, leč ke všemu odhodlané dívky, jejíž oddanost životnímu poslání jí pomáhá překonávat jak vlastní hendikepy, tak nepřejícnost jejího okolí. A že té nepřejícnosti je! Zatvrzelé mužské ego je zde reprezentované především sportovními funkcionáři, kolem kterých musí Trudy proplavat stejně zarputile jako pobřežními mělčinami před Britskými ostrovy.
Je dobře, že vedle Daisy Ridley dostává velký prostor i její německá rodina v čele s dominantní matkou (Jeanette Hain) a maloměšťáckým otcem (Kim Bodnia). Jejich vzájemná rodinná propletenost míchající hluboké city i dobové nešvary pomáhá vykreslit předvídatelný děj, kde všechno časem zapadne na své místo, aniž by to ovšem diváka nudilo. Výslednému dojmu velmi pomáhá také hudba Amelie Warner (Romance po irsku), která snímku vdechla potřebnou dávku hrdinství a v jednotlivých vypjatých scénách vás správně chytne za srdce. Do děje vás vtáhne rovněž zajímavá kamera španělského kameramana Óscara Faura (Volání netvora: Příběh života). To vše dělá z Dívky a moře suverénně odvyprávěný životní příběh, jenž si zasluhuje vaši pozornost.
Verdikt
crom
Jmenovala se Gertrude „Trudy“ Ederle a byla první ženou, která zdolala Lamanšský průliv. Psal se rok 1925 a svět tím získal hrdinku, jejíž osudy si vyloženě říkají o zfilmování. Příjemně melodramaticky podaná cesta propagátorky ženského plavání a sportu vás provede jejím životem od raného dětství přes všechny překážky spojené s postavením ženy ve společnosti začátkem 20. století až po světový triumf, při kterém navzdory všemu a všem pokořila zrádné moře dělící Francii od Velké Británie. A vy to rozhodně chcete vidět.
Vaše hodnocení
Hodnocení redakce
- 8/10
TedGeorge
Hodnocení čtenářů
- 8/10
verbst
- 9/10
Cross
- 7/10
Rokle
- 8/10
Tomino
- 9/10
esmo
- 8/10
slord
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry
Zapomenuté heslo
Přihlášení
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Vytvářet filmové blogy
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry