Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Underworld: Evolution | 2006
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 20.01.2006
CZ premiéra: 02.03.2006
režie: Len Wiseman
hrají: Kate Beckinsale, Bill Nighy, Scott Speedman, Derek Jacobi, Tony Curran

Underworld: Evolution: Recenze


ikona
imf
 

Když si někdo dá do podtitulku slůvko Evolution a jedná se o následníka průměrného béčka, většinou je zaděláno na pořádné problémy. Druhý Underworld skutečně v úvodu divákovi na optimismu nepřidá. Unylý středověký flashback a poté úvodní titulky s koláží scén z prvního filmu. Jeden by si řekl, že by šlo odstřelit film rovnou a zbylý čas vyplnit pauzou na kafe, jenže věci se začnou měnit k lepšímu a tím nutně nemyslím, že se na scéně konečně objeví Kate Beckinsale v přiléhavém latexovém oblečku.

Len Wiseman zřejmě zůstane rutinérem, který vzhlíží k těm nejlepším (a někdy je i cituje, viz úplný závěr, vykrádající epilog prvního Terminátora), ale sám dokáže vyprodukovat jen hezké kulisy, kostýmy a akční scény. Ani Underworld 2 nemá patřičnou hloubku a styl, abych si jej zařadil po bok Bladea (jedničky a dvojky, trojka je samozřejmě odpad), ale Wiseman-scenárista se pozoruhodným způsobem snaží, aby nesklouznul k posměšné trapnosti, která tolik prorůstala prvním dílem. Zatímco Underworld z roku 2003 byl zasazen do urbanistických lokací a snažil se nás poměrně křečovitým způsobem přesvědčit o tom, že upíři a vlkodlaci si vyřizují účty divokou střelbou v metru, přímo uprostřed dopravní špičky, dvojka se tváří mnohem přirozeněji. Je to dílem dáno i faktem, že to nejbolestivější vysvětlování máme za sebou a teď se můžeme hlouběji ponořit do mytologie, kterou Wiseman svoje dílko obtočil. Hlavní však je, že lidských artefaktů je ve filmu minimum... většinou jde o ruské vojáky, polská auta a maďarský guláš.

Mezi tím vším se potácí naše dvojka - upírka Selene a hybrid Michael - občas si zastřílí, občas si zasouloží, ale především mají plné ruce práce s odvěkým soubojem upírů a vlkodlaků, který se datuje do okamžiku, kdy Alexandr Korvínský vdechl život svým dvěma synům, přičemž z jednoho se stal überupír a z druhého übervlkodlak. Nebudu vás zatěžovat podrobnostmi, protože film vám je sdělí v rychlém sledu a navíc když to vykecám, už se ze scénáře nic nedozvíte a zbude vám jen pohled na ukázkovou pánev Kate Beckinsale a řada více či méně povedených akčních scén. Kaskadéři odvedli svojí práci na jedničku, Wiseman pořád nasvěcuje tak, jako by zrovna všichni spolknuli metrovou zářivku a všechno vypadá docela fajn. Podivnou stylizaci z jedničky nahradila přemíra vlkodlaků (triky jsou... přijatelné), ze kterých tečou hektolitry krve a vy si tak můžete zas jednou vychutnat penetraci nejrůznějších částí těla, aniž byste se báli, že režisér v nejlepším okamžiku střihne jinam.

Pokud však nepatříte k MTV generaci a pohled na pářící se mladé herce neukojí vaše choutky (ha, to je podpásovka, co? ;), snímek u vás rychle ztratí body především chatrností vyprávěcího traktu. Klišé tu narážejí do zdi a padají na neustále se zvětšující hromadu, řada klíčových informací musí být vyřčena prostřednictvím monologu "Já husa hloupá, vždyť tohle jsem jako dítě držela v ruce" (už nemluvíme o sexu... to pro ty pomalejší) a výslechové metody hlavního záporáka by taky snesly trochu pestrosti.

Ale nechci sypat zbytečně moc úražek na film, který si nehraje na víc než stravitelné béčko a v tomhle jednoduchém úkolu vítězí. Věřím sice, že za 50 milionů to šlo natočit trochu zajímavěji, ale evoluce oproti prvnímu dílu je nezpochybnitelná. Otázkou zůstavá, jestli to vlastně není tak trochu jedno. Underworld se nezměnil natolik, aby ho začali uznávat ti, kteří jedničku považují za filmový odpad, a jeho fanoušci by s radostí přivítali i jemný odvar původní záležitosti. Takže je to zas jednou na nás, abychom Wisemana poklepali po zádech za jeho druhý pokus, při kterém doskočil o něco dál. Nebudu se zlobit, když to zkusí potřetí, což bych po zhlédnutí prvního traileru nečekal ani náhodou. Občas je člověk rád, že se splete.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (10)

Verdikt

avatar6/10

imf


Podobné filmy


Hodnocení redakce

 • avatar4/10

  Cival

 • avatar5/10

  Spooner

 • avatar3/10

  Mr. Hlad


Hodnocení čtenářů

 • avatar5/10

  novoten

 • avatar5/10

  Jeržik

 • avatar5/10

  acheron

 • avatar4/10

  luksa

 • avatar6/10

  Georgee

 • avatar7/10

  blaster

 • avatar7/10

  Kordus

 • avatar6/10

  Hekrakos

 • avatar5/10

  Revan

 • avatar7/10

  vuhu

 • avatar4/10

  sidda

 • avatar5/10

  Shaman05

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace