Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Kniha přežití | The Book of Eli | 2010
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 15.01.2010
CZ premiéra: 11.02.2010
režie: Albert Hughes, Allen Hughes
hrají: Denzel Washington, Mila Kunis, Gary Oldman, Ray Stevenson, Michael Gambon

Kniha přežití: Recenze


ikona
imf
...a film skoro k nepřežití. Aneb apokalyptický western se kterým je kříž. 

Scénář od šéfredaktora herního magu, co hrál od rána do večera Fallout, režie od bratrů v triku, co mazlí vizuál, až má lesk jak blesk, a talent + svaly od Denzela Washingtona. Mimořádně výbušná kombinace od bratří Hughesových mohla dopadnout jako kultovní béčko rozměrů Šíleného Maxe nebo jako patetický pokus o přesahový western v krajině okousané atomovými hřiby. Nebudeme předbíhat, ale Hughesové by si příště snad měli hrát už jen se sadou Malý chemik.

Přitom to začíná tak nevinně - Washington zarostlý od hlavy k patě, s brýlemi přes půl obličeje a jediným funkčním iPodem na území Spojených Států si štráduje krajinou, loví ožehlé kočky, mlátí bandity a je při tom hrozně cool. Skoro jako Will Smith v Já, legenda - s tím, že upíry vyměníte za degeneráty, kulomet za mačetu a psa za Milu Kunis (herecký rozsah se prakticky nezmění). Slunce pálí, zem všude kolem je vysušená a ruiny měst se změnily ve westernové osady, ve kterých má voda větší cenu než zlato, a směnný obchod nahradil veškeré finanční transakce. Za čitelný výtisk Šifry mistra Leonarda třeba dostanete půl nádrže benzínu. Kdo by to byl řekl...

Potenciálně zajímavý svět do značné míry prodává přefiltrovaný vizuál a osmirklovaná tvář Denzela Washingtona. Když porcuje lidi mačetou, cituje hlášky a chrání svůj batoh, není těžké tenhle film postavit do jedné lajny se Soudným dnem a podobnými apokalyptickými guerillami. Potíž je v tom, že scenárista Gary Whitta měl vyšší, takříkajíc vznešený cíl, který začne vystrkovat drápky hned jak se na scéně objeví úlisný Gary Oldman. Toho už knížky od Dana Browna nebaví. Ve skutečnosti pátrá po jediné knize, která má ve zničeném světě nějakou cenu. Nějaký smysl. Někteří tvrdí, že byla příčinou armageddonu, jiní si myslí, že byly všechny její exempláře spáleny. Denzelův batoh ale říká něco jiného a vzduchem začnou létat kromě olova také provařené citáty a, bohužel, i šokující pointy.

Jakmile si dáte dvě a dvě dohromady, na což budete mít dost času - pokoušejíc se ignorovat proměnu Mily Kunis ze servírky v drsného sidekicka - začnete si uvědomovat, že tohle není to lehkonohé akční béčko, které slibovaly ukázky. Nazývat snímek agitkou jen proto, že Denzel na zádech nosí slovo boží, by bylo nefér - ostatně Bible je dobrá věc, jen si vzpomeňte kolik filmových hrdinů si do ní schovává peníze, mikrofilmy nebo zbraně. Ale bez legrace - nemusíte být zrovna český ateista, aby vám Kniha přežití zhořkla v ústech během posledních dvaceti minut. 

Těch dvaceti minut během kterých jste nejspíš očekávali akční finiš. Místo něj se dostaví na hlavu postavené rozhřešení, jež sází spíš na lacinou fantastičnost a andělský úděl (který doslova hory, doly přenáší). Rub a líc slova božího je jen slabě naznačen, slibné prvky mytologie, zahrnující vzájemné požírání přeživších, postupně udupány, a tak nezbývá než lomit rukama nad oslími můstky, které vytlačí ze hry jak akční scény, tak jakoukoliv potenciální šťávu, plynoucí z neokoukaných kulis. Zas jednou někdo statečně investoval do zkázy bez zombie, upírů nebo tajemných virových nákaz, a cílovou stanicí je zmatečně blábolící komiksovka? Svůj díl viny nesou i Hughesové, stávajíc se pravidelně otroky neinvenčního scénáře. Dokud probouzejí k životu choreografii akčních scén, nelze protestovat. S šustivými dialogy a placatými postavami si už ale poradit nedovedou.

Od osudu tuctovek z videopůjčovny film chrání jen slušné obsazení. Denzel za tuhle roli fasoval patnáct z celkových osmdesáti milionů rozpočtu. Zasloužil si je od prvního do posledního záběru. Bez něj by tahle "slepěnina" profrčela kiny jako děcko po prvním kari.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (26)

Verdikt

avatar4/10

imf

Guláš biblických proporcí, ve kterém se Denzel Washington jako přeživší jaderné apokalypsy někam jde, něco nese a porcuje na kusy každého, kdo se mu postaví do cesty. Moc toho nenamluví, ale když otevře pusu, posílá film k pánu. I když to asi není úplně přesná metafora. Však uvidíte. Tedy jestli pořád ještě věříte. Třeba tomu, že si vymýšlíme. Bůh s vámi...Hodnocení redakce

 • avatar4/10

  Mr. Hlad

 • avatar3/10

  Shushika

 • avatar6/10

  duro

 • avatar7/10

  KarelR


Hodnocení čtenářů

 • avatar4/10

  novoten

 • avatar6/10

  luksa

 • avatar3/10

  Invisigoth

 • avatar4/10

  st39.6

 • avatar5/10

  RoBo

 • avatar7/10

  yeniczek

 • avatar6/10

  Mephos

 • avatar5/10

  Revan

 • avatar4/10

  MAJkLSON

 • avatar7/10

  Shaman05

 • avatar7/10

  mcb

 • avatar5/10

  Snura

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace