Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Thor: Temný svět | Thor: The Dark World | 2013
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 08.11.2013
CZ premiéra: 07.11.2013
režie: Alan Taylor
hrají: Chris Hemsworth, Anthony Hopkins, Natalie Portman, Christopher Eccelston, Tom Hiddleston

Thor: Temný svět: Recenze


ikona
KarelR
Servíruje Marvel boží podívanou? 

V Marvelu si poslední dva roky zatraceně užívali. Avengers i třetí Iron Man se náramně povedli a ještě vydělali miliardový balík, všichni jsme ale věděli, že se na horizontu rýsuje projekt, který by takovou ultimátní trefou být nemusel. Nevyzpytatelný Thor nafasoval televizního režiséra Alana Taylora, pokusil se adoptovat look Hry o trůny a vydal se do boje o diváky s nepříliš říznými trailery. Branaghovská hravost a dramatický důraz, které dávaly osobitou tvář jedničce, zkrátka zmizely. Může tedy Bůh hromu ovládnout plátno i bez nich?

Jak naznačují první tržby, diváků přiláká dostatek. Hořkou zprávou ale je, že nejspíš nebudou opouštět kino tak spokojení jako u minulé a předminulé marvelovky. Thorová druhá sólovka, ve které se místo New Yorku devastuje Londýn, totiž patří k tomu horšímu, co comicsový gigant poslal do kin. Celý Temný svět je vlastně takovou bezvýznamnou epizodkou, která předestírá Thora 3 a Avengers 3. Což by ještě nebyl takový problém, kdyby to byl super film sám o sobě.

Jenže není. Taylor sice udělal z Asgardu živoucí místo s hmatatelnou historickou patinou a jedna z největších stížností na jedničku ("Sídlo bohů jsou tři papundeklové obýváky!") tentokrát rychle mizí. Kolem bájného světa se ale načrtne docela nezáživná a především mizerně uchopená hrozba, jíž věrohodně neprodá ani hlas Anthonyho Hopkinse. Pamatujete na všemocný Teserakt? Na jeho místo tu jednoduše nastupuje červená létající tekutina jménem Aether, se kterou můžete jednou za 5 tisíc let uvrhnout celý vesmír do věčné tmy. Ta doba samozřejmě zrovna nastala a Jane Foster onu látku čirou náhodou nalezne. Po probuzení bandy elfích zloduchů se tedy musí rozjet spásná vesmírná mise, během níž Thor vytáhne Lokiho z vězení a musí společně cestovat do Svartalfheimu, aby zatrhli majestátní plány zlovolného Malekitha.

 

Kam že? Přeci do domovského světa temných elfů, který se bůh ví proč natočil na Islandu a roztodivně přeskinoval do zeleno-šediva, abyste v něm Island vůbec nepoznali. Líbivou barevnost jedničky tak v Temném světě nahrazuje to nejméně výrazné "něco mezi", které v tmavším (a prakticky nezachytitelném!) 3D krásně vyplňuje definici vizuální nezajímavosti. Druhý Thor tak v tomhle směru ladně zapadá mezi zaměnitelný blockbusterový standard. A vaše nezaujaté oči bude rychle doprovázet i mozek, jenž byste měli v sále zapínat jen na vlastní nebezpečí.

Neříkám, že jsou ty nejlepší marvelovky kdovíjak inteligentní podívaná bez logických zaškobrtnutí. Temný svět je ale vedle nich přímo estrádou scenáristických failů, u kterých budete pravidelně třeštit oči. Především cestování z postav z místa na místo se děje deus ex machina, jejich samotné uvažování je potom podobně mimózní. Korunu nicméně všemu nasazuje Erik Selvig, kterému po Avengers jeblo a skončil v blázinci. I přesto ale zvládá vymýšlet superspásné technologie a nikdy nevíte, jestli je opravdu na hlavu, nebo si z vás tvůrci jen dělají srandu.

 

V Thorovi se zkrátka všichni chovají zásadně podle toho, jak se to zrovna hodí vývoji příběhu. Náhoda střídá náhodu, pár dějových linek vypadá jako pozdní úprava v zájmu většího marveláckého univerza (ano, syndrom Iron Mana 2) a samostatnou kapitolou je zběsilé finále, které mohlo na papíře vypadat fenomenálně. Jeho konečná podoba je ale neorganizovaný bordel, ve kterém není ani špetka napětí. A jakžtakž ho zachraňuje akorát humor, což je ostatně hlavní přednost celého filmu.

Ano, ústřední marvelácká deviza kraluje i tady. Jakkoliv druhý Thor moc nefunguje po stránce příběhu nebo vývoje postav (který tu skoro není), má dvě značné přednosti. Tou první je velká akce v Asgardu kolem poloviny filmu, která jemně upomíná na Star Wars a má úplně všechno, co jste si od filmu s Thorem mohli přát. Od fajn akce, po dobré načasování a zvraty, až po zábavná intermezza. Druhým stěžejním pozitivem filmu je pak jeho celkové humorné pojetí, které funguje stejně dobře jako v jedničce a pravidelně vám připomíná, že je Temný svět z podtitulu jen marketingovou vějičkou. Kat Dennings tu tedy konstantně hláškuje jako o život. Thor se na Zemi zúčastní hned několika památných situací. A nejvíc pochopitelně zase válí Loki, který prostě nedokáže nebýt zábavný.

 


Přehrajte si trailer
Tom Hiddleston tak tradičně válcuje všechny okolo. Ani to ale matnou fantasy podívanou nemůže zachránit. Dvojce Thora chybí autorský otisk (žádná z dosavadních marvelovek nebyla takhle "strojová"), lepší využití vedlejších postav (Trojice válečníku a Sif toho bohužel moc nepředvedou) a také lepší balanc humoru a dramatu, který je pro fungování tohohle comicsového vesmíru naprosto klíčový. Taylor ale holt není Branagh, Whedon nebo Black. Musíme se tudíž spokojit s jeho průměrnou asgardskou jednohubkou, která bude těžit vyloženě z toho, je letos na podzim nemá moc konkurence.

Ve výsledku se tedy servíruje smutná skvrna na báječném marveláckém portfoliu, kterou snad příští rok smáznou Kapitán Amerika a Strážci galaxie. Ti ostatně od začátku vypadají daleko lépe než Temný svět, a to jak na papíře, tak z upoutávek. Bůh hromu pak jednoduše vystřídá režiséra a uvidíme, jestli se mu podaří zabodovat příště.

P. S.: Potitulkové scény jsou tentokrát dvě. Jedna zajímavá, ale nesmyslná, druhá... která měla být spíš regulérně na konci filmu? Uf...

Verdikt

avatar6/10

KarelR

Největší podzimní film bohužel nepokračuje v sérii marveláckých tref do černého. Druhý Thor je sice dost zábavný, v ostatních ohledech ale tak tak drží pohromadě. Postavy se plouží odnikud nikam, akce neskřípe akorát v epickém prostředku filmu a vyvrcholení je stejně mizerné jako záporák. Pokud tedy nepatříte mezi fandy nebo nehledáte hlasitou a hloupou oddechovku, můžete kino vynechat.Hodnocení redakce

 • avatar7/10

  Spooner

 • avatar6/10

  Mr. Hlad

 • avatar6/10

  Gonzi

 • avatar7/10

  krauset


Hodnocení čtenářů

 • avatar9/10

  Ravenhorn

 • avatar7/10

  Jeržik

 • avatar6/10

  Silence

 • avatar7/10

  Postman

 • avatar6/10

  Sagittarius

 • avatar6/10

  Mephos

 • avatar7/10

  Revan

 • avatar7/10

  Snura

 • avatar8/10

  verbst

 • avatar7/10

  cabal

 • avatar7/10

  Natascha

 • avatar8/10

  Anakin

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace