Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Dívka v pavoučí síti | The Girl in the Spider´s Web | 2018
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 09.11.2018
CZ premiéra: 08.11.2018
režie: Fede Alvarez
hrají: Claire Foy, Sverrir Gudnason, Cameron Britton, Sylvia Hoeks, Claes Bang

Dívka v pavoučí síti: Recenze


ikona
Mr. Hlad
claire foydavid fincherfede alvarezlisbeth salandermiléniumstieg larsson
Jak se povedla nová adaptace detektivek se slavnou hackerkou?  

Z krimi série Stiega Larssona Milénium se vyklubal solidní fenomén, bohužel její autor si to moc neužil. Larsson zemřel v roce 2004, pět let před tím, než měl premiéru první švédský film Muži, kteří nenávidí ženy a samozřejmě tak neviděl ani americkou verzi. Další knížky pak na jeho trilogii navazovaly, ale už je za něj musel psát někdo jiný. Prý nejsou tak dobré, přesto se čtyřka s názvem Dívka v pavoučí síti taky dostala do rukou filmařů. V Hollywoodu se zkrátka rozhodli ignorovat druhý a třetí díl a začít od znova rovnou tady. S novým tvůrčím týmem, novou herečkou a trošku novým přístupem. Vyšlo to? 

 

Dá se říct, že ano. Ale bude si to od diváků žádat trošku ústupky. Dívka v pavoučí síti vrací na scénu hackerku Lisbeth Salander, která momentálně působí ve Švédsku, kde dost ošklivým způsobem trestá muže, jejichž koníčkem je ubližovat manželkám a vůbec se chovají jako hovada a kontakty s novinářem Mikaelem Blomkvistem, jehož časopis Milénium se potácí na hranici krachu, prakticky přerušila. Teď dostala nabídku proniknout na servery NSA a ukrást odtud potenciálně nebezpečný program, jehož tvůrce nevěří, že se octl ve správných rukách. Všechno se však ošklivě zkomplikuje, když se na scéně objeví nebezpečný gang, jenž touží jeho dílo získat do svých rukou za každou cenu. A má s Lisbeth společného víc, než by se mohlo na první pohled zdát. Po krku jí najednou jde policie, americké ministerstvo obrany i lidé, kteří znají její největší tajemství.

Myslím, že jsme to čekali všichni, ale přeci jenom to raději napíšu – Fede Alvarez přistoupil k novému Miléniu a hlavně k jeho hrdince o dost jinak než David Fincher a pokud půjdete na pokračování právě jeho filmu, zákonitě budete zklamaní. Lisbeth Salander je i tady hodně zajímavá postava a Claire Foy hlavní roli zvládá naprosto s přehledem. Umí být drsná a nekompromisní, z každého jejího pohledu lze ovšem vycítit, že jde i o vnitřně rozervanou ženu, které někdo kdysi hodně ublížil a ona jednoduše neví, jak v našem světě fungovat a jak si udržovat normální vztah s normálními lidmi. Na rozdíl od Rooney Mara se tu ale spoléhá do značné míry na to, že tohle všechno víme a Foy se může opřít o to, že diváci Lisbeth znají. A ti, kteří ne, dostanou trošku podivínskou drsňačku, co to umí s počítačem lépe než s lidmi. Je to málo? Asi ano, naštěstí v tomhle provedení to stačí.

Dívka v pavoučí síti totiž není zdaleka tak zajímavá jako Fincherovo dílo a je lepší přistupovat k ní jako k pokračování švédské trilogie, protože ta přeci jen nebyla až tak ambiciózní. Alvarez se mnohem víc soustředí na samotnou thrillerovou zápletku a ve výsledku dostaneme spíš technothriller s odstíny Bonda nebo Bourna než psychologicky propracovanou záležitost. Všechny momenty, kdy se pokouší nějak řešit nitro a minulost hlavní hrdinky (tvůrci vyloží všechny karty na stůl překvapivě brzy), jsou příliš krátké a povrchní na to, aby se daly brát nějak přehnaně vážně. Ale vůbec to nevadí, protože jako napínavá podívaná to funguje velice slušně.

Alvarez zvládá výborně akční scény, daří se mu především v honičkách a poslední půlhodina má nepopiratelný styl. Rychle se sice ukáže, že je to celé vlastně thrillerové béčko s trošku lacinou zápletkou, ovšem zručně natočené, napínavé a bez viditelně hluchých momentů. Dobře se na to kouká a osobně jsem si to možná užil svým způsobem víc než Finchera. Ten je samozřejmě mnohem zajímavější režisér, bohužel vyprávěl příběh, který už jsme znali ze švédské verze. Nechci posuzovat, jak moc se Dívka v pavoučí síti povedla vůči (prý ne extra vydařené) předloze, ale při srovnání s původní trilogií obstojí bez problémů. 


Přehrajte si trailer
Díky rychlému tempu, výborné hlavní představitelce a zručné režii jsou to zábavné dvě hodiny. Alespoň tedy pro člověka, jemuž se fenomén Milénium v literární podobě vyhnul a postava Lisbeth Salander mu přijde zajímavá, ale rozhodně by to s tím nadšením okolo ní nepřeháněl. Z Dívky v pavoučí síti vypadla obstojná moderní krimi podívaná s dobrými akčními scénami a chytrými režijními nápady. Je trochu béčkovější, lehce pitomá a malinko tupá, naštěstí v kině jsem neměl moc času to řešit. Příjemné žánrové překvapení. Další díl od téhle party bych klidně uvítal.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (14)

Verdikt

avatar6/10

Mr. Hlad

Lisbeth Salander se vrací a má za úkol ukrást NSA program, který chce jeho tvůrce zpátky. Bohužel o něj mají zájem i členové nebezpečného gangu, kteří Lisbeth znají lépe, než si vůbec dovedla představit. Dívka v pavoučí síti je o dost méně ambiciózní než americká verze Mužů, kteří nenávidí ženy a spokojí se s tím, že chce být zábavným a moderním špionážním thrillerem s překvapivě velkým množstvím dobré akce. Je to trošku pitomější než Fincherova verze, ale nudné ani v nejmenším, jen prostě jiné. Ty dvě hodiny mi ale v kině uběhly docela příjemně.Hodnocení čtenářů

 • avatar6/10

  cabal

 • avatar6/10

  Slide

 • avatar5/10

  Ragnarok

 • avatar7/10

  Phil cze

 • avatar6/10

  the dark knight

 • avatar7/10

  Herkulesss

 • avatar6/10

  pepo

 • avatar7/10

  JohnnyCrash

 • avatar7/10

  Spiker

 • avatar5/10

  RidleyCrowe

 • avatar6/10

  mkubalikova

 • avatar7/10

  Perun

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace