Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
The Ballad of Buster Scruggs | 2018
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: nestanovena
režie: Ethan Coen, Joel Coen
hrají: James Franco, Liam Neeson, Tom Waits, Brendan Gleeson, Zoe Kazan

The Ballad of Buster Scruggs: Recenze


ikona
Rimsy
brendan gleesonethan coenjames francojoel coenliam neesontim blake nelsontom waitszoe kazan
Návrat do staré formy se vždycky nepovede, ale po velenudném výletu do zlaté éry Hollywoodu si Coeni chtějí nabrat trochu staré dobré tvůrčí jistoty ještě o století dříve - a ukazují, že Ameriku vlastně trápí stále ty samé problémy. 

Pryč jsou doby, kdy jsem byl nekritickým fanouškem tvorby bratří Coenů. Legendy jako Fargo či Big Lebowski snad ani není třeba zmiňovat, formovaly totiž většinu z nás; minimálně poslední dekádu se však Coeni nevyhnuli několika přešlapům, jež pro mě vyvrcholily předloňskou slátaninou Ave, Caesar! Tehdy jsem musel s povzdechem uznat, že časy Millerových křižovatek či Bartonů Finků jsou nenávratně pryč. O to víc mi ale jejich netflixovská novinka vyrazila dech.

Původně se mělo jednat o seriál, nakonec však místo něj vznikla antologie šesti westernových příběhů. Fanouška žánru na nich zaujme rozmanitost témat i způsobů zpracování. Dočkáme se krvavého muzikálu, leonovsky pomalé atmosféry, dostavníkové konverzačky, prérijní love story i výpravné krajinomalby. Nejednotnost tempa a stylu pak výsledek shazuje jako ucelený film, který by se měl promítat v kinech, ovšem v kontextu Netflixu se jedná o akurátní přístup.

Na poměry televizní tvorby nevídaná je tu každopádně výprava a kamera. Takhle rozmáchlý Divoký západ v obýváku není každý pátek, a přestože Coeni pro tentokrát vyměnili Rogera Deakinse za Bruna Delbonnela, nad spoustou záběrů budete bez přehánění žasnout. Alespoň v hudbě se žádná změna nekoná, a tak se z dílny Cartera Burwella dočkáme atmosférických tónů i bizarně přepjatých odrhovaček. Z hlediska řemesla si tedy není nač stěžovat.

Osobně mě potěšilo, že má každý z příběhů morální přesah do současnosti, čímž ze sbírky povídek dělá něco víc než jen westernovou náladovku, ale naznačuje, že některá témata se prostě stále opakují - ať už žijeme na drsném Divokém západě, nebo v trumpovské Americe dneška.

Opět se podařilo poskládat velmi sympatický herecký ansámbl, a tak každé epizodě vévodí minimálně jedna známá tvář - James Franco, Brendan Gleeson, Tom Waits, Tim Blake Nelson, Zoe Kazan a v nezvyklé roli i Liam Neeson. Na všechny přitom čekají tradiční coenovské propriety, tedy černohumorné situace i gejzíry násilí. Divák si nemůže být v zásadě ničím jist a několikrát jsem byl překvapen, kam historka oproti původnímu předpokladu vykročila; ostří nevypočitatelnosti už není tak nabroušené, jako jsme u Coenů bývali zvyklí, i přesto ale stále dokáží překvapit - a mě tím velmi potěšit.

Ačkoli fragmentární přístup i hvězdné obsazení jednotlivých epizod udrží pozornost, příležitostné pokrácení by rozhodně neškodilo. Minimálně třetí a čtvrtá povídka by si trochu té střihačské péče zasloužily, nejedná se však o nikterak zásadní problém. Horší je to až s dílčí nevypointovaností, jelikož zdaleka ne každá linka se dobere uspokojivého závěru - respektive výsledné sdělení, jakkoli jasné, tu a tam vyzní banálně. Naštěstí to díky opojnému audiovizuálu a schopným hercům není extra zásadní, ani kdovíjak patrné, ale mezi absolutní coenovskou topku Buster Scruggs a jeho westernová partička nezapadnou. I tak se nicméně jedná o kvalitní podívanou a povedený zářez pro Netflix.

Verdikt

avatar7/10

Rimsy

Poctivá sedmička, a pokud si libujete v coenovským výpravách na Divoký západ, možná si i bodík přidejte. Místy uondané a v dílčích vyzněních nedotažené, přesto krásně koukatelné a povětšinou zábavné dílo dokazuje, že Ethan a Joel ještě mají co říct.Hodnocení redakce

 • avatar5/10

  Mr. Hlad

 • avatar6/10

  KarelR


Hodnocení čtenářů

 • avatar6/10

  acheron

 • avatar6/10

  verbst

 • avatar6/10

  Cross

 • avatar7/10

  janis

 • avatar8/10

  Memphis

 • avatar7/10

  the dark knight

 • avatar5/10

  Muf

 • avatar6/10

  Herkulesss

 • avatar6/10

  Nexus6

 • avatar7/10

  hroubek

 • avatar6/10

  krumlajs

 • avatar7/10

  Bay_watch

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace