Úsvit planety opic: Recenze
01:05 | 17.07.2014 |
Já tomuhle reastartování série už od začátku nevěřil. A od začátku se fatálně pletl! Protože Foxové své rodinné sci-fi stříbro oživili nesmírně šikovně a zvládli ho ještě přeleštit v prostředním díle plánované (minimálně) trilogie. Přitom tak trochu za pochodu měnili režiséra a místo Ruperta Wyatta, jenž tak mile překvapil převážně konverzační a celkově neokázalou jedničkou, angažovali Matta Reevese. A před ním teda nebyl snadný úkol, to si přiznejme.
Opičáky předehrávající Andy Serkis je nejspíš bůh!Režisér Monstra a (většinou českých diváků neviděného) hororového remaku Let Me In ovšem potvrdil podezření, že talentu i reálných schopností má za dva. A ne za dva Magnusky – je to pašák. Úsvit planety opic je pod jeho dohledem ještě o fous poutavější podívanou než povedená jednotka. Od jejích událostí uplynula dekáda, během níž lidstvo bezmála vymřelo, civilizace zkolabovala. Ulice zarostly mechem a kapradím, benzín i miňonky došly a pár imunních zoufalců přežívá na různých místech světa. My se samozřejmě vracíme do San Francisca, tak aby poblíž lidské osádky, která zoufale touží po přísunu elektřiny, mohla pohodlně bivakovat kolonie inteligentních opic.
Drzý bílý muž jí leze domů, což se opičákům samozřejmě nemůže zamlouvat, a tak dochází k licitaci mezi Cézarem a samozvaným mluvčím lidského rodu (hraje ho nepříliš slavný Jason Clarke, což je s ohledem na to, že film primárně patří opicím, nejspíš jen dobře). Scénář pak nastolenou situaci postupně vyhrocuje a metodou „pozvolna budeme utahovat šrouby, ono to tím střetem přeci jen skončí“ směřuje k nevyhnutelné srážce dvou světů. Pisatelům předlohy je třeba přiznat odvahu i grácii, s jakou zvládli upozadit člověka a poutavě vyprávět z perspektivy chlupatého mocipána Cézara. Temnější vizuální ladění, „dialogová“ úspornost a úsečná mluva hlavního hrdiny, která svým obsahem i dikcí odkazuje k postřelenému kmotrovi Marlona Branda (když byl Don Corleone zraněn a taky nechtěl válku), jen pomáhají nad dějem rozvinout znepokojivý příkrov blížícího se osudového střetu.
Tenhle plynulý, leč trvalý tlak možná nebude každému připadat vyloženě strhující. Je to trochu monotónní postup vstříc válce, kde se pracuje s možná trochu alibistickou tezí, že svině i dobráci jsou mezi lidmi i mezi opičáky – stejně tak ale můžeme děj Úsvitu vnímat jako vcelku trefné a „realistické“ podchycení toho, že některé konflikty jsou za daného rozložení sil nevyhnutelné, že příroda v nerovnováze si cestu ke krvi vždycky najde a že „politika násilí“ nemusí být prvoplánově poháněna jen agresivitou, výbojností a touhou dát tomu druhému do čenichu. Z tohohle pohledu se daří moc pěkně nakročit i vstříc třetímu dílu, v němž si výborně zahrané, resp. vyrenderované postavy jistě užijí další kolo fatálních činů, jež prostě nemůžou skončit dobře…
Přehrajte si trailer Než se tak ovšem stane, spustí Matt Reeves impozantní řež, která se rozhodně bude počítat k tomu vůbec nejpůsobivějšímu, co letos v kinech uvidíte. Trailery to nejzajímavější tají (díky!), protože z ozbrojeného střetu, v němž procesory makají na maximum a pečlivě schroustávají každý dolar z nabobtnalého rozpočtu, vzejde parádní podívaná, tak akorát dynamická, adrenalinová i prošpikovaná režijními nápady, aby se mohlo o druhých Opicích mluvit jako o temnějším i velkolepějším upgradeu jedničky. Reeves vědomě machruje a vedle válečné rutiny servíruje i několik delších záběrů, vtahujících doprostřed akce; hlavně během scény s tankem však tohle frajeření získá jasné opodstatnění – tahle videoherní pasáž je impozantní po trikové i inscenační stránce a rozhodně si zaslouží kopírování v jakékoliv adaptaci úspěšné akční gamesy. Paráda.
Úsvit planety opic je ovšem celkově řemeslně perfektním, atmosféricky výživným a technicky naprosto fantasticky řešeným projektem, v němž má každá scéna kýžený vnitřní náboj. Nebýt toho až-příliš-hollywoodského finále, které tuhé vyznění tří čtvrtin filmu přeci jen trochu popcornově rozmělní, mohlo být hodnocení ještě vyšší… a hledání paralel s božími dvojkami typu Temný rytíř, druhý Kmotr nebo Impérium vrací úder ještě opodstatněnější.
A ano, Andy Serkis je bůh. Nejspíš. Nebo sluha ďábla.
Verdikt
Cival
Nový filmový dílek do odkazu francouzského spisovatele Pierra Boulleho, který v šedesátých letech vymyslel planetu, na níž dávají opice na kokos lidem, dál důstojně rozšiřuje odkaz klasiky. Zrestartovaná série se dočkala hutnějšího druhého dílu, jenž navádí pečlivě gradované drama až k dechberoucímu válečnému střetu, jenž umí být sugestivní, drsný i vyloženě cool. Výborná a vyvážená podívaná s postavami, jež budete chtít potkat znovu. A brzy.
Vaše hodnocení
Hodnocení redakce
- 8/10
Spooner
- 8/10
Mr. Hlad
- 8/10
KarelR
- 8/10
do_Od
- 8/10
krauset
Hodnocení čtenářů
- 9/10
Ravenhorn
- 8/10
acheron
- 9/10
Postman
- 8/10
RoBo
- 8/10
yeniczek
- 9/10
Mephos
- 8/10
Revan
- 8/10
Snura
- 9/10
verbst
- 10/10
cabal
- 9/10
Bo X Be
- 8/10
Savage
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry
Zapomenuté heslo
Přihlášení
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Vytvářet filmové blogy
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry