Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Star Trek | 2009
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 08.05.2009
CZ premiéra: 07.05.2009
režie: J. J. Abrams
hrají: Chris Pine, Zachary Quinto, Eric Bana, Karl Urban, Winona Ryder, John Cho, Simon Pegg,

Star Trek: DVD


ikona
KarelR
 

Poslední filmová prohlídka paluby Enterprise se konala v roce 2002 a trvalo pěkných pár let, než někdo získal od studia Paramount tak velkou důvěru, aby mohl uspořádat další. Seriály Alias a LOST ale svedly za tu dobu dohromady pět mužů, kteří svými úspěchy v televizní i filmové sféře prokázali, že na tuhle práci mají. Jmenují se J. J. Abrams, Damon Lindelof, Bryan Burke, Alex Kurtzman a Roberto Orci. A přestože celá planeta žije v dojmu, že zánovní Enterprise odřídili James T. Kirk, Spock a banda jejich souputníků v těsných federačních trikotech, placka zvaná DVD je tu od toho, aby nás přesvědčila o něčem jiném.

K tomu se ale ještě dostaneme, nejdřív je třeba si připomenout, proč byste vůbec měli zavadit pohledem o restart přes 40 let starého sci-fi fenoménu, jenž v průběhu let trochu neprávem skončil kdesi ve škatulce „pro geeky, ostatní ruce pryč“. Ta kratší verze zní, že je natolik precizní, strhující a ve všech směrech cool, že by byla chyba mu nedat šanci. Ta delší potom vypráví o tom, jak si Abrams a jeho kamarádi dali za úkol představit posádku Enterprise dnešnímu diváctvu, lačnícímu po velkolepém vesmírném dobrodružství ve stylu Star Wars, a s pomocí nejrůznějších moderních vychytávek tenhle úkol splnili.

Nejdřív sepsali scénář, který ctí bohatou historii Star Treku, zároveň je však natolik akční, odvážný a nacpaný hláškami, že bylo i pro Leonarda Nimoye, ikonického pana Spocka, těžké je s ním odmítnout. Následně obsadili pečlivě vybranou mladou gardu, která ze starých rolí vyždímala původní humor a sympatie, ale našla v nich i nové výzvy. A nakonec za balík peněz pořídili parádní trikové zázemí, do kterého sám Abrams usadil úžasně dynamickou podívanou, jež téměř plně uspokojila nejen milovníky sci-fi, ale i většinu ostatních popcornožroutů. Nad tím, že se v kvapném příběhu o tom, jak se slavná posádka dala dohromady, nenašlo dost místa pro prvotřídního záporáka, kazilo jej pár logických lapsů a vlastně byl jen velice lahodnou ochutnávkou věcí příštích, dnes už tak trochu zavíráme oči. Hlavní je, že Star Trek žije a je víc než důstojnou konkurencí všem space operám poslední doby. (8/10)

Za tohle všechno můžeme být vděční výše zmíněné pětici odvážlivců a jejich spolupracovníkům, o něco méně veselejší je to ale se samotným DVDčkem. Pokud si totiž myslíte, že je nabité třeba jako loňský Iron Man, čeká vás nepříjemné překvapení. Nemluvím teď o filmu, u kterého je perfektní zvuk a obraz samozřejmostí, člověka zarazí až nečekaně malá bonusová výbava, která ho doprovází. A pročpak to? Můžeme poděkovat modré vlně, která si pro sebe zrádně syslí čím dál víc dokumentů, jež si bez přechodu na horem spodem propagované Blu-Ray disky zkrátka neužijete. Na jednu stranu je tenhle krok pochopitelný, což však nic nemění na tom, že to člověka může docela namíchnout.

První disk tak vyráží do boje s audiokomentářem tvůrců (oněch pět), sedmi minutami celkem zábavných zkažených záběrů a dokumentem Nová vize. Informacemi nařachaná dvacetiminutovka vám vysvětlí spoustu věcí, nad kterými jste si určitě lámali hlavu (klepání kamerou, lens-flares, inspirace Star Wars…), jenže v ní pořád cítíte potenciál na hodinu a půl dlouhý dokument. A to zamrzí. Na druhém disku potom najdete devět vystřižených scén (hlavně s Klingony, Spockovou matkou a původní verzí Kobayashi Maru - víc Rachel Nichols!), které si můžete pustit i s vysvětlením, proč se nedostaly do filmu (většina oprávněně, tady nicméně potěší), a pouze čtyři "fičury".

Asi nejzajímavější z nich je šestiminutovka o hudbě s Michaelem Giacchinem, nic moc nového se oproti tomu nedozvíte při čtvrthodince o maskách mimozemšťanů. Jedině byste něměli páru o tom, že udělat umělé uši je pořád ještě fuška. Hlavní bonusový chod pak tvoří půlhodinka o obsazení a šestnáct minut na téma „Odvážně se pouštět tam…“ (aneb "Jak jsme to dali dohromady..."), tady ale platí to samé, co u Nové vize. Tuna zajímavých informací, jenže na zbytečně krátké ploše. A to je bohužel vše, přátelé, absence haldy dalších bonusů (o planetách, zvuku, vesmírných lodích atd.) je ráznou žádostí Paramountu, abyste letos o Vánocích přesedlali na modrou.

Nezbývá tedy než pochválit českou lokalizaci, jíž oplývá vše kromě audiokomentáře, a ještě zmínit dabing, který je… chvíle napětí… vážně povedený. V posledních letech sice bují trend nadávat na všechno, co v americkém filmu promluví česky, Star Treku by se ale podobné poznámky mohly vyhnout. Překlad totiž téměř stoprocentně sedí (do velké míry vypadá převzatý z pečlivě ošetřovaných kinotitulků) a hlasově se zadařilo prakticky na všech frontách. Možná vám bude chvilku trvat, než si zvyknete na Simona Pegga s hlasem Petra Rychlého, podle mě se tahle odvážná volba ale vyplatila. Chekovův ruský přízvuk je vlastně stejně iritující jako v originále, ústřední dvojka Kirk-Spock sedí až nečekaně dobře a nejpříjemnějším překvapením je McCoy v podání Aleše Procházky. Tahle postava musela být asi nejtěžším oříškem, o to víc potěší, že nepřišla o svůj vtip.

Star Trek je velkou výzvou k přechodu na Blu-Ray, špatnou zprávou však je, že tím DVD verze docela trpí. Jestliže ale nejdete přímo po bonusech, určitě se bude ve vaší sbírce vyjímat. Už kvůli tomu, že se jedná o možná nejlepší letošní blockbuster (zatím...). Po technické stránce jsme na nejvyšší možné úrovni, s českou podporou v podstatě také a ještě možná budete chtít vědět, že se cena klasické dvoudiskovky točí kolem očekávaných pěti stovek (šest za steelbook, čtyři za edici s jedním diskem). Já osobně bych za ně chtěl i zbytek zákulisních materiálů, technologický pokrok si ale musí čas od času vybrat nějakou tu oběť. Kupujte proto dle vlastního uvážení, neradím však čekat zázrak, jakým bylo loni touhle dobou DVDčko Iron Mana.

Zvuk: Dolby Digital 5.1 - česky, anglicky
Titulky: české...
K mání od: 4. 11. 2009
Cena: 499,-

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace