Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Kamarád taky rád | Friends with Benefits | 2011
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 22.07.2011
CZ premiéra: 29.09.2011
režie: Will Gluck
hrají: Mila Kunis, Justin Timberlake, Emma Stone, Woody Harrelson

Kamarád taky rád: Recenze


ikona
imf
Justin + Mila vs. Ashton + Natalie... vítězství technickým K.O. v první čtvrthodině. Ale pro koho? 

Tak jsme se letos zase jednou dočkali v Hollywoodu nějakého toho vzrůša. Továrna nastavená na plození mírně originálních nápadů v limitovaných edicích a masovou výrobu sequelů totiž v nestřeženém okamžiku připustila souboj dvou identických nápadů. On a ona, nemíříc ke šťastnému vztahu nebo nedejbože oltáři, ale jen a jen do postele. Proč si komplikovat život hádkami o tom, kdo vynese koš, vypere ponožky a umlátí rybu ve vaně (že je na vánoční odkazy ještě brzy? V supermarketech už se objevují čokoládoví Mikulášové), když můžete prostě jen souložit, koukat na fotbal nebo se navzájem drtit v Mortal Kombatu. Vlhký sen všech chlapů, nebo předstírané fantasy, které musí chtě nechtě vyvrcholit vyměknutím jednoho z dvojice?

Odpověď znáte, pokud jste viděli první z pokusů - Hlavně nezávazně s Ashtonem Kutcherem a Natalie Portman|Natalií Portman. Ti dva hráli spíš vedle sebe než spolu a celé to bylo trochu nemastné neslané. S odstupem několika měsíců přichází Kamarád taky rád (fandové českých Básníků v tuzemském překladu názvu jistě poznají legendární hlášku Vendulky "Utěšitelky") a první jeho trumf je vidět hned na plakátě, ač si to mnozí neuvědomí. Nazvěte mě sexistou, ale scénář tohohle filmu psali chlapi, zatímco u Hlavně nezávazně jsme měli tu čest s debutující scenáristkou, což je pravděpodobně rovněž důvod jediného dobrého fóru v celém snímku, který se týkal ženské periody.

Souloží se tu dost. Tedy ne že by bylo něco vidět, ale každá postelová koláž se počítá, no ne?Ale dost laciného porovnávání, nejsme v reklamě na prací prášky. Kamarád taky rád už od první minuty těží z toho, co Natálka s Ashtonem neměli. Justin Timberlake a Mila Kunis si padli do oka tak dokonale, že z toho na place praskají žárovky. Nejde přitom o nějaké živočišné charisma - jakkoliv Mila umí obočí zkroutit do hodně sexy úhlu a její křivky slibují mnohé (trochu škoda, že zadkové záběry svěřila dvojnici - oops, a je to venku!) - oba zkrátka působí přirozeně pod peřinou i nad ní. Timberlake je snesitelný, dělá si legraci ze své pěvecké dráhy a já měl konečně pocit, že si roli nějakým způsobem odpracoval. Při pohledu do jeho filmografie zjistíte, že si velmi chytře vybírá postavy a projekty, ale zatím jsem si vždycky říkal, že k němu prostě scénáře byly shovívavé. Tady ovšem musí svou persónu prodávat a stejně tak Mila Kunis nevystačí jen s cukrbliky do kamery. Oba však vycházejí svěžímu scénáři naproti, takže navzdory řekněme obnošené zápletce, budete mít pocit, že někdo konečně pochopil, jak točit romantiku, která vlastně není ani moc romantická.

Hrdinové se místo mazlení, ňufání a objevování rodinných kostlivců trumfují v odkazech na romantické komedie a vymýšlejí, jak jejich klišé přechytračit, drbou se svými nejbližšími (Patricia Clarkson jako hippie matka Mily Kunis a především Woody Harrelson jako neodolatelný Justinův gay kámoš) a... souloží. Tedy ne že by bylo něco vidět, ale každá postelová koláž se počítá, no ne?

Film neuvěřitelným způsobem šlape, protože místo šití předvídatelné boudy na diváka v podobě happy-endu se do posledního možného okamžiku úspěšně snaží navodit dojem, že tentokrát to fakt bude jen o nezávazném užívání si. Justin je z Los Angeles, Mila z New Yorku, takže se tu prodávají nejznámější filmové lokace, ale samožernost tohoto kroku je vykoupena konfrontací východní pobřeží vs. západní pobřeží, která se jako červená niť táhne celým filmem. Překvapivá a cenná vrstva, kterou jsou Evropani zvyklí vídat jen ve videoklipech týpků, co se topí ve zlatých řetězech a sypou na svoje haters kýble olova z pohodlí svých opancéřovaných SUV.

Okamžik zlomu samozřejmě přijde, ostatně rodičovské postavy filmu (jak zmíněná Patricia Clarkson, tak Richard Jenkins v týmu Timberlake) jsou od samého začátku nastaveny tak, aby hrdinům umožnily prohlédnout a správně se rozhodnout. Trochu nezvládnutému romantickému gestu je naštěstí vyhrazeno pouhých deset minut, což je v téměř dvouhodinovém filmu snesitelné i pro ty, co se vydali do kina za trest, úplatu nebo pod příslibem jiné činnosti, prováděné v neosvětlených prostorách. Kamarád taky rád ostatně cílí především na kluky a holky uklidňuje neustálým vtipkováním a oním desetiminutovým, nepříliš přesvědčivým finišem. Je to velmi promyšlená taktika, kterou byste od na první pohled mainstreamové omáčky nečekali.Přehrajte si trailer
Navenek totiž nic neprozrazuje, že nekoukáte na pásovou výrobu. Barevně přepálený vizuál, hitparádový soundtrack, mírně generický původní název vytržený z rádoby cool hantýrky... Jenže Will Gluck to zkrátka vzal za správný konec a dal mi zapomenout na jeho rozpačitý Easy A (jeho hlavní hrdinka Emma Stone má v Kamarád taky rád malé cameo v úvodu, tak do kina koukejte dorazit včas). Sám se v rozhovorech přiznal, že chtěl alespoň částečně na plátno vrátit kouzlo konverzačních romantik černobílé éry. Geekovitý Timberlake má sice do Caryho Granta daleko a Mila Kunis ani při dobře odpálené hlášce nemůže doufat v přirovnání ke Katharine Hepburn, ale za těch pár ozvěn a nadprůměrnou vyřídilku plnou ostřejších výrazů velký dík. Snaha o verbální otevřenost sice filmu komerčně láme vaz (eRková romantika s hezkými lidmi na obalu zjevně nezabírá), ale jde o další rozhodnutí správným směrem, nikoliv lacinou snahu propašovat do dialogů pár "fucků" navíc.

Ale ať už za tu jiskru ve výsledku může cokoliv, Kamarád překračuje stín spotřebního rom-com žánru a říká si o opakované sjíždění. Není to hláškovací festival jako Pretty Woman a vaše matka ho pravděpodobně nedokouká, ale každá generace má holt to svoje. A jestli se romantiky s hrdiny do třiceti budou už nadosmrti tvářit mírně povrchně a nezodpovědně, tak ať vypadají alespoň takhle.

Verdikt

avatar7/10

imf

Neotřele obsazené, neotřele zahrané a sepsané a přitom je to zápletka s notně protočeným tachometrem (minimálně letos). Kamarád taky rád nenabízí revoluci, ale s přehledem zachrání ospalý večer a pobaví, ať už do vztahových rovnic za proměnné dosazujete osoby opačného pohlaví nebo třeba obsah vaší ledničky.Hodnocení redakce

 • avatar7/10

  Spooner

 • avatar7/10

  krauset


Hodnocení čtenářů

 • avatar8/10

  Ravenhorn

 • avatar9/10

  novoten

 • avatar4/10

  luksa

 • avatar6/10

  Silence

 • avatar7/10

  yeniczek

 • avatar6/10

  Revan

 • avatar8/10

  Shaman05

 • avatar6/10

  Le_Chuck

 • avatar8/10

  Snura

 • avatar7/10

  DjLuke9

 • avatar8/10

  s-a-n-c-h-e-z

 • avatar8/10

  Maxipes

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace