Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Dívka a moře | True Spirit | 2022
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 03.02.2023
CZ premiéra: 03.02.2023
režie: Sarah Spillane
hrají: Anna Paquin, Cliff Curtis, Teagan Croft, Josh Lawson, Alice Tate

Dívka a moře: Recenze


ikona
TedGeorge
anna paquinbiografiecliff curtisdokonalá bouřejessica watsonnetflixsarah spillaneteagan croft
Australanka Jessica Watson se v šestnácti letech pokusila obeplout svět a Netflix o její odvážné cestě natočil biografický film.  

Pouštět si naslepo „originální“ netflixovské celovečeráky je ruská ruleta. Především v posledních letech nikdy nevíte, kdy se nešťastně protočí streamovací bubínek a vy se dočkáte (pokud možno rychlé) smrti. Já naposledy zemřel při sledování mizerné austenovské Pýchy a přemlouvání s Dakotou Johnson, takže na biografickou Dívku a moře o mladé mořeplavkyni Jessice Watson jsem už od samého počátku pohlížel s ospravedlnitelným despektem. Jelikož jste právě zkontrolovali závěrečné hodnocení, tak už asi tušíte, že streamovací král tentokrát neselhal.

Pokud očekáváte dechberoucí survival, v němž si odhodlaná šestnáctiletá Australanka sáhne na dno a při své 42 596 kilometrů dlouhé cestě kolem světa bude potit krev, jděte o dům dál. Film netočil Baltasar Kormákur nebo J.C. Chandor a v hlavní roli nezáří ženský ekvivalent ostříleného Roberta Redforda. Plavba kolem světa bez kotvení v přístavech sice neprobíhá úplně bez problémů, ale Dokonalá bouře se hrdince (snad jenom s jednou výjimkou) vyhne. K Dívce a moři je v první řadě nutno přistupovat jako k rodinnému filmu se špetkou dobrodružství. Jako takový však funguje překvapivě dobře.

Fakticky celou stopáž se ve správnou chvíli nechá loďka odplout mimo obraz a divák se dočká flashbacku, kde odhodlaná desetiletá holčička plánuje, jak obepluje Hornův mys a dá na frak o třicet let starším mořským vlkům. Následuje střih do současnosti na její milou rodinku, v níž vládne nervózní Anna Paquin v roli cool maminky a ségra obhospodařující cestovatelský blog (nezapomeňte, že se nacházíme v roce 2009).

Na satelitním telefonu je potom robinsonce dostupný Ben, kterého si díky bohu zahrál charismatický novozélandský král vedlejších rolí Cliff Curtis, jehož jste naposledy mohli vidět jako náčelníka mořského kmene Tonowariho v pokračování Avatara. Odškrtnout si tedy můžete i bručounského mentora s traumatem z minulosti a srdcem na pravém místě.

Samozřejmě mluvíme o příběhu zahraném na jistotu a náročnější diváci (nedejbože jachtaři, kteří sní o kosatkách) by s jednoduchým biografickým snímkem pro celou rodinu raději neměli ztrácet čas. Pokud by tak učinili, akorát by si odškrtávali jedno klišé za druhým - třeba jako vývoj zprvu kritického a později fanboyovského reportéra Athertona. Stejně tak dyslexie kapitánky je zjednodušená na dřeň - pár pomotaných písmenek a číslic, které jí jednou zabrání správně určit polohu, a tím to hasne.

Fanoušci Jessicy navíc jistě vědí, že samotná plavba se neobešla bez kontroverzí, které film z velké většiny ignoruje. Snad příliš neprozradím, když dodám, že trpká tečka, kdy nejmladší slečně kvůli chybějícím námořním mílím protinožci neuznali rekord, je rovnou ignorována. Pokud chcete, jistě můžete kritizovat i obsazení hlavní role.

Sympatická herečka Teagan Croft v roli odhodlané borky sice při vyplutí zapomene hřeben a češe se vidličkami, to však nic nemění na faktu, že spíše než jako reálná Jessica (ta mi v dokumentech trochu připomínala Gretu Thunberg), působí dojmem nastupující modelky, která si sice jednou ublinkne, ale účes za každého počasí drží. Ale to už jsou spíše detaily, které bez větších problémů tvůrcům prominete.

Neznámá režisérka Sarah Spillane totiž proplula hřejivým a inspirativním příběhem podle skutečné události na jedničku. Už když kamera sleduje start vratké růžové kocábky v Sydney, nevinné hopkání po vlnách doprovází chytře zvolený popík a hezké obrazy se rytmicky prolínají se záběry z paluby, kde nadšená teenagerka diriguje milovanou loď. Nemluvě o parádní a skoro až snové scéně, kdy se v noci na klidné hladině odráží tisíce hvězd a Jessica za doprovodu mě doposud neznámého coveru Starmana od Davida Bowieho (obohatil jsem svůj Spotify) poskakuje ve stavu beztíže. Ne, levné CGI vás rušit nebude a v nejlepších chvílích si dokonce vzpomenete na precizní triky z již zmiňované a nestárnoucí Dokonalé bouře.


Přehrajte si trailer
Během sledování jsem se nemohl ubránit dojmu, že filmařka od začátku přesně věděla, co a jak chce natočit. Kde by jiní nudili, ona včas zařadí další rychlost, přičemž očekávané bouřkové napětí se naštěstí také párkrát dostaví. V dnešní době, kdy Netflix drží trpělivé předplatitele jako rukojmí u nekonečných epizod Stranger Things a Noah Baumbach utratí více než 100 mega za dvě a čtvrt hodiny dlouhou apokalyptickou haluz s Adamem Driverem, mi svižná, pohodová a pečlivě realizovaná jednohubka z atraktivního prostředí nepřijde jako málo. Na Oscara pro nejlepší film za rok 2023 to sice tentokrát nebude, nicméně výsledné hodnocení po chvilkovém váhání zaokrouhluji nahoru.

Verdikt

avatar7/10

TedGeorge

Odhodlaná šestnáctiletá slečna z Austrálie se před čtrnácti lety rozhodla obeplout zeměkouli a zbytek je historie. Inspirativní biografická novinka na Netflixu se schválně vyhýbá kontroverzím a servíruje všechna myslitelná klišé. Natočena je však natolik svižně a suverénně, že jí nějaké to zjednodušení milerádi prominete a necháte se spolu s Jessicou unášet po tichomořských a atlantických vlnách vstříc domovskému přístavu.Hodnocení čtenářů

 • avatar6/10

  Revan

 • avatar7/10

  malas

 • avatar7/10

  Ironhead

 • avatar6/10

  Perun

 • avatar5/10

  PamPero

 • avatar7/10

  Demonic8

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace