Mr. Hlad
Underworld: Vzpoura Lycanů: Recenze
19:29 | 22.01.2009 |
Série Underworld nikdy nebyla a nejspíš ani nebude zásadním milníkem kinematografie. Někoho zkrátka napadlo, že by bylo dobré spojit upíry a vlkodlaky, nechat je, aby si dávali pořádně po tlamě a celé to natočit v modrém. Stojí to málo, nejsou k tomu potřeba velké hvězdy a vždycky se to tak nějak bez problémů zaplatí. A za pár měsíců se na to zapomene. Jediný opravdu dobrý důvod, proč si tahle série zaslouží existenci, je fakt, že se díky ní Len Wiseman dostal k režii čtvrté Smrtonosné pasti a možná i trochu překvapivě se předvedl jako šikula, který má originální nápady a nebojí se je použít. Třetí Underworld – tentokrát s podtitulem Vzpoura Lycanů – se teď objevuje i v českých kinech, Len Wiseman u toho však není. Jak moc zásadní problém to je se dozvíte v recenzi.
Jelikož příběh upírky Seleny a polovlkodlaka Michaela byl ve druhém díle ukončen, rozhodli se filmaři vrátit do minulosti a podívat se na to, jak a proč vlastně celá mnoho staletí trvající válka mezi monstry vznikla. Underworldy ale nikdy nebyly zrovna výpravné filmy a ačkoliv se Wiseman pokoušel o nějakou tu mytologii, většinou to skončilo u vzpomínek hlavní hrdinky na to, jak se vypalovala jedna prťavá a studiem smrdící vesnice. Třetí Underworld tedy nijak zásadně nerozšiřuje filmový svět načatý prvními dvěma díly, prostě se jen odehrává v minulosti a namísto samopalů tu hrdinové mají rychlopalné kuše a hlavní hrdina tu nenosí přiléhavé kožené oblečky ale velmi těsné šaty. Jinak je všechno při starém. V tom dobrém i špatném slova smyslu.
U Underworld: Vzpoura Lycanů by v podstatě stačilo napsat, že pokud se vám první dva díly líbily, u trojky také nejspíš nebudete litovat peněz za lístek do kina. Jestliže si však Underworld a Underworld: Evolution cestu k vašemu srdci nenašly, třetí díl na tom nic nezmění. Přiznám se, že patřím k té druhé skupině a do kina jsem vstupoval poměrně skeptický. Naštěstí to nedopadlo tak zle, jak mohlo.
Pozici režiséra si tu poprvé vyzkoušel Patrick Tatopoulos, jenž má za sebou už hezkou řádku masek a filmových potvor. Jeho portfolio obsahuje krom prvních dvou dílů například ještě Den nezávislosti, Černočernou tmu, Já, legenda nebo Godzillu. Bohužel dělání masek není pro natáčení akčního hororu ta nejlepší praxe. Stejně jako předchozí díly i třetí Underworld působí prvních pět minut jako hodně stylová a zajímavá záležitost, po půl hodině jejího sledování však člověk zjistí, že je to celé vlastně neskutečně povrchní, ale ne úplně nudná blbina. A po šedesáti minutách už nejspíš začnete pokukovat po hodinkách a těšit se na konec, poněvadž si uvědomíte, že to nudná blbina opravdu bohužel je. Film se divákovi zkrátka nedostane pod kůži a osudy hlavních hrdinů, kteří musí tajit svou zakázanou lásku před světem, vám nejspíš budou úplně ukradené. Jakoby se Tatopoulos ani nesnažil využít zajímavého prostředí a potenciálu vyplývajícího z konfrontace dvou zabijáckých ras (to samé platilo i u Wisemana). Prostě se tu patnáct minut kecá, pak je akce a pak se zase kecá. A na konci je velká akce.
A všechna ta akce nestojí za nic. Střihač stříhá jako o život, na plátně se pořád někdo s někým seká, občas vzduchem proletí kus hlavy nebo ruky, ale dohromady je to prostě a jednoduše bordel, v němž se člověk nevyzná. Akce je nudná a nepřehledná. K tomu si připočtěte mizernou výpravu (jeden hrad, jeden les a jedna jeskyně) a průměrné triky, kterých je sice hodně, avšak občas působí poměrně směšně, a máme tu film, jenž měl mířit rovnou na DVD.
Tatopoulos může děkovat producentům za to, že se jim povedlo přivést zpátky dva z herců z prvního dílu. Bill Nighy má charisma a jako upírský král Viktor film táhne hodně dopředu. Sebehloupější dialogy znějí z jeho úst stylově a je to právě on, kdo je hlavní příčinou toho, že se v polovině filmu nezačnete smát. Michael Sheen se také snaží, avšak fyzicky na roli likvidátora Luciana prostě nemá, ale charisma se mu upřít nedá. Tihle dva táhnout Underworld: Vzpouru Lycanů zpátky do hodnot snesitelného podprůměru a bez nich by film nejspíš poputoval přímo do videopůjčověn vedle nového Seagala.
Proč chodit kolem horké kaše. Třetí Underworld je hovadina, z níž si nejspíš za týden budete pamatovat jen dva herce, erotickou scénu okoukanou ze Třístovky a přišpendlování davu s pomocí balisty. Nic víc tu není. Akce je špatně natočená, atmosféra nulová a film velmi často riskantně balancuje na hranicí se směšností. Na druhou stranu celé to poměrně rychle uteče a občas to vypadá i stylově. Jestliže tedy jedničku a dvojku můžete, trojka by pro vás důvodem k sebevraždě být neměla. Pokud ale místo toho půjdete tu stokorunu za lístek do kina propít do hospody, dá vám to víc.
Verdikt
4/10
Mr. Hlad
Když si ve středověkém světě jdou po krku upíři a vlkodlaci, láska mezi dvěma z nich rozhodně nebude mít hezký konec. Prequel k akčním hororům Lena Wisemana nabízí velmi chaotickou akci, průměrné triky a pocit, že do kina nepatří. Na DVD možná, za stokorunu do kina však raději ne.
Vaše hodnocení
Podobné filmy
Hodnocení redakce
- 4/10
Cival
Hodnocení čtenářů
- 8/10
Ravenhorn
- 8/10
Invisigoth
- 7/10
5h1nj1
- 5/10
Skendl
- 6/10
yeniczek
- 4/10
Revan
- 5/10
terminator007
- 5/10
hynman
- 7/10
Acidist
- 6/10
Susanne
- 4/10
Psema
- 6/10
Filias
Registrace
Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry
Zapomenuté heslo
Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.
Přihlášení
Přihlašte se jedním kliknutím přes facebook:
Registrace
Nemáte svůj účet? Registrací získate možnosti:
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Vytvářet filmové blogy
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry