Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Eragon | 2006
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 15.12.2006
CZ premiéra: 14.12.2006
režie: Stefen Fangmeier
hrají: Edward Speleers, Djimon Hounsou, Jeremy Irons, John Malkovich
 

O FILMU

Největší literární kasaštyk posledních let se nejmenuje Harry Potter (ten už má přeci jenom pár letokruhů na kontě), ale Eragon - dračí sága, která vás obejme, hned jak nalistujete první řádky. Patnáctiletý Christopher Paolini měl zkrátka načteno, když zasedl k psacímu stroji a ve své vlastní fantasy (jistě není náhodou, že hlavnímu hrdinovi je též patnáct) chytře využil většinu existujících archetypů v moderně pojatém příběhu. Někteří kritici poukazují na to, že knížka občas až příliš prozrazuje věk svého autora, ale Paoliniho styl si rychle našel fanoušky. Za první rok se prodalo milion kusů a mladík se rázem dostal do zaměřovače Hollywoodu. Ještě než vyšla další kniha z magického světa jménem Alagaesia, byl Paolini v náruči Foxů a nechal si podepsat šestimístný šek. Na dvacetiletého klučinu to není špatné resumé a stačí nahlédnout hlouběji a zjistíte, že jeho rodiče jsou rozenými manažery. Jejich synek studoval v domácím prostředí, už v patnácti dálkově vychodil střední školu a v patnácti začal psát Eragona. Rodiče z našetřených peněz sami sponzorovali vydání knihy a dnes už přehazují bankovky vidlemi. Americký sen.

Ale zpátky k ději a filmu. Eragon je patnáctiletý farmářský synek, který jednoho dne v lese objeví hladký modrý kámen. Tajně doufá, že za něj nakoupí jídlo pro rodinu, ale z šutru se najednou vyklube drak (smůla). Eragon se s tím tak nějak smíří a udělá dobře, protože maník s vychovaným drakem se může hodit, zvlášť když zemi napadne barbarský král bůhvíodkud a začne si dělat nároky na trůn. Knihu jsem nečetl, ale už na prvním obrázku mě zaujalo, že se konečně ve fantasy udělalo místo pro naštvaný negry (Djimon Hounsou promine, ale o tahle slova si jeho výraz na obrázku říká) a rudovlasý albíny (zdravíme Roberta Carlylea). Jeremy Irons má navíc slušnou šanci, že si konečně zahraje v dobrém fantasy filmu (na Dračí doupě bychom rádi všichni zapomněli, druhý díl bohužel nedávno otevřel staré rány). Foxové však zatím šampaňské neotevírají. Dali filmu do vínku solidní rozpočet 100 milionů, ale za kameru posadili debutanta Stefena Fangmeiera. Pokud je vám jeho jméno povědomé, vězte, že jde o jednoho z hlavních mágů ILM, jehož zásluhy sahají až k Terminátorovi 2. Podobně "sucho" bude i před kamerou - Irons, Carlyle a Hounsou nepatří mezi celebrity a Eragona si zahraje nováček Edward Speleers, jehož produkce vybrala ze 180 tisíc uchazečů. Doplní je John Malkovich v roli krále. Všechno je to tedy hodně komorní a tak nezbývá než čekat na první ukázku, která film rámcově zařadí. Datum premiéry (15. prosince 2006) však slibuje velké věci.

TRAILERY


FOTOGALERIE

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení

Zapomenuté heslo
Přihlašte se jedním kliknutím přes facebook:

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získate možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Vytvářet filmové blogy
  4. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  5. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry
registrovat se