Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Kazatel | Priest | 2010
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 13.05.2011
CZ premiéra: 12.05.2011
režie: Scott Charles Stewart
hrají: Paul Bettany, Cam Gigandet, Karl Urban, Maggie Q, Stephen Moyer

Kazatel: Recenze


ikona
Mr. Hlad
paul bettany
Jak dopadl akční comics, ve kterém si to na férovku rozdají kněží a upíři?  

Každý si zaslouží druhou šanci. Režisér Scott Stewart nás vloni nepříjemně překvapil béčkem Legie, kde se řezali andělé a bylo u toho spousta fajn herců. A prakticky se na to nedalo koukat, protože úroveň stupidity a zároveň filmového neumětelství byla do nebe volající. Stewart však vydělal (ne proto, že by na jeho film přišlo hodně lidí, ale protože stál málo peněz) a dostal možnost předvést, že poprvé to s mizernou kvalitou byla náhoda. Bohužel nebyla. Kazatel je sice výrazně lepší film než Legie, k opravdu dobrému bijáku má však zatraceně daleko.

Na druhou stranu je potřeba přiznat, že upoutávky nekecaly. Dostanete přesně to, co v nich vidíte, tedy postapokalyptický svět připomínající kovbojku (původní comics je western), smutně se tvářícího Paula Bettanyho s vytetovaným křížem na ksichtě, pár monster, nějaké to násilí a béčkovou akci. To je všechno. Za jistých okolností by se u toho člověk mohl bavit a dokážu si představit, že kdyby se tenhle scénář dostal třeba před pětadvaceti lety do rukou Johna Carpentera, mohl by z Kazatele být dnes kult. Ale nestalo se tak. A Stewart bohužel není Carpenter.

 

Problém téhle comicsovky je jednak skutečnost, že se bere moc vážně na to, jak moc je blbá. Zápletka připomíná vysněné scénáře od devítiletých kluků a bez okolků servíruje jedno klišé za druhým. Vztahy mezi hrdiny tu prakticky nejsou a díky tomu většina herců nemá co hrát. Karl Urban je strašně nevýrazný, Maggie Q jakbysmet a role Cama Gigandeta spočívá v tom, že někde stojí, tváří se cool a pokouší se o cynické hlášky. No a Paul Bettany se mračí. To je všechno.

Zápletka připomíná vysněné scénáře od devítiletých kluků.Kazatel člověka nevtáhne. I když se Stewart evidentně snaží. Depresivní architektura města si pochvalu zaslouží a dokonce je tu ve vzduchu cítit i nějaký ten náznak atmosféry. Většinou je ale člověk nucen sledovat nudné postavy, které dělají nudné věci v nudném prostředí.


Přehrajte si trailer
A to je další potíž: Kazatel má necelých devadesát minut, ovšem i během téhle krátké doby dokáže otravovat a nudit. Akce je překvapivě docela málo a když už na ní dojde, začne se stříhat o sto šest a nakonec ani nevíte, kdo se s kým pere a kdo vyhrává. Stewart nenabízí žádné nové nápady, neví, co si počít s postavami, a navíc s razancí buldozeru likviduje byť i ten nejmenší náznak logiky. Jednou jsou jeho hrdinové obyčejní lidé s dokonalým tréninkem, pak umí pravděpodobně létat, pak zase ne, ale místo toho zvládnou skákat tři metry vysoko a ... a vůbec: Člověk má pocit, jako by si tvůrci všechno vymýšleli za pochodu nejrůznější blbiny, které přesahují rámec jakéhokoliv žánru.

Kazatel je jednoduše ztráta času. Sice se tu stále pohybuje charismatický Paul Bettany a celé je to o stupeň lepší než katastrofální Legie, ve výsledku je to však stejný rozdíl, jako když se na ulici vyhnete výkalu od bernardýna a projdete se bobšem od jezevčíka. Možná vypadá méně nebezpečně, ale ten smrad zůstává stejný.

Jo a 3D tam prakticky není.

P.S.: Na plakátech uvidíte sice napsáno Kazatel, o kazatelích však nepadne ve filmu ani slovo.

Verdikt

avatar3/10

Mr. Hlad

Válka s upíry skončila vítězně pro lidi. Tedy alespoň to tak vypadá. Zabiják ve službách církve totiž brzy zjistí, že to tak docela není pravda a že lidstvo, které usnulo na vavřínech, bude mít nejspíš velké problémy. Béčkový akční horor podle comicsové předlohy chtěl být letní výplachovou podívanou bez větších ambicí. Bohužel díky mizernému režisérovi, nezajímavým hrdinům, špatně nasnímané akci a nulové logice je to přesně ten typ filmu, ze kterého si nejspíš budete dělat příštích pár měsíců legraci.Hodnocení čtenářů

 • avatar7/10

  Ravenhorn

 • avatar4/10

  Jeržik

 • avatar4/10

  acheron

 • avatar4/10

  luksa

 • avatar4/10

  Sagittarius

 • avatar5/10

  DjLuke9

 • avatar7/10

  rtep

 • avatar7/10

  Robur

 • avatar3/10

  Susanne

 • avatar5/10

  RainMakeR

 • avatar4/10

  ZkuKol

 • avatar4/10

  nelson23

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace