Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Godzilla x Kong: Nové imperium | Godzilla x Kong: The New Empire | 2024
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 29.03.2024
CZ premiéra: 28.03.2024
režie: Adam Wingard
hrají: Dan Stevens, Rebecca Hall, Brian Tyree Henry, Rachel House, Alex Ferns

Godzilla x Kong: Nové imperium: Recenze


ikona
Mr. Hlad
adam wingardgodzillaking kongkong
Obří opičák a gigantická ještěrka se vrací. A rozbijí všechno, co jim stojí v cestě.  

Asi nemáme zapotřebí si na nic hrát. Godzilla, když ji přivedl na plátna Gareth Edwards, bylo drama, kde měly dost prostoru i lidské postavy, pracovalo se se strachem a jelo se na vážnou notu. S každým dalším dílem se však MonsterVerse od téhle serióznosti vzdaloval a už minule nejspíš úplně všichni pochopili, že se k ní nejspíš nikdy nevrátí, pokud nedojde k nějakému hard restartu. Tohle si opakujte minutu, než si půjdete koupit lístky do kina, protože nový film s titány, kteří boří všechno, co se jim dostane do cesty, v nastoleném trendu „víc akce, míň děje, logika pryč“ nejen že pokračuje, ale povedlo se mu dotlačit ho až na samý vrchol. Pokud jsou na vás výplachy jako Rychle a zběsile 10 moc tupé, tohle vám může přivodit mrtvici. Tak bacha na to. Na druhou stranu úplně bych nechtěl, abyste si mysleli, že je to kvůli přístupu režiséra a studia automaticky špatný film. 

Godzilla x Kong:  Nové impérium je prostě pokračování barevné, hezky vypadající pohádky pro kluky a snad i pro holky, jimž není víc než dvanáct, případně pro dospělé schopné se na tenhle věk v kině naladit. Tvůrci slíbili, že tentokrát víc prozkoumáme Dutou Zemi skrývající se pod tou naší (30% čtenářů přávě přestalo recenzi číst a šlo dělat něco užitečného a já je za to nesoudím) a rozhodně nekecali. Kong tu objeví podzemní říši (ano, v podzemním světě existuje podzemní říše, dalších dvacet procent pryč) a zjistí, že se tu skrývá opičí civilizace, které vládne strašlivé monstrum. No a mezi tím Godzilla chodí po světě, likviduje Středomoří a každých deset minut dostane po tlamě nějaká obrovská příšera, ať už od Godzilly, nebo od Konga. A pak se potkají, dají si to na férovku, vyjasní si, co že se to děje a vyrazí společně rozbít držku největšímu nebezpečí. Připadá vám to málo? Smůla. Víc nedostanete. 

Adam Wingard naštěstí pochopil, že tohle málo pro jeho režisérskou vizi stačí, takže zatímco v jeho předchozím Godilla vs. Kong se oba titáni dlouze oťukávali, tady se od začátku jede na plno a v módu „vypadá to trochu jako Avatar a všechno, co není obří opičák nebo ještěrka, musíme rozmlátit“. A ono se na ty bitky kouká docela dobře. Nikdo se s ničím moc nezdržuje, příšer uvidíme opravdu hodně a v podstatě jde jen o to, aby se Kong dostal k jezeru, kde na něj čeká jedna potvora, zatímco Godzilla vyráží do Říma, aby si to rozdala s druhou. 

Samotné bitky pak vypadají velmi k světu, King Kong x Godzilla má solidní triky, většinu času strávíme v Duté Zemi. Občas to tu smrdí Jurským světem a jsou tu lidožravé stromy a vcelku střídmá stopáž je zaplněná velkým množstvím akce a atrakcí, které sice nedávají smysl, ale vypadají to docela dobře a není jich málo. Může se nám to nelíbit, na druhou stranu upřímně, když jste poprvé jako prckové viděli Godzillu nebo King Konga, zajímalo vás, jak ten či onen svět funguje, nějaká mytologie nebo podobné koniny? Ne, chtěli jste se koukat na bitky obrů. A to Wingard ví a všechno sází právě na ně a nemůžu v tomhle ohledu říct, že by odvedl špatnou práci. 

Naštěstí tomu uzpůsobil i fakt, že ve filmu jsou pořád i lidští hrdinové. Jejich počet oproti minulým dílům zásadně zredukoval a víceméně tu je jen malá holka z tajemného kmene, která umí mluvit s Kongem a váže se na ni něco jako příběh. A pak Brian Tyree Henry, jenž se pokouší hláškovat, Rebecca Hall, jejímž úkolem je vysvětlovat věci a Dan Stevens, který tu pobíhá v havajské košili a blbne. Bohužel i přes fakt, že role lidí byla zredukována na průvodcovskou, pořád jakoby tvůrcům nedošlo, že fakt nepotřebujeme, aby mezi bitkami hrdinové vysvětlovali, co je co a odhalovali pitomoučkou mytologii Duté Země. A pokoušeli se s vážnou tváří říkat věty jako „když teď nalijí tu chemikálii do vody, tak to zneguje gravitaci a krystaly z obou Zemí se spojí a uzavřou portály na náš svět“. Všichni víme, že jde reálně o to, aby přestala fungovat gravitace a Kong s Godzillou se mohli mlátit ve stavu beztíže, že jo. Navíc ty kraviny, jaké musí Rebecca Hall vypouštět z pusy, by neuhrála s vážnou tváří ani Meryl Streep. 


Přehrajte si trailer
Takže jednoduše – Godzilla x Kong: Nové impérium je ještě pitomější než předchozí díly a zároveň akčnější, vizuálně nápaditější a dostávají v něm víc prostoru hezké obrázky a efektní řežba. Úroveň zábavnosti a blbosti se občas nepovede vyvážit úplně ideálním způsobem, rozhodně se to však povedlo víc než dejme tomu poslední Transformers a drží se to někde na úrovni těch průměrných dílů Rychle a zběsile. Pokud vám tahle přímočará velkolepá zábava chybí a nebudete vyžadovat cokoliv navíc, ty dvě hodiny vám můžou v kině utéct celkem příjemně. V IMAXu to všechno navíc krásně řve, takže po dvou hodinách jsem odcházel s pocitem, že to celé byla šílená blbost, ale ne nudná. Před návštěvou kina raději zvažte, jestli vám tohle stačí. 

Pusťte si MovieZone Live, kde řešíme mimo jiné i pecku Godzilla Minus One

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (29)

Verdikt

avatar6/10

Mr. Hlad

Kong v Duté Zemi objevuje civilizaci, kterou terorizuje obří monstrum. A protože na něj sám nemá, musí spojit síly s Godzillou. No a celou dobu se to všechno strašlivě řeže. Nový příspěvek do Monsterverse je totální pitomost, jenže režisér Adam Wingard ji zaplnil spoustou fajn bitek, hezky barevným světem a zbytečně se s ničím nezdržoval. Ty dvě hodiny jsou fajn hlasitý akční výplach. Nic víc. Ale v nic víc snad ani nikdo nedoufal.Hodnocení redakce

 • avatar4/10

  Gonzi


Hodnocení čtenářů

 • avatar6/10

  Silence

 • avatar7/10

  cabal

 • avatar4/10

  b1aster

 • avatar6/10

  Slide

 • avatar4/10

  Tomino

 • avatar7/10

  the dark knight

 • avatar1/10

  Muf

 • avatar6/10

  malylada

 • avatar5/10

  Perun

 • avatar8/10

  Marty7CZ

 • avatar5/10

  remy

 • avatar7/10

  slord

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace