Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Star Trek | 2009
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 08.05.2009
CZ premiéra: 07.05.2009
režie: J. J. Abrams
hrají: Chris Pine, Zachary Quinto, Eric Bana, Karl Urban, Winona Ryder, John Cho, Simon Pegg,

Star Trek: V.I.M.


ikona
do_Od
Chris PineJ.J. AbramsKapitán Kirklens flarerebootsci-fiStar TrekvesmírZachary QuintoZoe Saldana
Lens flare extravaganza aneb J. J. Abrams v nejlepší formě. 

Nikdy jsem se neřadil k fanouškům Star Treku… až do chvíle, kdy mi jej představil hollywoodský šikula a v té době neskutečný workoholik J. J. Abrams. Ten měl předtím na svědomí nejen můj nejmilovanější televizní seriál Ztraceni, ale taky nakopnutí Cruisovy Mission: Impossible, přičemž třetí díl dodnes řadím k vrcholům celé série. Star Trek byl pak dá se říct kulminací všeho, co se do té doby nadějný režisér naučil, a nutno říct, že tak intenzivní a zábavnou akční sci-fi od té doby znovu nikdo nenatočil.

 

První Star Trek v sobě měl všechno. Skvělý design, epickou akci, vtipné a sympatické hlavní postavy, zdrcující emocionální momenty jako například dnes již legendární úvodní osmiminutovka, u které jsem schopný brečet i po desátém zhlédnutí, vynikající zvraty, a hlavně dobrodružnou atmosféru, která mi evokovala například původního Indyho nebo jen o dva roky starší Transformers. Abrams si mě tak v podstatě instantně zaháčkoval a já ho za to zbožňoval.

Klíč k úspěchu se přitom zdá být jednoduchý. V úvodu vás snímek donutí začít se zajímat o hlavního hrdinu, rychle vám představí povědomý svět, a pak se ve velkém stylu přesuneme o pár let dál, kdy se vlastně celý příběh rozjede. Děj má posléze až do konce bravurní tempo, míchá nové věci s pomrknutím na ty staré, aniž by to s tou nostalgií někdy přeháněl jako třeba v případě pozdějších Star Wars: Síla se probouzí.

Byť se pak Abramsovi dost často vyčítalo, že to ve svých filmech přehání s výše zmíněnou technikou lens flare neboli odlesků v objektivu, tady to najednou bez problému fungovalo, a zrebootovaný Star Trek díky tomu získal vlastní tvář. Tvář, na kterou se dodnes moc hezky kouká, protože ten film jednoduše nestárne. Technická úroveň nicméně stranou, ten film je především nádhernou symfonií, protože vedle skvělého řemesla a charismatických herců si Abrams na plac přivedl taky fenomenálního skladatele Ztracených Michaela Giacchina, který pro něj složil jeden z nejimpozantnějších sci-fi soundtracků všech dob. Koneckonců je to právě hudba, která ve filmu podtrhává ty nejlepší momenty a činí z nich naprosto nezapomenutelnou podívanou.

Na jednu stranu je tak škoda, že se podobně úchvatné kombo dobrodružství, hlášek a skvělého audiovizuálu nepovedlo v pokračováních zopakovat, protože našlápnuto měl první Star Trek skutečně výborně, na druhou stranu to ale vlastně není žádné překvapení. Něco takového se zkrátka povede obvykle jen jednou. I díky tomu však první Star Trek bude ve filmových análech žít dlouho a blaze.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (61)
© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace