Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
The Protégé | 2021
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 20.08.2021
CZ premiéra: nestanovena
režie: Martin Campbell
hrají: Samuel L. Jackson, Michael Keaton, Maggie Q, Ori Pfeffer

The Protégé: Recenze


ikona
Spooner
Maggie qMartin Campbellmichael KeatonProtégésamuel l. jackson
Maggie Q vs. Michael Keaton v rukou režiséra skvělých bondovek. Jak to dopadlo? 

S ženskými akčňáky se roztrhl pytel a není v poslední době prakticky měsíc, v němž by se nás nějaká známá herečka nesnažila přesvědčit o svých akčních schopnostech. Jenže co si budeme povídat, prakticky vždy skončily tyto pokusy buďto úděsně průměrnou a nezajímavou rutinou, nebo otravným akčním peklem typu Jolt. Protégé se může zdát jako další kousek z podobného ranku, který si zaslouží přeskočit. Přeci jen z Maggie Q i přes několik pokusů nikdy žádná velká akční hvězda nevyrostla a tvůrce bondovek Zlaté oko a Casino Royale Martin Campbell už má taky svá nejlepší léta za sebou. I přesto vás v tomto případě žádné žánrové utrpení nečeká. Právě tato dvě jména jsou totiž zárukou svižného akčňáku.

Žádné lahůdkové akční hody z ranku Johna Wicka tu na druhou stranu také rozhodně nečekejte, příběhem je totiž Protégé stejně zaměnitelný a předvídatelný jako předešlé žánrovky z holčičího ranku a vlastně jsem zápletku do dvou dnů zapomněl. Hlavní hrdinkou je zkrátka nájemná vražedkyně, která se se svým mentorem Moodym chystá na nový džob. Pak ale začnou všichni okolo ní umírat a ona se rozhodně pomstít. Jenže jí jde po krku zabiják s tváří Michaela Keatona. A to je vlastně všechno. To, co však snímek odlišuje od předešlých uspávacích látek, je právě jistá a neselhávající režie hollywoodského matadora, jenž ukazuje, že na to pořád ještě má.

Protégé se nesnaží být za každou cenu přestylizovanou a rádoby cool podívanou. Naopak, Campbell se drží svého kopyta a nabízí akčňák jak ze staré školy, který si na nic nehraje, nikam zbytečně nespěchá, servíruje sympatické postavy a vlastně se drží hezky při zemi. O čemž vypovídá právě i ústřední hrdinka, jež sice dokáže skolit své protivníky zatraceně efektně, zároveň však zůstává postavou z masa a kostí. Když jí tedy nejdou věci podle plánu, dostane také pořádně na držku. Což je samozřejmě poloha, která Maggie Q sedne, i po čtyřicítce je v akční poloze naprosto uvěřitelná a hlavní roli utáhne bez nejmenších problémů.

Vztah a zároveň rivalita mezi ní a konkurenčním zabijákem, mezi nimiž to sice hodně jiskří, ale stejně si musí jít po krku, je pak také hezkým scenáristickým zpestřením do jinak zaměnitelného příběhu. Michael Keaton si navíc svou roli zatraceně užívá a na člověka, jenž před pár dny oslavil 70. narozeniny mu divák tu akci také bez problémů věří. Ostatně to samé platí i Campbellovi za kamerou. Jeho akce je přehledná, choreograficky nápaditá a rozhodně umí správně vytěžit své herecké představitele. Je jen škoda, že ve výsledku jí zde vlastně není tolik, kolik bychom chtěli a ke konci zařadí film až příliš razantní zpátečku. Místo Maggie Q dostávají přednost vedlejší charaktery, projevuje se absence výrazného hlavního záporáka a místo skvěle vygradovaného finále dostaneme jen velmi vlažné zakončení. Což je po předešlé svižné hodince a půl přeci jen trochu škoda.


Přehrajte si trailer
I přesto ovšem zůstává Protégé příjemnou akční jednohubkou, která se sice nebude objevovat v žádných výročních topkách, ale je přesně taková, jaká být chce. Oldschoolovou žánrovkou s odsýpající akcí, přesvědčivou hlavní představitelkou, jež by si podobných snímků zasloužila více, a v neposlední řadě řemeslně sebejistou režii. Martin Campbell už se sice možná zpátky do první hollywoodské ligy neprobojuje, kdyby nám podobné malé a sympatické žánrovky servíroval častěji, vůbec bych se nezlobil.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (5)

Verdikt

avatar6/10

Spooner

Anna je nájemnou vražedkyní, jíž ale začnou jít po krku jiní zabijáci, a tak se jim rozhodne pomstít. Sympatická akční oddechovka s přesvědčivou Maggie Q a správně odvázaným Michaelem Keatonem, kterou režisér Martin Campbell drží sebejistě ve svých zkušených rukách. Jen škoda naprosto neoriginálního scénáře a promarněného finále.Hodnocení redakce

 • avatar6/10

  Mr. Hlad


Hodnocení čtenářů

 • avatar6/10

  b1aster

 • avatar6/10

  Cross

 • avatar5/10

  Memphis

 • avatar5/10

  the dark knight

 • avatar6/10

  BranoZ

 • avatar6/10

  Palo111

 • avatar7/10

  Spiker

 • avatar4/10

  malylada

 • avatar5/10

  maddy1111

 • avatar6/10

  Maverick

 • avatar6/10

  bukrr

 • avatar5/10

  Barv666

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace