Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Poslední plavky | 2007
csfd  
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: 08.11.2007
režie: Michal Krajnák
hrají: Petr Čtvrtníček, Josef Polášek, Jiří Lábus, Rudolf Hrušinský

Poslední plavky: Recenze


ikona
imf
 

Je teprve listopad, a peklo už zamrzlo. Kdo za to může? Jéje, to by byl dlouhý seznam. Spokojme se s nálepkou "česká kinematografie", která zas jednou nevěstí nic dobrého. Svěráka a Menzela jste si letos užili, teď nadešel čas pro trochu silnější kávu. Už nemusíte čekat na Troškovu novou pohádku, mozkodlab s poetickým názvem Poslední plavky právě dorazil i do vašeho kina.

Rád by odkazoval právě na Menzelovo Rozmarné léto, ale plakáty s pány Čtvrtníčkem a Poláškem vyzývají spíš k opatrnosti. Podle mého názoru by na nich měly být ještě vykřičníky, popř. varování ministra zdravotnictví, protože tyhle polízanice způsobují vážná poranění vnitřních orgánů. Možná do kin naběhnete, protože máte rádi fotbalového Ivánka, možná chce vidět letní komedii, protože je venku skoro pod nulou. Tyhle instinkty raději zamkněte do šuplíku, protože jinak si budete nadávat. Hrozně moc nadávat.

Debutující Michal Krajnák měl možná velké ambice, ale hned jak zmizí úvodní titulky, obložené logy sponzorů (product placement ve filmu dosahuje vrcholu i v rámci českých filmů, loga jsou všude a kamera se při jejich zobrazování přepíná do slow-motionu), začnete si připadat jako v pokračování Kotíkovy Pánské jízdy. Stísněné prostory bytu sice nahradil zapadlý rybník a ještě zapadlejší bistro (v bytě si totiž náš hrdina, Jarda Kuchař, pěstuje rákosníky), do kterého každoročně přijedou dva štamgasti z JZD, dědek-pamětník, dědek-prudič a když se štěstí usměje, tak možná i nějací zbloudilí turisti. To nám dává dohromady plus mínus deset postav, které by vás měly 100 minut bavit. Šance na obrat k lepšímu jdou definitivně pod vodu, když po nevydařeném Čtvrtníčkově intru potkáme Josefa Poláška. Jeho Kamil je "jednodušší", což je prezentováno tím, že se chová jako ňouma, říká naprosté hovadiny a tu a tam si sáhne na pípu, aby dostal elektropecku největší kvality. Pípa totiž probíjí a spravit jí dokáže jen dědek Vrtílek - milovník psů, prutů a hoven (alespoň podle jeho slovníku). Střihnul si ho Rudolf Hrušínský (nejstarší) a svým způsobem se mu podařilo zachránit film na hraně dvou hvězdiček z deseti.

Nebýt totiž Hrušínského bodré postavy, která neustále nadává, chce pokud možno všechny zabít (především tedy Jardu, který mu přejel prvního psa a pak Lojzu, sumce který mu snědl toho druhého) a vyvíjí pro to neobyčejné úsilí. Ke slovu přijde kabel přímo z Temelína, psí návnady, granáty Wermachtu a další super metody. Možná to říkám nadšeněji, než bych měl, ale Hrušínského vykolejená role naprosto zastíní všechno ostatní - Čtvrtníčkovy trapné vtípky o pěti slovech, Poláškovo koulení očima i turistickou vložku dvou zbloudilých duší v Mercedesu. Pánské oko měla ještě navíc obloudit Jardova rebelující dcera, která se promenáduje po břehu rybníku v plavkách a nutí traktorové štamgasty zapomenout na porno a chovat se jako lidi. Samozřejmě jim to nevychází, protože normální lidi se netváří a nechovají jako Krajnákovy karikatury. Poslední plavky mohly být šíleně ujetou komedií, kdyby se režisér trochu odvázal (monstrsumec Lojza nakonec vypluje na povrch, ale kombinace digitální ryby a lepenkového modelu vás rozesměje leda tak neúmyslně) a všichni se chopili svých rolí s takovým gustem jako Hrušínský a dorazivší Lábus coby elitní rybolovec, monitorující všechny žáby v okolí (i ty suchozemské).

V tu chvíli se ukáže, kdo patří před kamerou a kdo jen do divadla nebo televize. Čtvrtníček možná stíhá bavit diváky v Kinoboxu, ale jeho styl, šitý na míru České sodě, hlavní postavu neutáhne. Viděli jsme to v Doblba a teď to vidíme znovu, možná v ještě bolestivější formě. Polášek je už rovnou nesvéprávný a kolikrát máte pocit, že na plac zabloudil omylem. Chemie veškerá žádná, takže se vám tohle duo okouká rychleji než Dejdarovo vyduté panděro v Pánské jízdě. Úroveň gagů je velice podobná a frázování některých herců, včetně krátce hostujícího Lubomíra Lipského, dává tušit, že Krajnák měl možná na papíře opsané fórky z amerických komedií (hodně starých komedií), ale na jejich zhmotňování už mu talent a energie nezůstaly. Absolutně chybí timing a pokud někdo diváka strhne, je to Hrušínský s mastným účesem a tzv. brýlemi půllitrovkami. Dýchavičně popojíždí na kole ruské výroby, nechává se zavírat do kadibudky, neustále hlásí (jeho hláška o konzumaci a vyměšování vstoupí do dějin) a nakonec neváhá na oltář kvality přinést oběť nejvyšší.

A je to úplně zbytečné. Co nespláchnul scénář a režie, to zadupává do země neskutečně pitomý soundtrack (dechovka přitvrdí jen ve chvíli, kdy se do mikrofonu opře Lou Fanánek - text jeho písničky svou primitivností dokonale zapadá do okolních dialogů). Poslední plavky se nesnaží být nenáročné, mnohem spíš razí cestu, že s hloupostí nejdál dojdeš. Jenže pokud tvůrci uvažovali stylem "tomuhle by se lidé mohli smát", bylo to v drtivé většině případů zbožné přání. Budete se stydět, budete se červenat a nakonec budete i nahlas nadávat (tak jako někteří kolegové recenzenti přímo na projekci, za přítomnosti tvůrců). Osobně jsem vycvičen na tom nejhorším českém zboží (Troška, Kotík, Bystroň), ale to neznamená, že mi do duše po Plavkách nezabloudí deprese. Česká kinematografie najednou připomíná přiblblou show HBO jménem Na Stojáka... jako by se tu parta zoufalců pokoušela svými trapnostmi zaujmout publikum. Nevadí že jsou bez talentu, nápadů a zdravého rozumu. Hlavně že mají odvahu. A publikum se jim směje... aby nemuselo samo nad sebou plakat. Já osobně jsem se smál celý film, s nechápavým výrazem ve tváři a intenzivní bolestí někde hluboko uvnitř. O moc horší už to být nemůže... Gympl byl legrační, ať už to o sobě věděl nebo ne. Tohle si to o sobě bohužel pouze myslí.

p.s. Ještě jednou díky, Rudolfe. Kdybyste byl na projekci, vyseknul bych vám poklonu.

p.p.s. Chyťte doktora bude podle ukázek taky někde u dna. Už se všichni moc a moc těšíme.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (23)

Verdikt

avatar2/10

imfHodnocení redakce

 • avatar2/10

  Cival

 • avatar2/10

  KarelR

 • avatar1/10

  Gonzi


Hodnocení čtenářů

 • avatar2/10

  Silence

 • avatar4/10

  sidda

 • avatar1/10

  Yuri

 • avatar2/10

  flycross

 • avatar1/10

  Psema

 • avatar2/10

  smegjacob

 • avatar5/10

  Great.Escaper

 • avatar1/10

  zoombiek

 • avatar2/10

  Sentido

 • avatar2/10

  uderenec

 • avatar5/10

  Trevize

 • avatar2/10

  Pajka

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace