Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Boží ruka | The Hand of God | 2021
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 15.12.2021
CZ premiéra: 15.12.2021
režie: Paolo Sorrentino
hrají: Toni Servillo, Lino Musella, Alfonso Perugini, Ľubomír Mišák

Boží ruka: Recenze


ikona
Rimsy
boží rukapaolo sorrentinotoni servillo
Paolo Sorrentino vzpomíná na mládí a jeho dvorní herec Toni Servillo byl odsunut do vedlejší role – stejně jako vizuální hrátky, na něž jsme od oceňovaného filmaře zvyklí.  

A je to tu zase. Jak je v posledních letech už skoro zvykem, Netflix opět dal věhlasnému tvůrci prostor k natočení osobního tématu a výsledek opět skončil kdesi na půli cesty. Paolo Sorrentino sice (na rozdíl třeba od Davida Finchera) nemusel u svých předchozích projektů zápolit se studiovou mašinérií, v Boží ruce se však zjevně nemusel zpovídat nikomu – a dojetí nad vlastní minulost bohužel převládlo nad tvořivým pnutím, jež stojí za vznikem poutavého filmu.

Sorrentinův vizuálně podmanivý styl vždy balancoval mezi funkčním výrazovým prostředkem a vyprázdněnou manýrou, v oscarové Velké nádheře i následném Mládí se mu však dařilo z přediva zdánlivě banálních výjevů utkat inspirativní síť existenciálních myšlenek. Tentokrát se Sorrentino drží víc při zemi, ovšem navzdory omezení magicko-realistických prvků jsou skutečně hluboké momenty spíše vzácností.

Poprvé od svého debutu Přebytečný člověk z roku 2001 se Sorrentino uchýlil k natáčení v rodné Neapoli, kde strávil většinu života. Příběh se zjevnými autobiografickými prvky se vrací do 80. let, kdy Neapol žila nejen fotbalem, ale i jeho tehdy největší ikonou přesahující hranice sportu. Diego Maradona jako všudypřítomný božský duch ovládá životy všech obyvatel Neapole – v čele s dospívajícím Fabiettem.

Mladík (v podání chalametovsky nevinného Filippa Scottiho) žije společně se starším bratrem a milujícími, přesto lidským slabostem podléhajícími rodiči. Ve věku kolem 15 let se snaží prozkoumávat taje milostných vztahů a zjistit, jakými směry by se měl jeho další život ubírat. Jedná se tedy o typický coming-of-age příběh, jenž je možná až příliš typický – s výjimkou Fabiettovy svůdné, leč psychickými problémy zmítané tety nabízí vyprávění pramálo atrakcí i nadstandardních háčků, které bychom od Sorrentina čekali.

 

Ruku v ruce s touto střídmostí jde i styl, mnohem střídmější a tlumenější nežli v dřívějších filmech, což je v řadě zdlouhavých pasáží ku škodě věci. Souvisí to i se změnou kameramana – po mnoha letech Sorrentino neoslovil svého stabilního spolupracovníka Lucu Bigazziho, nýbrž nechal film nasnímat další rodilou Neapolčankou Dariou D’Antonio. Citlivost vůči materiálu tedy převážila nad jeho opojnou prezentací.

Především v první polovině se Sorrentino utápí v pásmu výjevů z italského města i venkova, které jsou místy bizarní a hravé, většinu času však pouze slouží ke zprostředkování pubertálního pohledu na svět – místy znuděného, místy zvídavého. Za polovinou film nabere dramatické obrátky a ke konci nabídne i pár skutečně silných scén; bohužel tou dobou už je divák táhlou, více než dvouhodinovou stopáží poněkud umořen.


Přehrajte si trailer
Přestože název snímku láká na Maradonův nechvalně známý (ne)sportovní kousek, na své si přijdou spíše fanoušci ženské než fotbalové krásy. Zcela v souladu se Sorrentinovými zvyklostmi totiž nechybí odhalené krásky (v čele s femme fatale Louisou Ranieri), zatímco Maradona kouzlí na hřišti kdesi v pozadí. Přestože se tedy Sorrentino pokoušel sdělit, že během dospívání se odehrává ještě více zázraků nežli v pozdějších fázích života, zvolil k tomu až zbytečně střízlivou formu.

Verdikt

avatar6/10

Rimsy

Umírněný Sorrentino vzpomíná na své mládí. Milostný dopis Neapoli a osmdesátkám, který sází spíše na atmosféru daného času a místa než na vyprávění uceleného příběhu. Režisérovi fanoušci tak mohou lépe pochopit, z jakých kořenů vzešel; ale stačí to na dobrý film?Hodnocení redakce

 • avatar6/10

  Cival

 • avatar8/10

  krauset


Hodnocení čtenářů

 • avatar6/10

  Ragnarok

 • avatar7/10

  Nexus6

 • avatar5/10

  GuidoA.

 • avatar8/10

  malylada

 • avatar7/10

  Perun

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace