Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Star Wars: Vzestup Skywalkera | Star Wars: The Rise of Skywalker | 2019
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 20.12.2019
CZ premiéra: 19.12.2019
režie: J. J. Abrams
hrají: Daisy Ridley, Adam Driver, Oscar Isaac, John Boyega, Mark Hamill

Star Wars: Vzestup Skywalkera: Recenze


ikona
imf
adam driverdaisy ridleydisneygeorge lucashvězdné válkyjj abramskylo renreyrise of skywalkerstar wars
Síla s vámi. Budete ji potřebovat. 

V uších mi tepe soundtrack z deváté epizody a s lucernou ve vlastní paměti se snažím v zakoutí vlastní paměti najít, co mě vlastně před osmačtyřiceti hodinami ohromilo. Od památných bitev, zvratů a rozhodnutí se toho v diskuzích na MovieZone událo tolik. A jak přibývaly komentáře pod Civalovou recenzí, tak se do mých myšlenek vkrádaly temné stíny. Produktová vyprázdněnost? Jak mám vlastně s tímhle argumentem v protirecenzi zatočit?

Řečeno slovy klasika - vždycky se najde nějakej parchant, co bruslí do kopce (nebo chčije proti větru, pokud to potřebujete vyloženě přeložit). A tentokrát je jím J.J. Abrams. Ne že bych měl vyloženě potřebu pana skoroSpielberga před armádou haterů bránit za každou cenu, ale zvednout Star Wars po Johnsonově až příliš autorské osmičce, to chtělo pořád dávku odvahy nebo dvojité vypolstrování bankovního konta. Ať už Džejdžeje pohánělo cokoliv, vrhá se do boje, který snad ani nelze vyhrát. Ve dvouapůlhodinové stopáži jednou rukou couvá ze slepých uliček osmičky a druhou uklidňuje zmatené davy. Tu novým roztomilým robůtkem, tu progresivní pašeračkou, nebo jednoduše návratem starých známých tváří - mnohdy za každou cenu, jako bychom byli na posledním kole dosluhující atrakce a s vědomím toho, že vstupné se nevrací, si můžeme dovolit jít hodně za čáru.

Ani v téhle recenzi nebudeme spoilerovat, ačkoliv by celá řada názorných příkladů usnadnila - minimálně té temné straně Síly - nad filmem vyřknout finální ortel. I přes vší snahu hnát Epizodu IX zběsile dopředu a neustále vysvětlovat, vysvětlovat a vysvětlovat, aby vám nedejbože někdo neskočil do řeči a nekladl nepříjemné otázky, je ve vší nahotě vidět nadbytečnost nové trilogie a neschopnost nových postav zapustit kořeny.

Vinit z toho lze nejen studio bez dostatečné koncepce (nesnažte se mi vymluvit, že tihle lumeni spustili Mandaloriana na podzim a neměli plné sklady plyšových baby Yodů - to je prostě jen další z dlouhé řady neodpustitelných failů), ale především režisérský kolotoč. Vsadil bych Skywalkerovu ruku na to, že kdyby Abrams točil všechny tři filmy, byla by ta sága o poznání méně hrbolatá a nepopírala by samu sebe. Vždyť v devítce je minimálně půl tuctu momentů, kdy Abrams otevřeně cituje události z osmičky ve stylu “to byla absolutní náhoda, milion ku jedné, tohle už se nikdy nebude opakovat”. Dementování Johnsonovy minely tak vlastně stráví tolik času, že Vzestup Skywalkera připomíná reboot uprostřed rebootu. Jako by se do posledního dílu trilogie musel vejít začátek, prostředek i konec.

Postavy logicky nemají jak dýchat a tentokrát je vlastně úplně od věci hodnotit herecké výkony, protože Rey a Kylo uhýbají jednomu deus ex machina za druhým, zatímco vedlejší postavy zůstávají vedlejšími a dokonce se musí dělit o prostor před kamerou s těmi, které zdánlivě už dávno opustily herní pole. Je to dílem frustrující a dílem matoucí - pro diváka i herce, ALE…

ALE… devítka přece jenom nabízí oproti osmičce nějaké ty jistoty. Předem připomínám, že sedmičku mám rád. Beru ji jako symbolický návrat k nevinnosti a pohádkovosti Nové naděje. Veškeré výtky, že jde jen o přelíznutou a technicky atraktivnější kopii Lucasovy původní trilogie, plně beru, ale věru nevím, proč bych se nad nimi měl rozčilovat. Nová generace si zaslouží svou Novou naději a některé filmy stárnou rychleji než jiné. Stačí si udělat malou anketu mezi dnešními teenagery a zjistíte, že náš milovaný sci-fi hattrick je film pro pamětníky se strnulými akčními scénami, papundeklovými kulisami a váhavě deklamujícími herci. 

Optikou teen publika hladového po nové mytologii, která nesmrdí komiksy, lze to vykročení novým a přesto stejným směrem (zaplatili jsme skoro pět miliard dolarů a původní hvězdy jsou pořád ještě naživu, tak na co se vlastně čeká, že?), chápat jako jediné možné. Ano, někteří se možná těší na trilogii, která přijde po téhle trilogii. To už budou účty splaceny a na řadu přijdou nové, neokoukané postavy, jež si nebudou muset pomáhat berličkami a odkazy na In a galaxy far, far away…

I při ignorování problémové osmičky je aktuálně končící trilogie i sága Skywalkerů v nezáviděníhodné pozici. Nemůže vyloženě zkusit něco nového, aniž by naštvala původní fandovskou základnu, kterou potřebuje jako odrazový můstek. A nemůže v éře adaptací a předem existujících IP přijít s úplně novými a neznámými postavami. Aby bylo jasno, Johnson se tomuhle intelektuálnímu vězení pokusil vzepřít, ale zároveň nepochopil, o čem vlastně Star Wars mají být.

Kde beru tu drzost diktovat kánón? George Lucas si Hvězdné války vysnil jako moderní pohádku, s rytíři bez brnění, světelnými meči místo těch opravdových a s křižníky místo draků. Princezny, zlí imperátoři, černokněžníci a další aspekty zůstávají, stejně jako věčná rovnováha mezi dobrem a zlem, zvýrazněná dualitou mezi světlou a temnou stranu Síly. Dokonce i nová trilogie, ta prequelová, ačkoliv do jednoduchého světa přimíchala trochu politických a romantických pletich, v důsledku následovala onen jednoduchý podtext. 

Abrams se té naivní, pro někoho až banální pohádkovosti v sedmičce držel a vykopnul celou trilogii tímhle směrem. A dál už tu pohádku známe, studio se ocitlo v internetových kleštích vokální fandovské komunity. Devítka je obří damage control, v některých ohledech až doslovná náprava podle not, které nejhlasitěji zazněly v internetových fórech. Jenže ono to náš zákazník, náš pán, většinou moc dobře nefunguje. Abrams se vší vervou snaží navázat na sedmičku, ale zároveň má stránky scénáře oblepené poznámkami, co všechno je potřeba spravit nebo uvést na pravou či nepravou míru. 

Tělem proto film připomíná ono starosvětské dobrodružství, klasickou hvězdnou pohádku, v níž směřujeme plnou parou vstříc opojné koncovce. Duší je však neuvěřitelně rozpolcený a já teď nějak cítím, že tu rozpolcenost přenáší i na mě. Když jsem vylezl z kina, byl jsem nadopovaný endorfiny - baštil jsem Abramsovi jeho neprůstřelné řemeslo a Williamsovy žestě mne ujišťovaly, že chci ještě. 

Kocovina se ale neodvratně dostavuje. Je úplně jedno, jak moc chcete, aby Rebelové vyprášili kožich kdovíkolikátému impériu, nebo aby osmička zůstala ležet v prachu dějin, v téhle šachové partii se ani při šílené finální kombinaci tahů nerýsuje žádný vítěz. Možná jím na pár týdnů budou dvanáctileté holčičky, kterým nebude Daisy Ridley připadat jako herecké dřevo, ale jako nejvíc cool baba v galaxii, ale historie k téhle trilogii vstřícná nebude. A Abrams bude muset jednou uznat, že bruslit do kopce se fakt nedá. 


Přehrajte si trailer
Je mi to líto, když jsem sliboval protirecenzi, byl to zároveň příslib toho, že se zlo pokusím porazit, nikoliv se k němu přidat. Jenže ta největší úleva je nakonec v tom, že sám sobě znovu přiznám okřídlené: “Příběh je král”. Nikoliv šťavnaté pixely, burácející chóry nebo poslušně se kutálející stormtroopeři a na povel slzející hrdinky. Král je bohužel mrtvý a jakkoliv je Abrams zručný doktor a buší do jeho hrudi ostošest, je to marné divadýlko pro všechny, kdo ještě doufali. Nebožtík sice po plátně vesele poskakuje, ale je to jen habaďůra a placebo. V prvních dojmech jsem mluvil o tom, že starým bílým mužům tenhle vesmír už dávno ukradli. Teď s mírným zděšením musím konstatovat, že jsem vlastně jeden z nich.

P. S. Poslední z Jediů a Klony útočí jsou pořád o řád horší filmy

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (375)

Verdikt

avatar6/10

imf

Rozpolcený film si žádá rozpolcenou recenzi. Pral jsem se s tím do poslední chvíle, ale uznávám, že kocovina po téhle horské dráze přichází až příliš brzy a následuje ji zdánlivě nekonečná letargie.Hodnocení redakce

 • avatar9/10

  KarelR

 • avatar6/10

  Gonzi

 • avatar7/10

  Rimsy


Hodnocení čtenářů

 • avatar10/10

  Ravenhorn

 • avatar5/10

  acheron

 • avatar7/10

  yeniczek

 • avatar3/10

  Baz

 • avatar4/10

  Revan

 • avatar6/10

  Snura

 • avatar7/10

  cabal

 • avatar2/10

  Bo X Be

 • avatar9/10

  Robur

 • avatar6/10

  b1aster

 • avatar3/10

  max452

 • avatar8/10

  Ragnarok

Star Wars: Vzestup Skywalkera: Recenze


ikona
Cival
Ztratí sága fanoušky i tentokrát? 

To jsme teda dopadli. Star Wars se dostaly do bodu, který by před čtyřmi lety snad nikdo nepředpokládal a já jsem z toho smutný. Aspoň že je konec. Jako oddaný fanoušek a vděčný divák jsem rád, že aktuální připitomělá fašírka v téhle podobě už pokračovat nebude, že si dá Disney pauzu a zkusí to trochu odjinud. Tohle je totiž slepá ulička.

Disney na téhle akvizici určitě ohromně vydělal, zároveň ale zvládl během pouhých čtyř let srazit nejslavnější značku Hollywoodu na úroveň rutinního popcornu, který už hravě trumfne kdejaká comicsovka nebo rodinný doják (jen si počkejte, jak nízko budou tržby E9 proti E7). Jak je to možné? Inu protože za tři filmy (respektive vlastně pět) nepřišlo studio s novým přitažlivým elementem, který by zvládl adekvátně působivě rozvíjet ságu.

 

Epizoda 7 byla možná až příliš bezpečným restartem, pořád ale měla jasnou profilaci postav, vyprávěcí rytmus, dramatické i cool momenty. Epizoda 8 přišla s divočinou, která si moc nelámala hlavu s vnitřní logikou a rolí postav v příběhu, ale některé její pasáže byly opravdu působivé a nápaditě zrežírované. Epizoda 9 je proti tomu čistá rutina, která bez ambicí vytahuje zašlé relikvie a bezvýrazně je tlačí k vycucanému finále.

Abrams i napodruhé v podstatě jen zírá do zrcadel po Georgi Lucasovi a oblíbené propriety i postupy servíruje uspěchaně, bez stylu i poezie, v novém balení – to je samozřejmě velkolepější, výtvarně úctyhodné, trikově megalomanské, ale v podstatě i bezpohlavní. Je to procházka Star Wars koutkem v Disneylandu, kde ale tentokrát chybí opravdu strhující atrakce (jakou bitvu, akční scénu nebo moment byste si z devítky chtěli, sakra, pustit znova?) a zůstává jen překotné pobíhání nezajímavých postav.

 

Je smutné, že nová trilogie si vystačila po tři filmy vlastně jen s pomalým rozvíjením vztahu mezi Kylem a Rey a Reyinou neustále opakovanou otázkou „kdo jsou moji rodiče?“ (což je mimochodem asi to nejnudnější možné téma, protože nejsme mezi šlechtici, kde se podle rodové linie přidělují výsady). Zatímco série o Temném rytíři, Avengers nebo Matrixu se poutavě vyvíjely a přinášely nová témata, otázky a výzvy, fascinující parťáky i nepřátele, nové Star Wars zoufale přešlapují na místě a topí se v bezradnosti. Vidět v rámci téhle série pátý souboj Rey s Kylem, je už nejen bolavě repetitivní, ale hlavně nudné, protože při šermovačkách těchhle dvou spřízněných duší můžou být napjati snad jen diváci, co tajili dech u Letopisů Narnie nebo Percyho Jacksona.

Kylo a Rey rozhodně nepatří k nejcharismatičtějším a nejzajímavějším postavám Star Wars vesmíru, proti zbytku jsou ale tahouny shakespearovského formátu – ostatně právě o ně scénář alespoň trochu pečuje. O zbytek ansámblu se však text, jenž bych se nebál nominovat na Zlatou malinu, opravdu moc nestará (rukopis scenáristy Batman v Superman a Ligy spravedlnosti se nezapře, jen Martu nechal tentokrát doma). Silné původní postavy byly anihilovány nebo marginalizovány (role Chewieho, R2-D2 a vlastně i BB-8 jsou malé), nové se chvatně a nahodile objevují bez možnosti nějak zaujmout (ale zas pobíhají po křižnících na koních - inu, merch se sám neprodá).

 

Finn a Poe si odbyli nejlepší momenty v Epizodě 7 a teď už jsou jen otravnou, dokonale nezajímavou stafáží, co neustále někam bez hlubšího smyslu pobíhá, poletuje, losersky přihlíží a výská/děsí se, nebo někam přechází, většinou vždy o fous později než hlavní postavy, tak aby mohli čelit idiotským dialogům typu „To je Lando.“ – „Ano, vždyť ho přeci známe, C3PO" (určitě lze vymyslet elegantnější způsob, jak připomenout jméno postavy mladým divákům) nebo „Podívej, tady je kostra/krev/trasovač“, proneseno krátce poté, co kostru/krev/trasovač vidíme na plátně. Holt aby i ti nejpomalejší jedinci v sále pochopili, na co koukají…

Abrams přitom nepojal Epizodu 9 nikterak složitě, je to opravdu banální fantasy pohádka pro malé diváky, v níž se vrátil zlý čaroděj, co si se svou kouzelnou hůlkou v dalekém království snadno vykouzlí celou flotilu a armádu záporáků… aby se v podobném stylu, s hojným využitím tupého principu deus ex machina, povedlo vrátit úder a všechno dotlačit k upachtěnému konci. Ach jo.

  

Epizoda 9 je dokonalou ukázkou líné scenáristiky, kdy se neustále střídají lokace, doprovodné postavy, minizápletky a epizodky, ale žádná z nich v podstatě není pečlivěji vybudovaná a proto napínavá. Logan by se posral.

Abrams to navíc všechno servíruje z šíleného rychlíku, nepohrává si s adrenalinem nebo timingem jednotlivých scén, takže ten proud barevných obrázků nemá čím hlubším zaujmout a jen plyne před očima. Cool pasáže se nekonají, fanouškovské orgasmy taky ne, kulervoucích momentů je nula. Upřímně bych nevěřil, že tohle točil ten samý Abrams, co první Star Trek nebo M:I:III, protože tohle je podání skoro jak od Shawna Levyho.

Je to tvrdý úpadek ságy, která sice má absolutní production values, stala se ale natahovanou kaší bez chuti a zápachu. Je smutné si potvrdit, že postavy jako Maz Kanata, Snoke, Captain Phasma nebo generál Hux (u jeho linky jsem se opravdu chytal za hlavu) byly v trilogii úplně zbytečně, a kdyby je vystřihli, nic se nestane.

Opravdovou tragédií je ale sledovat, jak se projekty vůkol chlubí cool postavami, Iron Manem, Cliffem Boothem, Black Widow, Spockem, Johnem Wickem, Creedem, Jindřichem V., Hobbsem i Harley Quinn, zatímco Star Wars nenašly za panování producentky Kathleen Kennedy nikoho. Nic. A ve finále si musely trapně vypomoct comebackem Saurona. Je to příznak absolutního břídilství.

 

Filmové Star Wars se za Disneyho krátkého panování změnily v prázdnou spotřební fantasy, která se sice může i nadále chlubit řemeslem a maximálními produkčními hodnotami, hezkou hudbou, kamerou, výpravou i výtvarnem… ale svou úroveň ztratila. A duši jakbysmet. Už to není to největší dobrodružství v naší galaxii, ale bezkrevný provar lepící střepy zašlé slávy dohromady směšnou rudou plastelínou.

Tohle zakončení nejslavnější ságy filmové historie se vůbec nemůže měřit s Avengers: Endgame, protože svým naturelem připomíná spíš Terminátora 5, Hobita a Harryho Pottera 7. A to je ohromná ostuda všech zúčastněných.

Předchozí dvě trilogie zvládly verbovat miliony nových filmových fanoušků, nová na to nemá sílu. Ani Sílu. 

Imfovu výrazně pozitivnější recenzi čekejte zítra. 

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (142)

Verdikt

avatar6/10

Cival

Uspěchané završení slavné ságy, které se rozhodně mezi famózní finále počítat nebude. Film sice oslňuje triky, výpravou a tunou nejrůznějších kulis i prostředí, ale bezradně si pomáhá omšelým záporákem a v podstatě jen povrchně opakuje dilemata nastolená v předchozích epizodách. Spotřební prázdnota.Hodnocení redakce

 • avatar6/10

  Mr. Hlad

 • avatar9/10

  KarelR

 • avatar6/10

  Gonzi

 • avatar6/10

  do_Od

 • avatar3/10

  krauset


Hodnocení čtenářů

 • avatar10/10

  Ravenhorn

 • avatar9/10

  acheron

 • avatar7/10

  yeniczek

 • avatar3/10

  Baz

 • avatar6/10

  MAJkLSON

 • avatar6/10

  PharaoX

 • avatar6/10

  Snura

 • avatar7/10

  cabal

 • avatar8/10

  RainMakeR

 • avatar6/10

  b1aster

 • avatar9/10

  Slide

 • avatar6/10

  Rokle

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace