Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Úsvit planety opic | Dawn of the Planet of the Apes | 2014
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 18.07.2014
CZ premiéra: 17.07.2014
režie: Matt Reeves
hrají: Andy Serkis, Jason Clarke, Gary Oldman, Keri Russell, Judy Greer

Úsvit planety opic: Blu-ray


ikona
KarelR
Opičky se vrací v dalším kolosálním dramatu. 

Zrození planety opic bylo před třemi lety nečekaným zjevením. Z prakticky mrtvé značky najednou vypadlo vynikající drama, ve kterém byly bravurní triky pomalu to nejméně zajímavé. Spíš jsme obdivovali sevřené příběhové uchopení, herecký výkon Andyho Serkise a režijní jistotu Ruperta Wyatta, jenž nám dal přemýšlivý blockbuster, nad kterým prakticky nešlo ohrnovat nos.

 

Bylo tedy logické, že přijde dvojka. Té se nakonec neujal Wyatt, nýbrž Matt Reeves (Cloverfield), který nechal od konce prvního filmu uplynout 10 let. Opice v Úsvitu žijí pod Caesarovým (Andy Serkis) vedením v lesích a myslí si, že lidstvo vymřelo. Právě v tu chvíli ale začne přeživší kolonii ze San Francisca docházet elektřina, pročež se pár odvážlivců vydá na opičí území, kde by rádo zprovoznilo velkou vodní elektrárnu. Dokáží lidé a opice spolupracovat a žít ve vzájemné harmonii? Anebo je strach z jiné rasy nepřekonatelný a dojde ke krvavému konfliktu?

Pro Reevese jsou tyhle dvě otázky naprosto klíčové. A přestože je tak nějak jasné, že ono proklaté škrtnutí sirkou nakonec přijde, síla filmu tkví v tom, jak dokáže přenášet napětí mezi jednotlivými postavami a scénami. Oba tábory mají mezi sebou zastánce mírového i násilného řešení. Do poslední chvíle si ale nejste jistí, které zaškobrtnutí bude osudové. Který přečin už Caesar ani jeho lidská protiváha Malcolm (Jason Clarke) nezahrají do diplomatického autu a vypukne v podstatě zbytečný střet, který přinese akorát haldy obětí na obou stranách.

 

Je dost vzácné, abyste ve filmu za 170 milionů dolarů hltali každou dialogovou scénu a naopak se děsili chvíle, kdy začnou štěkat samopaly a vybuchovat zápalné sudy. A je dobře, že to první výrazně převažuje, jelikož je opájení se opičí společností daleko záživnější v napínavém módu. Jakmile Reeves musí servírovat popcornovější finále, přijde podobně strmý úpadek jako na konci minulého filmu. Zkrátka se sklouzne do stále působivé, avšak krapet přepálené opulence, která je opět vykoupena až návratem k výborným dějovým linkám.

Na Úsvitu planety opic je tak zdaleka nejzajímavější příběhové podloubí a snaha o velmi čitelný přesah, který možná zarazí až přílišnou obecností.  Pointa je ale v tom, že se lidstvo přes veškerou jeho známost vždycky vydává tím špatným směrem, takže je stále potřeba si tyhle banality připomínat. Reevesův film je dává na odiv s nebývalou filmařskou grácií. A ještě u toho stíhá posunovat nejmodernější technologie, nikdy tudíž nemyslíte na to, že vlastně soucítíte s chlupatými shluky jedniček a nul. Vynikající práce! (8/10)

 

Úsvit planety opic nabízí vedle zvukové a obrazové excelence také rozsáhlou bonusovou nadílku. Audiokomentář Matta Reevese potěší nadšeným tónem i spoustou detailních informací, hlavním chodem je nicméně 8 featurettů, které netroškaří a soustavně se chlubí délkou 10 - 20 minut. Někdy jsou sice příliš zběžné a za tři minuty se v nich odhrká něco, čemu se klidně mohla dopřát výživná půlhodinka. Jelikož ale probírají úplně všechno (Reeves a preprodukce, Serkis, obsazení, design světa, design opic, pohyb opic, postprodukce, finále a hudba), dávají o celém tvůrčím procesu až nečekaně ucelený obraz.

I u bonusů se přitom daří prodat Reevesův osobní přístup a zaujme tu pokrok natáčecích technik (85% filmu vzniklo v exteriérech!), nejvíc ale potěší prostor pro pohybového kouče Terryho Notaryho, který učí chodit opice, skřety, mimozemšťany... no prostě všechny nelidské postavy z největších současných blockbusterů. V podstatě jde o druhého nejschopnějšího motion capture experta hned po Serkisovi. A tak je jen dobře, že se dostává ke slovu i jinde než v mohutných bonusech Jacksonových Hobitů.

Koupit na FilmGame.cz

Mimo featurettů na blůčku najdete ještě trojici vystřižených scén (zajímavá je pouze ta upevňující bratrství Caesara a jeho soka Koby). Foxové si tak na Úsvitu dali opravdu záležet a na modrých discích nabízejí skvělý, emocionálně vtahující film, který doprovází celkem bohaté a poctivě odvedené bonusy. Že jste v kině nad Reevesovou novinkou jásali a dosud z vás to nadšení nevyprchalo? Pak není o čem a vaše polička by rozhodně měla nafasovat nový opičí přírůstek.

SOUTĚŽTE O CENY K ÚSVITU PLANETY OPIC

Obraz: 2,35:1 1080p (MPEG-4 AVC)
Zvuk: DTS-HD MA 7.1 - anglicky, DD 5.1 česky
Titulky: české
Datum vydání: 8. 10. 2014
Cena: 268,- (DVD), 538,- (BD 3D + BD), 628,- (BD 3D + BD ve Steelbooku), 718,- (BD + BD Zrození planety opic), 3148,- (BD Cézarova válečná kolekce - všech 8 filmů)

Za zapůjčení disku na recenzi děkujeme společnosti Filmgame.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace