Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Rebel Moon: Druhá část – Jizvonoška | Rebel Moon: Part Two – The Scargiver | 2024
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 19.04.2024
CZ premiéra: 19.04.2024
režie: Zack Snyder
hrají: Sofia Boutella, Ed Skrein, Michiel Huisman, Djimon Hounsou, Anthony Hopkins

Rebel Moon: Druhá část – Jizvonoška: Recenze


ikona
krauset
netflixrebel moonsci-fisofia boutellazack snyder
Vesmírná senoseč počtvrté. 

„Nemám ani mozkové, ani srdeční funkce,“ zazní v druhé části režisérské verze Rebel Moon. Takto by šlo shrnout i celé Snyderovo dvojdílné sci-fi. 

Připomeňte si recenzi první části rozšířené verze, s níž se báječně vypořádal Marek alias Jokolo, když se rozhodl pojmout recenzi Rebel Moon jako proud (ne)vědomí. 

Šest statečných připravuje obranu vesnice proti galaktické přesile. Nezbývá jim, než sklidit veškerou úrodu, než se k nim dostane nepřítel, aby měli alespoň minimální možnosti vyjednávat. Koru (Sofia Boutella) tíží minulé zločiny, Gunnar (Michiel Huisman) ke konci minulého dílu nalezl svou odvahu, a Titus (Djimon Hounsou), Milius (Elise Duff), Nemesis (Doona Bae) a Tarak (Staz Nair) si vykládají strastiplné historky, ale především pro diváka strastiplnou expozici.

 

První část filmu patří přípravám na bitvu, ale to, co zvládla znamenitě Hra o trůny v divadelně procítěné druhé epizodě finální řady nebo Peter Jackson v půlhodinové pasáži před bitvou o Helmův žleb, je v podání Zacka Snydera samozřejmě k uzoufání. Proč si Kora před bitvou stříhá vlasy a stylizuje je do účesu, který nosila v době, kdy byla kolečkem v mašinerii války? Vždyť si na toto období přeje zapomenout, neboť se během něj dopustila zločinu, před nímž utíká.

 

Podobně jako první část Rebel Moon v režisérské sestřihu, i tato došla přejmenování. Nyní nese podtitul Curse of Forgiveness, tedy Prokletí odpuštění. A jak první část doznala s režisérskou verzí jistého zlepšení, protože poněkud napravila nepřirozeně brzký střih, ke kterému docházelo, aby se na obrazovce neobjevila krev a gore, druhá je o něco lepší než ta první. Snad jen proto, že už se nedává tým dohromady na základě nulových motivací, milostná scéna je na rozdíl od úvodu jedničky významotvorná, plán, jak se dostat na velitelskou loď, poměrně zdařilý. Ale abychom si rozuměli, je pořád velmi velmi špatná. 

Snyder potratil jakékoliv zbytky smyslu pro kompozici akční scény (pravda, Frank Miller mu v tom svým komiksem 300 velmi pomohl), vždy jako by volil to nejméně inovativní řešení, zato takové, které možná připadá cool těm, kteří se poflakují kolem bran puberty. 

Robotický paroháč s hlasem Anthonyho Hopkinse (konečně se nicméně dozvíme, k čemu je jeho ozdoba hlavy užitečná) se opět zamyšlené prochází po krajině a vede rádoby hluboké existenční monology. A já si říkám: věděl vůbec sir Anthony, koho dabuje? Nepřekvapilo by mě, kdyby o tohoto ječmenem korunovaného plecháče ani pohledem nezavadil. 

Na celém Rebel Moon mě vlastně nejvíc baví ta úsměvná skutečnost, že proti sobě stojí dva Daariové Naharisové ze Hry o trůny, jak původní casting Ed Skrein, tak jeho náhražka Michiel Huisman. V mé hlavě je právě ztráta role v tomto seriálum důvodem jejich vzájemné nenávisti. 

Snyder Rebel Moon natočil, aby prokázal, že mu křivdili, když nedostal nabídku na Star Wars. A tak se rozhodl přijít se všemi proprietami slavných sci-fi a fantasy sérií, které nakombinoval do toho nejméně lahodného výsledku. Vše je odvozené nebo viděné jinde. A jednotlivé prvky netvoří koherentní celek ani uvěřitelný fikční svět. A tak tu máme generála který vypadá jako jeden ze spiklenců na planetě Geonosis ve Star Wars. Je tu hypogryf a létající scéna jako v Potterovi a Avatarovi. Vznášející se lékařská nosítka pak připomínají ty, kterými byl převážen popálený Anakin. O pseudosvětelných mečích nemluvě. Pokud by byl Rebel Moon nějakými Star Wars, pak Útokem klonů. Protože vše má předobraz jinde. 

Bizarních věcí se ve filmu pochopitelně najde mnoho a mnoho. Já musím zmínit ještě alespoň dvě. Plán ukřižovat jistou postavu před budovou a zraky celého senátu, což je plán, který má odvrátit vytvoření mýtu kolem dané osoby. Protože kdy vedlo ukřižování k mytologizaci a zbožštění někoho! A druhou je moment, kdy postavy propuknout v žalozpě, který melodicky připomíná Holubí dům. 

Druhý díl v původní verze nesl v českém překladu název Jizvonoška. Ale v originále je to Scargivier, tedy ta, která jizvy dělá. A věřte mi, po tomto zážitku si budou připadat zjizvení zejména diváci.

 

 

Verdikt

avatar3/10

krauset

Ztráta času pro jakéhokoliv fanouška sci-fi či alespoň ucházejících filmů. A další ukázka totální absence soudnosti Zacka Snydera.



Hodnocení čtenářů

  • avatar4/10

    Cross

  • avatar10/10

    kingoo2580

  • avatar10/10

    Haggar

Rebel Moon: Druhá část – Jizvonoška: Recenze


ikona
Mr. Hlad
Závěr velkolepě únavné sci-fi ságy kdysi talentovaného a schopného režiséra.  

No tak jdeme na to, ať to máme za sebou. Dvojka Rebel Moon je špatný film. Nemělo by to nikoho překvapit a teď naprosto bez jakéhokoliv cynismu nebo ironie. Tohle prostě nemohlo dopadnout dobře, protože druhá část vznikala zároveň s jedničkou. ve stejných podmínkách, se stejným obsazením, se stejnými lidmi za kamerou a jako jeden projekt. Nedovedu si tedy představit způsob, jak by druhá část mohla být odlišná od té první, maximálně v tom, že se v ní trošku víc šlápne na plyn, protože má konec konců gradovat. Ale čekat jakékoliv novoty nebo změny byl proste nesmysl. Tudíž jde o ideální příklad filmu, u kterého se může napsat „pokud se vám líbila jednička, bude se vám líbit i dvojka. A pokud ne, tak nebude.“ A ono by to mělo stačit. Jenže s Rebel Moon je to složitější. 

Navzdory ne až tak početné, ale velmi hlasité armádě fanoušků Zacka Snydera, kteří by mu nejspíš tleskali, i kdyby natočil (pochopitelně zpomaleně) film o tom, jak se přezouvají gumy na autobusech MHD, objektivně asi můžeme říct, že tenhle filmař je v hajzlu. Ze Snydera se stal živý důkaz špatného přístupu Netflixu k natáčení vlastních snímků a dokonalý příklad toho, že autorská svoboda rozhodně není špatná věc, musí se s ní ovšem nakládat opatrně, jinak z toho může být mrzení. Nebo dva mizerné filmy. Ze nichž by časem měly být čtyři. A pak přijdou sequely. A ty taky budou delší. A mně se začíná navalovat. Ale zkusme to bez emocí. 

Rebel Moon: Druhá část – Jizvonoška je skutečně příšerná podívaná, v níž se však Snyderovi podařilo něco unikátního. 254 minut vyprávěl příběh, který je úplně prázdný. Jistě, na konci jedničky si nejspíš většina z nás řekla, že se mu to moc nepovedlo a že celé to verbování šlo zvládnout v jedné rychlé koláži, protože krom hlavní hrdinky neměl prakticky nikdo žádnou backstory, takže to celé bylo zbytečné. A že když Kora, divnej Conan, korejská rytířka Jedi, ta holohlavá paní a Djimon Honsou přijeli spolu s nudným farmářem domů, aby společně s robotem s parožím, hodným vojákem a partou vikingsko-vesnických farmářů chránili svůj domov, mohlo by se konečně začít něco dít. Mimochodem tohle pojmenování/nepojmenování hrdinů není pokus o pitomou legraci, spíš chci s jeho pomocí ilustrovat nezajímavost postav, protože si jménem pamatuju jen jednu.                                                                                                   

To ostatní podtrhuje celou povrchnost a prázdnost Snyderovy ságy. On nemá v ruce vůbec nic, s čím by mohl uhrát byť jen elementárně zajímavý film. Dvě hodiny jsme v jedničce strávili víceméně ničím a ve dvojce nás před finále čeká jen jeden opravdu srandovní flashback s atentátem na moudrého vousatého panovníka za zvuků orchestru, který je při atentátu na scéně (tady se Snyder definitivně po*ral poprvé). A než se to začne řezat dostaneme něco, co by se dalo pojmenovat jako agroporno. To znamená, že hrdinové pomáhají vesničanům s výcvikem, ale většinu času jen veeeeeelmiiii zpomaleně kosí obilí a mezi tím se s vesničany sbližují. Což si Snyder nejspíš nechal do režisérského sestřihu, protože tady se nesbližují. Jen se ta korejská rytířka Jedi jednou usměje na roztomilého chlapečka a Djimon Honsou všem zazpívá písničku, a pak jsou ochotni pro ty lidi umřít. Protože jsou a nepřemýšlejte o tom vy hateři a #ReleaseTheSnyderCut, voe!

Takže když si sečteme stopáž z obou filmů, máme za sebou nějaké tři hodiny a nestalo se vlastně vůbec nic. Což asi došlo i režisérovi, který se rozhodl posadit partu hrdinů ke stolu, aby se před bitvou s pomocí flashbacků vypovídali a KONEČNĚ řekli, proč se rozhodli chcípnout při ochraně nějakých drnohryzů v jakési vesmírné řiti. Tady se Snyder po*ral podruhé, protože se během jedné jediné scény pokouší dohnat to, co neměl kvůli zpomalovačkám čas řešit v předchozích třech hodinách. A očividně mu nezáleží na tom, že jeho postavy nefungují, protože jedna v jedničce létala na gryfovi a ta druhá je cyberjedi, takže znovu #ReleaseTheSnyderCut, protože je to génius, voe!

No budiž. Ono by šlo vynechat celou jedničku a ve dvojce přeskočit i ty obilné orgie a jít rovnou na akci. Konec konců pokud existovala naděje, že Snyder něco zvládne, tak to měla být právě akce, protože před lety mu šla docela dobře. Jenže nejspíš všichni víme, že to je jako přijít do sázkové kanceláře před kvalifikací na fotbalové mistrovství světa a vsadit poslední prachy na to, že Lesothské království odjede za pár měsíců s medailemi. Snyder už dávno akci neumí, respektive umí ji dělat jen jedním způsobem a ten stojí za prd, takže i tentokrát dostaneme hromady zpomalených záběrů na lidi, kteří do sebe něčím buší, nebo kolem sebe střílí, ale je to tak pomalé, že i v závěrečných titulcích najdeme víc adrenalinu a radosti… ačkoliv možná proto, že jsou závěrečné. 

Navíc režisér nezvládá pracovat s tempem a jednoduše zavře diváky do stodoly A, kde se schovává jedna postava, aby pak přešel do stodoly B, kde čeká další z hrdinů a reálně tu žádná bitva neprobíhá. Jen se lidi rvou ve dvou stodolách a pak na jednom prťavém mostu. Nepracuje se tu s místem a prostorem, všechno jsou jen snyderovské klipy, jejichž pořadí byste mohli přeházet a nejspíš by to nikdo nezaznamenal. Snyder tu sklízí, co zasel. Jeho nezajímaví hrdinové se plus mínus hodinu řežou v nezajímavě stylizovaných scénách a pak to skončí bez toho, že by to celé zanechalo nějaký dojem. 

Opět zaujme snad jen Ed Skrein jako maniakální záporák a komická snaha narvat tam všechno, co Snyderovi a desetiletým chlapcům připadá cool. Náckovské uniformy, parní létající stroje, cyberjedie, velké zbraně, velké sekyry, grify, tanky, světelné meče, zpomalovačky, zpomalovačky (napsal jsem to schválně dvakrát) a vy jen sedíte na gauči, čumíte na hodinky a jedete sedmou lekci španělštiny v Duolingu a říkáte si, že jestli to rychle neskončí, možná si k tomu přiberete ze zvědavosti ještě svahilštinu. 

MovieZone Live 214 nejen o prvním Rebel Moon:  


Přehrajte si trailer
Rebel Moon je omyl, na němž budou filmoví historici za pár let ukazovat, kam vedl netflixovský model financování filmařů bez producentského dohledu. Důkaz naprosté vyčpělosti Zacka Snydera jako autora i jako realizátora, jenž se odmítá učit nové věci, ztratil nadhled a přesvědčen o své vlastní výjimečnosti točí zcela vyprázdněné filmy, které marně za maskou sebevědomé autorské vize skrývají svou bezobsažnost. V Rebel Moon chce být všechno, jenže reálně tu není nic. Chybí jen mutanti a samurajové, ale ty si počítám Snyder chystal do trojky. Nezbylo mu nic než nadšení. Ze Zacka Snydera se stal nový Ed Wood. 

p.s.: jednohvězdičkové recenze nepíšu, pokud s filmem nemám morální problém, druhá hvězdička je za to, že druhý díl má o pár minut méně než jednička.                                                                                                                                

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (30)

Verdikt

avatar3/10

Mr. Hlad

Zack Snyder se asi definitivně zbláznil, protože natočil ne jeden, ale dva naprosto prázdné filmy, ve kterých není nic. V tom prvním se alespoň blbě verbovali hrdinové, ten druhý stojí na zpomalených záběrech na zemědělce na poli a jedné mizerně natočené bitce. Kdo přežije a kdo umře, vám bude jedno. Kolik zpomalovaček tam Snyder nacpe, to nezvládnete spočítat. Jen budete sedět a přemýšlet o tom, kam se poděl ten filmař, který měl po Třístovce našlápnuto k tomu, aby byl novou žánrovou hvězdou. Úmorný film. A většinu času zpomalený.



Hodnocení redakce

  • avatar3/10

    Cival

  • avatar2/10

    Gonzi

  • avatar5/10

    do_Od


Hodnocení čtenářů

  • avatar3/10

    acheron

  • avatar1/10

    Revan

  • avatar5/10

    Robur

  • avatar1/10

    RainMakeR

  • avatar2/10

    ZkuKol

  • avatar2/10

    Phil cze

  • avatar2/10

    Dr_Berry

  • avatar2/10

    Clavius

  • avatar1/10

    Aima

  • avatar3/10

    pepo

  • avatar2/10

    Palo111

  • avatar1/10

    luk.....krej.t

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace