Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Boy Kills World | 2023
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 26.04.2024
CZ premiéra: 25.04.2024
režie: Moritz Mohr
hrají: Bill Skarsgård, Yayan Ruhian, Andrew Koji, Sharlto Copley, Famke Janssen

Boy Kills World: Recenze


ikona
crom
bill skarsgardboy kills worldfamke janssensam raimisharlto copley
Bill Skarsgård v nejdivočejší akční podívané letošní sezóny. Že jsou akční filmy mrtvé? Ani náhodou!  

Akční filmy jsou mrtvé, hlásaly titulky filmových magazínů na přelomu tisíciletí. Devadesátky skončily a s nimi i osvalení matadoři akčního žánru. Zájem o jednoduché fláky, kde se střílí ze všeho, co má hlaveň a protivníci padají k zemi po desítkách, začal prudce upadat a studia na to zareagovala jednoduše tím, že je přestala točit. Stal se z nich pokleslý žánr pro upadající trh s DVD/BD a začínající trh s VOD a streamy. Jenže tak jako každý filmový žánr zažívá své vzestupy a pády, můžeme o čtvrt století později konstatovat, že akční filmy vstaly částečně z mrtvých. Ať už za to může stará garda sešikovaná pod praporem Postradatelných (čtyřku nepočítám), blázniviny pro motoristy Vina Diesela nebo eskapády Toma Cruise v MI, jedno je jasné – akční žánr tady byl, je a bude. 

Důkazem toho je i nadílka akčních filmů v posledních pár měsících – Silent Night Johna Woo,  německý 60 minut, předělávka Road House a režijní debut Deva Patela Monkey Man. Ne všechny se prostřílely až do kin a rozhodně se nejednalo o žádné blockbustery s obřím rozpočtem, ale každý měl co nabídnout a v k rekultivaci akčních výplachů přistupoval po svém. A výjimkou není ani Boy Kills World, jenž by rozhodně neměl uniknout vaší pozornosti. Protože s trochou nadsázky se dá říct, že něco takového jste ještě neviděli. 

Je otázka, kde se vzal počáteční nápad natočit mix zběsilé videoherní akce á la John Wick, klasických osmdesátkových snímků o solitérním mstiteli a komediálních Stovek bobrů Mikea Cheslika. Ale ať už to bylo jakkoli, Sam Raimi v pozici producenta vycítil silný potenciál nabídnout divákům něco jedinečného a dal projektu zelenou. A to přesto, že kromě hereckého obsazení jde prakticky o neznámé tváře vesměs německé provenience. Ale dost možná právě díky tomu dali všichni zúčastnění do projektu celé své akční srdce.

Určitě platí, že abyste Boy Kills World ocenili bezezbytku, musíte mít něco nakoukáno. A tím mám na mysli skutečně hodně. Ideálně včetně videoher. Debutující režisér Moritz Mohr a scénáristé Tyler Burton Smith a Arend Remmers totiž od první klapky rozjedou adrenalinovou jízdu, při které spoléhají na diváka a jeho znalost akčních klišé. Protože úmyslně berou jedno klišé za druhým a bez milosti je boří, aby jim zároveň skládali poctu ve zběsilému úprku vpřed, za další scénou plnou groteskního násilí a přepálených fórů v klasickém syžetu o pomstě malého kluka, z něhož musí vyrůst ultimátní zabiják, aby se dokázal propracovat až k finálnímu bossovi. 

Filmu totiž nechybí videoherní kabát, na jehož vzory se autoři aktivně odkazují a zatahují jej do hry s divákem. Abyste to pochopili správně – Boy Kills World je akční film jako řemen. Nebo spíš jako břitva. Ostrý, nekompromisní, plný šíleného explicitního násilí a skvělých neotřelých nápadů. Ale zároveň je to videoherní komiksárna pro dospělé. John Wick na tripu, kde nic není tak, jak se zdá. 

Autoři na sebe vrší jednu vrstvu akčního sendviče za druhou, aby jej následně nacpali do mlýnku na maso a udělali z něho něco jiného. Něco lehce bizarního, originálního, svěžího, ale zároveň tak důvěrně známého. Nechybí střední a ultimátní bossové, postapokalyptický svět, desítky nepřátel na odstřel, a k tomu si připočtěte nespoutaný a rozjívený humor těžící právě z jednotlivých prvků akčních filmů. Už jenom to, že hlavní hrdina (Bill Skarsgård) je hluchoněmý, ale osvojil si hlas ze své oblíbené videohry z mládí, s jehož pomocí neustále všechno komentuje, dává celému filmu úplně jiný level. A je na tom založena celá řada vtipů a gagů.

Když už jsme u hlavního hrdiny – Bill Skarsgård má perfektně našlápnutou kariéru. Skrz zubatý úsměv klauna Pennywise se trpělivě propracovává hollywoodským žebříčkem úspěšnosti a v nejbližší době si ho užijeme víc než dost. Podtrhuje tím mimo jiné fenomén rodiny Skarsgårdů, ale to je jiný příběh. Ten, který nám odvypráví v Boy Kills World, je ukázkou, jak dobře si Bill dokáže poradit jak s akčním, tak komediálním žánrem. Jeho ultimátní mlátička je stroj na zabíjení vycvičený nelítostným Šamanem tak, aby dokázal lidi zabít i struhadlem. Ale zároveň zůstává bezelstným klukem, jehož přáním je sice pomstít smrt matky a sestry, ale vlastně by nejraději měl to celé vraždění za sebou a šel si zahrát nějakou videohru. 

Tomu odpovídají jeho reakce na okolní situace a Bill je všechny zvládá s maximálním přehledem. Jak prochází z jedné bitky do druhé, přejete si, abyste dostali víc. Víc všeho. Vynikající choreografie, nadupaného tempa, i ironického až dětinského humoru tak skvěle pasujícího do nastavených pravidel. Bohužel v některých momentech se film zasekne a přehodí se žánry. Z čisté parodie a krvavé komedie se dostaneme k hlubokým lidským traumatům a rozpustilá akční jízda se začne brát vážně. Ne moc, ale v rámci některých scén určitě. A nefunguje to. Tedy nefunguje to tak, jak by to fungovat mělo. 

Nabízí se srovnání s Monkey Manem, u něhož si dal režírující i hrající Dev Patel záležet, aby z něho nekompromisně stříkal vztek a touha po spravedlnosti. Tomu pak přizpůsobil styl vyprávění, herecké výkony i žebříček soubojů a dějových milníků. A podařilo se mu to v rámci žánru výborně. Boy Kills World naproti tomu bere cestu za spravedlností pouze jako záminku k divokému bláznění, kde se v dětském pořadu vraždí zástupci establishmentu s revolučními odbojáři oblečenými do kostýmu kozla. Jenže tu a tam si tvůrci vzpomenou i na vlastní zápletku a nasadí vážný tón, což je vlastně docela rušivé, když člověk čeká na další šílenost, jak je autoři sypou z rukávu kadencí zmíněného Mikea Cheslika a jeho grotesky Stovky bobrů.


Přehrajte si trailer
Nic zásadnějšího se ovšem Skarsgårdově halucinogenní krasojízdě vytýkat nedá. Jistě, jde o režijní debut neznámého Moritze Mohra a příliš zkušenosti s akčním filmem neměl ani kameraman Peter Matjasko (Láska mezi regály), přesto dokázali vytěžit z mála maximum a zaslouží si za to absolutorium. Střihač se sice občas ustřihne, ale v té rychlosti vám to vadit nebude, pokud nejste skutečný pedant. Vše ostatní šlape jako hodinky – herci ve vedlejších rolích přesně pochopili, v čem hrají a podávají roztomile dadaistické výkony. Obzvlášť všudybyl Sharlto Copley jako neschopný břídil ve vysoké funkci a Andrew Koji jako entuziastický člen odboje vědí, co a jak. Neurazí ani pramalý rozpočet, v rámci něhož se sice postapokalyptický svět buduje dost obtížně, ale pořád to stačí na to, aby se někdo s někým porval a usekal mu při tom všechny končetiny.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (6)

Verdikt

avatar7/10

crom

Halucinogenní a velmi krvavá jízda postavená na tradičních akčních klišé, kde hlavní hrdina po dlouhé tréninkové montáži vyráží na groteskní cestu za pomstou. Nečekejte žádnou klasiku, tady se boří pravidla žánru a pracuje se s omamnými a psychotropními látkami v takové míře, až vám to přijde neskutečné. A ono to částečně neskutečné je, protože nic podobného tady snad ještě nebylo. Rozhodně ne v takto koncentrované podobě. Nejlepší akční výplach za mnoho let v tom nejlepším slova smyslu.Hodnocení čtenářů

 • avatar7/10

  Slide

 • avatar4/10

  malylada

 • avatar8/10

  Demonic8

 • avatar8/10

  Ravenous

 • avatar7/10

  Jaroslav435

 • avatar3/10

  robynson

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace