Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Underworld: Probuzení | Underworld Awakening | 2012
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 20.01.2012
CZ premiéra: 19.01.2012
režie: Måns Mårlind, Björn Stein
hrají: Kate Beckinsale, Michael Ealy, Sandrine Holt, Robert Lawrenson

Underworld: Probuzení: Recenze


ikona
Mr. Hlad
Upíři vs. vlkodlaci - čtvrté kolo.  

Zdálo se, že série Underworld už je mrtvá. Selena s Michaelem rozsekali na konci druhého dílu na kusy všechny padouchy, ve trojce jsme se pro jistotu přesunuli do minulosti a vypadalo to, že už jednoduše není na co navazovat. Když ale podobně laděný čtvrtý Resident Evil vydělal celosvětově skoro tři sta milionů dolarů, bylo rozhodnuto. Kate Beckinsale se navíc taky nejspíš moc necukala, protože bez těsného koženého oblečení její hvězdnost celkem rychle upadala, takže slovo dalo slovo a máme tu čtyřku.

Trailery neslibovaly žádný zázrak a spíš jsme z nich byli nervózní, než že bychom se začali těšit. Výsledek však příjemně překvapil. Underworld: Probuzení je výrazně lepší než čtvrtý Resident Evil a bez problémů se na něj dá koukat. Rozhodně jde o film, který fandy série a akce obecně neurazí.

Všechny přestřelky i osobní souboje jsou dostatečně přehledné, krvavé a zábavné.Za kamerou sice seděli nováčci Mans Marlind a Björn Stein, kteří zatím stihli natočit jen zapadlý thriller Skrýš a něco doma ve Švédsku, ale oběma došlo, co tahle série a její milovníci potřebují a vlastně i vyžadují. A dali jim to. Underworld: Probuzení vypadá víceméně stejně jako všechny předchozí díly. V podstatě tu opět máme pitomost, nad kterou člověk nesmí moc přemýšlet, vizuál je laděný do modra a řežou se tu upíři s vlkodlaky. Nějaké ty řeči o tom, že válka přešla do nového stádia, protože lidstvo objevilo existenci monster, klidně můžete vypustit z hlavy. Nikdo se tu tím moc nezabývá a ve výsledku je úplně fuk, jestli plamenometem máchá člověk, vlkodlak, upír nebo Rákosníček. Pořád jde o tu samou koninu, v níž záleží hlavně na tom, aby se hrdinové přesunuli z místa A na místo B a cestou něco rozstříleli, rozmlátili nebo nechali explodovat.

Naštěstí se tu tentokrát nikdo nepouští do ošemetných hrátek s mytologií jako ve srandovní trojce nebo efektní ale zoufale pitomé dvojce. Marlind a Stein řeší vše jednoduše, a když už to vypadá, že by divák mohl začít přemýšlet třeba o tom, proč je vlastně lidstvo zlé, když se snaží zachránit před bytostmi, které sají lidem krev, přijdou s nějakou akční scénou. A právě tady získávají hodně plusových bodů. Režisérské duo sice moc originálních nápadů nemá a většinou sází na cool zpomalovačky a efektní záběry na Selenino pozadí, ovšem všechny přestřelky i osobní souboje (obojího je překvapivě dost) jsou dostatečně přehledné, krvavé a zábavné na to, aby se člověk mohl bavit a zapomenout na všechno to scenáristické vakuum okolo.

Ovšem v případě, že začnete byť jen na chvíli přemýšlet, skončí to špatně. Underworld: Probuzení je film, ve kterém se očividně kašlalo na nějakou logiku. Děj se sice odehrává v budoucnosti vzdálené dvanáct let, to však poznáte nejspíš jen z toho, že američtí policajti jezdí v Mercedesu. Hrdinové zahazují metrové krochny, aby mohli střílet po záporácích ze srandovních pistolí, a upírský klan přežívající v podzemí má podobu takové party šašků, až se člověk diví tomu, že zvládli přežít celé roky, aniž by je někdo objevil nebo jim nenakopal řiť.

Celkem bolestivý je čtvrtý Underworld i co se hereckých výkonů týče. Kate Beckinsale se sice zvládla do role vrátit bez nejmenších problémů a moc dobře ví, jak si získat pozornost diváků, ovšem nový mužský hrdina má charisma asi jako suché z nosu a navíc se většinu času chová jako naprosté pako, takže mu budete nejspíš velmi rychle přát smrt. Ještě větší porce nenávistí však asi zamíří k Indii Eisley, jež tu hraje Seleninu dceru. Otravnějšího puberťáka si popravdě nepamatuju. Neumí se tvářit naštvaně ani vyděšeně (víc po ní scénář nechce), nezvládá procedit ani tu nejjednodušší hlášku, v akčních scénách se zubí jak člověk, co byl nucen sníst celý citron a vůbec je sympatická asi jako střevní chřipka. Bohužel její hrdinka musí mluvit a nemůže být během neakčních scén zalezlá někde v pozadí, takže se jí vlastně nelze zbavit a závěr filmu naznačuje, že si ji ještě někdy v budoucnu nejspíš užijeme. Snad ji nějaký vlkodlak urve hlavu v předtitulkové sekvenci a Selena se pak bude hodinu a půl mstít.


Přehrajte si trailer
Ale ve výsledku je Underworld: Probuzení vlastně docela dobrá práce, která fanoušky série rozhodně potěší. Dostanou tu všechno, na co jsou zvyklí a v naprosto profesionálním podání. Film není hloupější ani otravnější než předchozí díly a v akčních sekvencích je dokonce hodně povedený. Kdo čeká nějaký odklon od zavedeného stylu, bude zklamaný. Kdo touží po další porci bitek mezi upíry a vlkodlaky, ten ji dostane. A pokud jde celý Underworld mimo vás a chcete jen na hodinu a půl vypnout mozek a bavit se u efektních přestřelek, slušných bitek a pozadí Kate Beckinsale, tak do toho kina vlastně můžete vyrazit taky.

p.s.: na začátku vás čeká vysvětlovací koláž o tom, kdo je kdo a komu máte fandit, takže pokud předchozí části neznáte, vůbec to nevadí. Jo a 3D tu prakticky není.

Verdikt

avatar5/10

Mr. Hlad

Do války mezi upíry a vlkodlaky vstoupili lidé a podařilo se jim zajmout hrdinku Selene. Ta se po dvanácti letech v hybernaci probudila do úplně nového světa, kde jí jdou po krku úplně všichni. Pravidla boje se změnila, ale důvodů střílet, trhat, rvát se a vůbec bojovat je pořád dost a dost. Čtvrtý Underworld přichází se stejně pitomoučkým příběhem jako předchozí díly, ovšem po akční stránce jde o velmi dobrou práci. Fanoušci série budou spokojení, milovníci akčních béček by také neměli z kin odcházet zklamaní. Zázraky ale nečekejte.Hodnocení čtenářů

 • avatar3/10

  luksa

 • avatar6/10

  Revan

 • avatar6/10

  Snura

 • avatar5/10

  DjLuke9

 • avatar7/10

  Robur

 • avatar6/10

  b1aster

 • avatar4/10

  nelson23

 • avatar7/10

  kyller

 • avatar4/10

  PraSiteL

 • avatar5/10

  Ragnarok

 • avatar5/10

  chaoticman

 • avatar4/10

  Barbosa

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace