Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Transformers | 2007
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 04.07.2007
CZ premiéra: 16.08.2007
režie: Michael Bay
hrají: Shia LaBeouf, Jon Voight, Megan Fox, Anthony Anderson, Tyrese Gibson

Transformers: Blu-ray


ikona
st39.6
 

Asi jste o nich už slyšeli. Spadli z nebe, vypadají jako "obyčejná" auta a když je naštvete, během několika vteřin se před vámi transformují ve velikého robota. Vedle Transformers si každý filmový robot musí připadat jak laciná napodobenina z východu a přesně o to Michaelu Bayovi určitě šlo. Ukázat světu, že v jeho podání se všechno nejvíc leskne - i roboti z hračkáčství a animovaných seriálů.

První Transformers oceníte po příchodu z projekce druhého dílu možná ještě víc než před dvěma lety, kdy v kinech verbovali první ortodoxní fanoušky. Bay se v jedničce vyblbnul a vedle svých trademarkových záběrů přinesl i něco navíc, několik pomyslných třešniček na dortu, na kterých si smlsne skoro každý divák. Roboti se tu neobjevují s takovou samozřejmostí, každý jejich příchod na scénu považuje Bay za událost hodnou pořádné oslavy - hromadu působivých představovaček (přílet Autobotů na Zemi je prostě famózní) díky tomu někde v polovině střídá vymazlená akce. Možná není tak epická jak v Pomstě poražených, zato je mnohem větší radost se na ni dívat, k tomu si užívat změny tempa a příval nečekaných nápadů. Bay má v rukávu schovaných i několik es v podobě šťavnatých zpomalovaček a krátkých rvaček, z nichž každá je mnohem poutavější než celé finále druhého dílu.

Samozřejmě je to pořád Michael Bay, jehož ambicí není vytvořit hodnotné umělecké dílo, ale pobavit. Děravý scénář proto musí záplatovat infantilní humor - ale co byste čekali ve filmu o robotech, kteří po světě cestují "převlečení" za automobily. Je to bezva popcornová zábava, která dneska umí oslnit ve stejné míře jako před dvěma lety. A důkaz, že pokud jde o akci - je jedno co si o něm myslíte - Michael Bay je v ní nejlepší. Nebo jinak: Nejzábavnější.

Jak po obrazové, tak po zvukové stránce se Transformerům na Blu-rayi velmi daří. Dolby True HD stopa dodnes patří k tomu nejlepšímu, co jsem na modré placce slyšel. Do výbušného mixu se stačil vměstnat ještě krásný smysl pro detail, který oceníte třeba v okamžicích, kdy mluví roboti (jsou slyšet mechanické součástky jejich úst), a samozřejmě během jejich transformací, kdy se mísí cinkání kovů se syntetickými zvuky. Pokud chcete otestovat aparaturu, doporučuji svou (po zvukové stránce) nejoblíbenější scénu na dálnici, kde se Optimus Prime řeže s Devastatorem (v jedničce je to někdo jiný). Nádherné demo prostorového mixu a zvukových efektů.

Obraz je klasický Bay - hodně kontrastní, syté barvy, teple nasvícená scéna. Je na něj radost pohledět, transfer je pak za všech okolností krásně ostrý a zvlášt s roboty na scéně odhaluje neuvěřitelné detaily. O kompresní artefakty nezavadíte ani s lupou v ruce, Transformers vypadají prostě skvěle. Měl bych snad jedinou připomínku - v nočních scénách v obrazu přibývá modrý šum, díky čemuž působí, jak kdyby ho někdo točil na videokameru. Všimnout jste si toho ale mohli i v kině, takže se rozhodně nejedná o nějakou vadu přepisu.

Bonusů je ve dvojdiskové edici zatraceně hodně. Na placce s filmem najdete Bayův komentář (hodně výživný a hodně egoistický), BD-Live (na kterém se dají stáhnout třeba skiny pro menu) a HUD (Heads Up Displey), tedy PiP bonus. Není jeden z nejlepších, občas působí jako skládka přebývajících materiálů, ale člověka zabaví. Střídají se tu záběry z natáčení, Bay a doprovodné informace o dění na scéně.

Mnohem zajímavější je samozřejmě obsah disku druhého. Zdejší bonusy jsou všechny v HDčku a jsou rozdělené na "Our World" a "Their War". První sekce se zabývá hlavně lidmi, tedy pre-produkcí, produkcí, Bayem (ten se vážně moc rád vychvaluje a několikrát se opakuje, když se chlubí tím, jak ráda s ním spolupracuje armáda) a hlavním obsazením. Druhá sekce je o robotech a je samozřejmě mnohem zajímavější. Experti z ILM tu představí v plné kráse všechny svoje výtvory a nezapomenou zmínit, jak zatraceně složité je dát něco takového dohromady (půl roku na jednoho robota), což můžete případně ocenit v "robosalonu" - funkci, ve které můžete zkoumat pomocí virtuální kamery roboty pěkně zblízka. Opomenuta není ani práce kaskadérů a pyrotechniků, zmínku si zaslouží také lidé od GM, kteří Bayovi poskytli k demolici rovnou dvě stě automobliů. Pak se někdo diví, že automobilka krachuje. Nabídku uzavírají trailery a osmiminutovka o concept-artech.

Obraz: 2,35:1  ::  1080p (AVC)
Zvuk: Dolby True HD 5.1 - anglicky, Dolby Digital 5.1 - česky
Titulky: české
Datum vydání: 25.03. 2009
Cena:  799,-

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace