Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Non-Stop | 2014
csfd  imdb
US premiéra: 21.02.2014
CZ premiéra: 27.02.2014
režie: Jaume Collet-Serra
hrají: Liam Neeson, Julianne Moore, Scoot McNairy, Anson Mount, Michelle Dockery

Non-Stop: Recenze


ikona
KarelR
Liam Neeson vs. vrah v letadle. 

Jen málokdo si mohl nevšimnout, že z Liam Neesona vyrostla akční hvězda. Po 96 hodinách, A-Teamu a Mezi vlky není pochyb o tom, že kdyby Expendables hledali nového vůdce, Neeson by jim zdvojnásobil charisma i tržby. A bezezbytku to dokazuje i v novém thrilleru Non-Stop, kde musí vypátrat vraha na palubě letadla.

Ona tajemná osoba totiž hrozí, že pokud nedostane 150 milionů dolarů, každých 20 minut někoho zabije. Čímž leteckého maršála Billa Markse, který tou dobou řeší velké osobní trauma a chlastá jako o závod, zatahuje do velice tísnivé hry o čas, peníze a kdo ví, co ještě. Že to zní jako za vlasy přitažená americká ptákovina? Samozřejmě. To ale v žádném případě neznamená, že se v kině budete hodinu a půl nudit.

Ba naopak. Non-Stop nemá problém dostát svému názvu a pokud se dokážete naladit na správnou neesonovskou frekvenci, jde o nadmíru intenzivní napínák, kterému nechybí překvapivé twisty ani cool momenty. To první zajišťuje především Jaume Collet-Serra, který z nikterak superlogického scénáře tahá maximum a celou dobu si vás vodí tak, že těžko uhodnete, kdo že to touží po obří výplatě. Španělský režisér si podobou žánrovku zkusil už před třemi lety právě s Neesonem. Jejich Neznámý ale nebyl zdaleka tak propletený a trpěl řadou hluchých míst, což jsou věci, které Non-Stop příliš netrápí.

 

Síla téhle novinky totiž spočívá v naspeedovaném tempu, které z uzavřeného prostoru dělá velikou přednost a žene hru na kočku a na myš stále kupředu. Vodítka se vrší, očekávání stupňují, podezřelí stále odpadávají nebo naopak přibývají... a mezi tím vším baletí tvrďák Neeson, kterému to v hlavě šrotuje stejně jako každému divákovi v sále. Je pochopitelně snadné si po filmu všechno přerovnat a pak křičet, že tvůrci nehráli stoprocentně férovou hru. Důležitější ale je, že vám to nemůže sebrat ten pocit, jak jste celou dobu seděli zařezaní do sedačky a hltali každé pronesené slovo a každou smsku, která vyskočila z maršálova mobilu.

Pročež se dostáváme ke druhé hvězdě Non-Stopu, jíž je samozřejmě Liam Neeson. Z toho se totiž definitivně stává jakási akční verze Caryho Granta, herecká persóna, která je pojmem sama o sobě. Veškeré dění filmu se v podstatě neděje Billu Marksovi. Po letadle prostě zběsile pobíhá Liam Neeson. Cool pohledy a hlášky generuje také Liam Neeson. A konečně je to Liam Neeson, který hlavně v poslední třetině filmu provádí věci, které nemají moc společného s realitou a trhají fyzikální zákony na kusy. Víte ale, proč je taková radost na ně koukat? Doufám, že to není potřeba znovu vysvětlovat.

 


Přehrajte si trailer
Je to asi jako kdyby v Na sever severozápadní linkou honilo práškovací letadlo nějakého řadového hezouna: Bylo by to nesmyslné a moc lidí by to nebavilo. Jakmile se ale podobná zhůvěřilost děje Grantovi, je z toho památná sekvence, u níž vůbec nevadí, že je absolutně postavená na hlavu. Prakticky to samé tedy provádí režírující Collet-Serra, jenž se stejně jako v Neznámém snaží ctít ryze hitchcockovské podtóny. A nadšeně tudíž dělá z Neesona správného muže v nesprávné situaci, kterážto graduje do vítaně absurdních rozměrů.

Non-Stop tak vždycky půjde šmahem odsoudit jako vychtěný nesmysl, kde je tahle, tahle i tahle událost nereálná blbost. To je ale základní nepochopení celého konceptu, který chce člověku především nabídnout božího Neesona, jenž musí opět vzít do jedné ruky bouchačku, do druhé telefon, a zjednat někde pořádek. Ať už je tedy scénář jakkoliv nedokonalý a největší zakolísání jej tradičně čeká ve finále, zručná režie a dokonale pasující hlavní hrdina nikdy nedopustí, aby se nic nedělo a vy jste měli čas řešit důsledky x a y. Non-Stop zkrátka chytne a nepustí. A to je pro dnešní thrillerovou krmi největší kompliment hned vedle toho, že dává úplně ve všem smysl.

Verdikt

avatar8/10

KarelR

Uzavřené letadlo, spousta podezřelých pasažérů a 20 minut do první vraždy, jíž musí zabránit nabroušený Liam Neeson. Non-Stop rozhodně nepatří mezi nejrealističtější thrillery posledních let, důrazně to ale kompenzuje napětím, nečekanými dějovými zákrutami a především mistrem Neesonem přesně v té poloze, kterou od něj chceme vidět. Alfred Hitchcock by z toho měl dozajista radost.Hodnocení redakce

 • avatar6/10

  Cival

 • avatar6/10

  Spooner

 • avatar7/10

  Mr. Hlad

 • avatar6/10

  Gonzi


Hodnocení čtenářů

 • avatar9/10

  Ravenhorn

 • avatar7/10

  acheron

 • avatar8/10

  Sagittarius

 • avatar7/10

  RoBo

 • avatar5/10

  Revan

 • avatar6/10

  Snura

 • avatar8/10

  verbst

 • avatar7/10

  cabal

 • avatar8/10

  Anakin

 • avatar7/10

  b1aster

 • avatar9/10

  Vikendra

 • avatar8/10

  lipi

© copyright 2000 - 2023.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace