Vyproštění 2: Recenze
14:01 | 15.06.2023 |
První Vyproštění bylo sympatickým akčním béčkem, které na ČSFD zůstává těsně v modré a Imf mu napálil 7/10 s tím, že hlavně nikdo nemá pospíchat s dvojkou. Ve světě sprintování za sequely byl tenhle strach oprávněný, kaskadér/režisér Sam Hargrave ale naštěstí nikam neutíkal. Na realizaci dvojky si dopřál poctivé tři roky, během nichž logicky přemýšlel o tom, jak by jedničku mohl trumfnout.
Delší akce na jeden záběr? Víc odpravených padouchů? Lepší osobní linka pro Chrise Hemswortha? Možností byl nespočet, a abych vás hned zkraje přestal napínat, Hargrave se rozkročil do všech směrů a většinu z nich obdivuhodně ustál. Dvojka Vyproštění je totiž o něco lepší než první díl a vlastně jsem z projekce odcházel s jednou hlavní myšlenkou: Kéž by takhle vypadala čtyřka Expendables!
Ano, trailer Postradatelných docela bolel, ale… vraťme se k sérii, která na to jde trochu jinak. Vyproštění zůstává i ve druhém díle přehlídkou kaskadérských parádiček, na něž si věří jen hrstka filmů ročně. John Wick nebo Ethan Hunt pochopitelně hrají vyšší akční ligu, Tyler Rake jim však začíná maličko dýchat na záda, jelikož mu Hargrave také hází pod nohy desítky protivníků.
Přitom je samozřejmě důležité, že je stále vidět, jak 99 % střílení a mlácení oddře samotný Chris Hemsworth. V první polovině filmu by to ani jinak nešlo – stěžejní akční scéna „na jediný záběr“ má 21 minut, takže se v ní kaskadér schová jen opravdu výjimečně. Mnohem důležitější nicméně je, že jde o nabušenou, napínavou a v jisté směru výjimečnou podívanou, u níž budete žasnout nad mnoha detaily, hrátkami s kamerou a Hemsworthovou zarputilostí.
Její jediná nevýhoda? Jak správně tušíte, občas se až moc spoléhá na CGI (hlavně v pasáži s auty) a nejde o trikově vypiplanou lahůdku, na které jsme zvyklí třeba od Toma Cruise nebo Jamese Camerona. Některé epičtější momenty jsou zkrátka trochu meh, vzhledem k obrovským ambicím a nižšímu rozpočtu (zase něco kolem 70 mega) ale Hargraveovi leccos odpustíte.
Po úvodním akčním infernu se Vyproštění tak nějak vrátí do škatulky klasičtějšího béčka. Akční scény přestanou sázet na jeden kontinuální záběr a naopak rozjedou druhou libůstku režírujících kaskadérů – využívání prostředí. Hemsworth se do konce filmu parádně vyřádí v kostele nebo v posilovně a vždycky, když si řeknete „tady by se mohla zapojit tahle věc“, věřte, že ji Hargrave zapojí. A s pořádným gustem!
Že jsem vám doteď neřekl, o čem film vlastně je? Inu, zápletka hraje vůči akci druhé housle – Rake ve filmu v podstatě vstane z mrtvých a vrátí se do formy (ano, dojde i na menší tréninkovou koláž), jelikož musí zachránit sestru své bývalé manželky a její dvě děti. Reálně to znamená, že se dostane do křížku s malou armádou gruzijských gangsterů, což je záměrný kontrast oproti minulému řádění v Bangladéši.
Nažloutlou exotiku tedy střídá studený feeling východní Evropy, v níž se na potkání lámou žebra a rozdávají headshoty. Na výpravu mnohonásobně dražších sérií Mission: Impossible nebo Rychle a zběsile logicky zapomeňte, Hemsworth má základnu ve srubu v Brdech a libový průchod vězeňským dvorem se točil v Mladé Boleslavi. Vzhledem k zasazení to ale celé dává perfektní smysl a nikdy nebudete mít pocit, že si film hraje na něco, čím nikdy nemohl být. Hargrave zkrátka zná rozpočtové limity a raději hledá přidanou hodnotu u samotného Rakea, jehož traumatická minulosti konečně není jen nadbytečnou berličkou.
Přesně tak, velkým překvapením filmu je osobní linka, která se v podstatě uzavře a funguje mnohem lépe, než by člověk v akčním béčku čekal. Nestane se v ní sice nic moc objevného, Hemworth ale jasně ukáže, že je herecky jinde než hrdinové podobných žánrovek a možná z vás vyždíme i špetku poctivých emocí.
Rozhodně ale nečekejte nějaké vyhrocené drama! Vyproštění 2 tyhle odbočky využívá zhruba stejně sporadicky jako John Wick a mnohem víc času věnuje třeba hlavnímu padouchovi, který je díky bohu docela výrazný a nekompromisní. Zatímco z jedničky takhle nikdo netrčel (anebo mám hodně špatnou paměť), tady je od začátku jasné, s kým si Hemsworth musí dát brutálně po hubě – a věřte, že vám Hargrave i tady dopřeje všechno, co si žánr žádá.
Vyproštění 2 má kvůli tomu sice obrácenou strukturu (začíná se nejambicióznější akcí a finále je komornější, protože Hemsworthovi po pár masakrech v podstatě dojdou protivníci), ničemu to ale nevadí. Velké zbraně dělají velkou paseku napříč celým filmem, a i když jsme všichni viděli vymazlenější akční hostiny, Hargrave servíruje plnotučnou akční zábavu se spoustou vystřílených nábojů.
Buďme proto rádi, že se tentokrát odehrává v Česku (ano, supluje hlavně Gruzii), a že se tahle akční série vybičovala k tak dobrému výkonu. Hemsworth má v akčním žánru očividně slušnou budoucnost a musíme doufat, že bude podobně suverénní i případná trojka. Já bych si nášup dopřál hned!
Verdikt
KarelR
Dvojku Vyproštění trápí slabé triky, jelikož se neohání blockbusterovým rozpočtem, a… to jsou zhruba všechny zásadní výtky. Po akční stránce je vcelku nápaditá a nekompromisní, po stránce dějové o něco lepší, než se od podobných béček očekává. Pokud vás tedy bavila jednička, dejte zamračenému Hemsworthovi znovu šanci. Pro fandy přímočarých akčňáků jde o malý svátek, u něhož vás možná potěší i viditelná česká stopa.
Vaše hodnocení
Podobné filmy
Hodnocení redakce
- 6/10
Cival
- 8/10
Spooner
- 8/10
Gonzi
- 7/10
do_Od
- 7/10
Jokolo
Hodnocení čtenářů
- 9/10
Ravenhorn
- 6/10
Revan
- 9/10
speedy.mail
- 9/10
Robur
- 8/10
Cross
- 7/10
Memphis
- 6/10
the dark knight
- 8/10
BranoZ
- 7/10
Herkulesss
- 8/10
Alangor
- 6/10
krumlajs
- 8/10
Noco
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry
Zapomenuté heslo
Přihlášení
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Vytvářet filmové blogy
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry