Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
S tebou nikdy | Anyone But You | 2023
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 15.12.2023
CZ premiéra: 11.01.2024
režie: Will Gluck
hrají: Sydney Sweeney, Glen Powell, Dermot Mulroney, Michelle Hurd

S tebou nikdy: Recenze


ikona
krauset
anyone but youglen powellrecenzeromcoms tebou nikdysydney Sweeney
Hvězdy Euforie Sydney Sweeney a Top Gunu Glen Powell se musejí rozhodnout, zda dají přednost animozitě před přitažlivostí. 

Jak daleko je zlatá éra romantických komedií? Stačí si uvědomit, že Hugh Grant dnes hraje Umpa-Lumpy. Romcomy jsou odklízeny na streamovací služby a zřídka lákají hvězdy, natož aby se promítaly na velké plátno. Je snad novinka Anyone But You začátkem nového trendu?

Nová romantická komedie S tebou nikdy poměrně zdařile umisťuje klasické romcomové nedorozumění na samotný začátek. Bea (neodpustitelná zkrácenina jména Beatrice) s tváří Sydney Sweeney se potkává v kavárně s Benem (Glen Powell), který ji duchapřítomně vypomůže ze svízelné situace. Jen co Bea vyřeší problém s neposedným kohoutkem (myšleno ten vodovodní) a vysuší si kalhoty na toaletě, mohou zamířit na rande a strávit spolu romantické odpoledne, které se protáhne do večera…. noci… rána. Naneštěstí nejsme svědky těch jejich konverzací, které vedou k tomu, že si navzájem svěří velmi osobní detaily ze svých životů. Pár usne společně na gauči a Bea se ráno beze slova vytratí. Když si uvědomí, jaká je to chyba, a vrátí se, zaslechne Bena vyprávět svému kamarádovi, že předchozí večer nic neznamenal. Hovoří z něj ego a zklamání, ale to Bea nevidí. Ta se otočí a nakvašeně odkráčí. 

Setkávají se znovu po mnoha měsících. Co osud nechtěl, sestra Bey si bere sestru Benova nejlepšího kamaráda, a tak se oba ocitají na palubě letadla mířícího do Austrálie, kde svatba proběhne. Následují pohotové slovní výměny plné dobře mířených urážek. Ben je uražen, že se Bea vyslídila bez rozloučení nebo telefonního čísla, Bea je rozčilená, protože Ben trivializoval jejich společnou noc. Osvěžující je, že film trochu zabíhá do subžánru screwball komedie tím, že tematizuje bitvu pohlaví, obsahuje (citové) přestrojení a rychlé slovní výpady.

Jako kdyby situace v domě rodičů nastávající, kde všichni hosté nocují, nebyla dostatečně těkavá, na svatbě se vyskytuje i Benova ex Margaret se svým novým australským přítelem a bývalý snoubenec Bey, kterého pozvali její všeteční rodiče, kteří se s jejich rozchodem nemíní smířit. Dostáváme nečekaně ozvuk zlaté éry romcomů, konkrétně Svatby mého nejlepšího přítele, nikoliv však účastí Julie Roberts či Cameron Diaz, ale Dermota Mulroneyho, o něhož se tehdy obě krásky přetahovaly, v roli otce. A tak se vylíhne plán: Bea a Ben se rozhodnou předstírat romantický vztah s cílem setřást bývalého snoubence a způsobit, aby Margaret žárlila. Jak takový plán v kontextu žánru, v němž se nacházíme, dopadne, si asi dokážete domyslet. 

Jedním z hlavních důvodů, proč se romantické komedie vytratily z kin, je skutečnost, že dnes není běžné zobrazovat upřímnou citovost. Dědictví marvelovek vězí mimo jiné v tom, že postavy musí své city neustále shazovat a komentovat. Všechno rozpačité nebo trapné musí být rázem označeno za rozpačité a trapné. Hrdinové se pohybují příběhem zcela sebeuvědomělí, což není stav, který by odpovídal zamilovanosti. V tomto směru nabízí „titanicová“ scéna ve S tebou nikdy solidní komentář celého jevu, když Ben prohlásí, že čerstvě zamilovaní by udělali romantické gesto nehledě na to, jak trapné objektivně je. Film má v sobě tedy jistou emocionální upřímnost navzdory tomu, že samotná ústřední dvojice pracuje s city jako zástěrkou. 

I zde je tak nemyslitelné, aby byly postavy prostě zamilované. Musejí mít vedlejší motiv, proč se k sobě chovat vřele (v případě Bey dokonce proto, aby bývalé lásce unikla). Vše se odehrává na půdorysu nesnášenlivosti a iritace a předstírání. Nicméně tato iritace vede k frikci a frikce vede ke koitu.

Film se poměrně dlouho romantičnosti vyhýbá a akcentuje komedii. Může za to paradoxně i zasazení do svatebního víkendu, protože nejhlubší zobrazovaný láskyplný vztah nepatří hlavním hrdinům, jejich zamilovanost je zastíněna událostí, a musí tak dělat ústupky pro druhé, což u romantické komedie není běžné. V tomto žánru mohou jít obvykle pro lásku hrdinové „přes mrtvoly“, ve jménu lásky je vše dovoleno. Zde to tak docela neplatí, byť i ve S tebou nikdy se dočkáme velkého romantického gesta (už nám neukáží příběh těch chudáků, kteří se možná utopili, protože hrdina zneužil pobřežní hlídku).

Jak jsem psal výše, film je zajímavý strukturou příběhu. Klasický zvrat, během něhož zamilovaná postava cosi vyslechne a interpretuje to zcela chybně, což vede k dočasnému rozchodu, který obvykle patří na konec druhého aktu, se zde odehraje na začátku. Ano, ovšemže si postavy měly o inkriminované noci promluvit dříve, ale jsou to hrdí single Američané v roce 2023. Nabízí se otázka o randění v moderní době: jestli je vůbec možné poslouchat sám sebe, jak radí všechny podcasty o sebezlepšování, a zároveň být dobrý v komunikaci, jak radí všechny podcasty o vztazích. 

Sice nejsem velký fanoušek Sydney Sweeney (#teamAlexaDemie!), ale v Euforii prokazuje herecké nadání. Glenu Powellovi se však úplně nedostává potřebného charismatu, což jsem si říkal už při sledování Top Gunu

S tebou nikdy se pohybuje na hraně mezi hrubozrnnou komedií a klasickou romantikou a obsahuje několik velmi povedených gagů (sušenka v letadle, Titanic na jachtě). Málokterý žánr stárne tak rychle jako romantická komedie, a i proto je dnes lehce riskantní je točit, ale S tebou nikdy představuje důstojný pokus o návrat tohoto žánru do kin. A byť mě tak docela nepřesvědčil, že podobný zážitek potřebuji absolvovat víckrát než jednou ročně, o tomto konkrétním zástupci mohu prohlásit: S tebou klidně.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (14)

Verdikt

avatar7/10

krauset

Povedená romantická komedie, která sice není dost dobrá na to, aby sama o sobě resuscitovala žánr, ale zejména díky většímu důrazu na humor před romantikou a také tomu, že se hrdinové po většinu stopáže urážejí, se jedná o solidní zábavu. Slabších sedm.Hodnocení redakce

 • avatar8/10

  do_Od


Hodnocení čtenářů

 • avatar6/10

  Revan

 • avatar2/10

  RainMakeR

 • avatar4/10

  Rokle

 • avatar5/10

  malylada

 • avatar5/10

  Perun

 • avatar7/10

  Demonic8

 • avatar6/10

  Ravenous

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace