Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Hanebný pancharti | Inglourious Basterds | 2009
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 21.08.2009
CZ premiéra: 27.08.2009
režie: Quentin Tarantino
hrají: Brad Pitt, Samuel L. Jackson, Mike Myers, Eli Roth, Diane Kruger

Hanebný pancharti: Blu-ray


ikona
st39.6
 

Filmů z válečného prostředí sice stále přibývá, většina se ale snaží přešlapovat na seriózní hranici psychologického dramatu a thrilleru. Málokdo se dneska vrací do historie, aby si dovolil si dějiny alternovat ve prospěch zajímavějšího příběhu (nemluvíme teď o sci-fi a comicsárnách). Tarantino to udělal. A tak přináší trochu jinou Druhou světovou válku, než na kterou jsme zvyklí. Hitlerovu armádu totiž sužuje tým pomatených vojáků, kteří zabíjí jednoho německého důstojníka za druhým. A jak už u Tarantina bývá zvykem, je to především neskutečná legrace.

Co postava, to herecký koncert, co věta, to nesmrtelná hláška. Ať už ho nenávidíte nebo milujete, musíte uznat, že Tarantino má jako vždy vymazlený scénář, díky kterému to jde hercům skoro samo - kdo by nemiloval Pittovu italštinu, oscarového Christopha Waltze a vůbec obsazení německých seriálových hvězd, které z Basterdů dělá především pro Evropana velmi milou podívanou. I když v ní většinou teče krev a baseballové pálky drtí hlavy.

Je úsměvné zjistit, jak moc dokázal kultovní režisér/scenárista vytěžit z drobností, kterou většina  (nejen) válečných filmů přehlíží. Kolik panáků Whiskey by si pán ještě přál? Ne, to není jediná mistrná pasáž vystavěná kulturních a jazykových rozdílech. A ano, Tarantino je mistrem mluveného slova, stejně jako v předešlých filmech se v Basterdech naplno ujímá i další z jeho "úchylek": Věčné citování filmových klasik a především béčkových filmů, které nikdo nezná, plus svérázný přístup k násilí.

Tentokrát mu to prochází podstatně lépe než v případě Death Proof, obzvlášť evropské publikum přitom musí ocenit Tarantinovu snahu vyhnout se podlézání západním divákům. Basterdi nejsou "evropsky ladění" jen díky věčné přítomnosti němčiny a francoužštiny, nebo díky evropskému obsazení, ale také díky Tarantinově obdivuhodné znalosti zdejších dějin, kultury a zvyklostí a samozřejmě filmové estetiky. I když to považujete za neoriginalitu nebo opisování, jedno je jisté: Tarantino má tohle všechno v malíku a skloubil to protentokrát naprosto perfektně.

Přepis po kvalitativní stránce dosahuje vrcholu současných možností formátu. Basterdi možná nejsou plnokrevný blockbuster s tunou efektů a digitálních paňáků, ale v jednoduchosti je krása. Detailů se tu přitom skrývají tuny. Odhalovat je pomůže naprosto špičková ostrost, která pomáhá tomuhle Blůčku ke skvělému smyslu pro detail. Občas je technická kvalita skoro až na škodu - třeba když v úvodní scéně člověka bijí do očí digitální kravičky (těch jsem si v kině teda rozhodně nevšiml...). Jenže většinou je tomu přesně naopak a Basterdi po všech stránkách - ať už vezmete v potaz kontrast, podání pleťovek, kresbu stínů, hloubku prostoru apod. - excelují. Naprostá paráda.

Disk nedostal žádnou HD exkluzivní výbavu, takže na PiP nebo něco podobného můžete zapomenout. Stejně tak na audiokomentář. Zato si můžete pustit překvapivě informativní rozhovor s Bradem Pittem a Quentinem Tarantinem, kteří v rámci půlhodinové stopáže dokáží pod moderátorským vedením Elvise Mitchella podat divákovi neskutečně ohromné množství informací. Nemluví přitom jen o filmu, rozebírají i kariéru mimo Basterdy a vůbec je to rozhovor, který s klasickými propagačními interviews ve stylu "Je to bezva film a pracovat s Quentinem pro mě byl ohromný zážitek" nemá nic společného.

Alternativní a rozšířené scény nemá smysl nakoukávat, protože jsou v nich oproti filmu jen minimální rozdíly. Místo toho si pusťte celou (šestiminutovou) Pýchu národa (režie: nenáviděný Eli Roth), zábavný rozhovor s Rodem Taylorem, trailery, prohlídků filmových plakátů z filmu (i k filmu) nebo bonus "Anděl kamery Quentina Tarantina", které ale funguje spíš jako inside-joke (je o prostořeké klapce...).

Film o filmu Pýcha národa je parodií klasických filmů o filmu, které tu paradoxně chybí. Poslední v nabídce tak zůstává dokument o Původních Hanebných Parchantech, od nichž si Tarantino vypůjčil název a z nichž je druhá polovina dokumentu sestřihaná do klipové montáže. Krom rozsáhlého rozhovoru tedy spíše zklamání, o natáčení se totiž jinak dozvíme "kulový".

Obraz: 2.35:1 :: 1080p (VC-1)
Zvuk: DTS HD MA 5.1 - anglicky, DD 5.1 česky
Titulky: české...
Datum vydání: 14 .12. 2010
Cena: 799,-

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace