Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Black Adam | 2022
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 21.10.2022
CZ premiéra: 20.10.2022
režie: Jaume Collet-Serra
hrají: Dwayne Johnson, Noah Centineo, Aldis Hodge, Quintessa Swindell, Sarah Shahi

Black Adam: Recenze


ikona
Spooner
black adamdcdwayne johnsonpierce brosnanrock
Dwayne Johnson se mračí, digitální panďuláci se mlátí… a divák se nudí. 

DC na tom není se svým komiksovým univerzem zrovna nejlépe. Zatímco Marvel servíruje fanouškům několik filmů a seriálů ročně, jeho hlavní rival jako by nevěděl, jakou cestou by se měl vydat. Chtějí svůj hlavní vesmír tak trochu restartovat, zároveň se úplně neodstřihnuli od snyderovských pozůstatků a ti kvalitnější kousky Joker a Batman stojí pro jistotu mimo DCEU. A nyní sem hlasitým způsobem vtrhnul dlouho chystaný Black Adam. Antihrdina, na jehož sólovku se hollywoodská hvězda Dwayne Johnson třásla řadu let a při rozhovorech nešetřila řečmi o temné postavě či začátku nové kapitoly DC. Jenže po zhlédnutí filmu je jasné, že komiksová stáj nejen, že stojí na místě, ale začíná se dost smutně točit v kruhu.

Jak asi víte, náš nový komiksový drsňák má mnoho společného se Shazamem! Právě jeho si bohové před pěti tisíci lety vybrali jako vyvoleného, jemuž dali nadpozemské schopnosti, které z něj udělali nejmocnějšího člověka na planetě. Po tragickém střetu s tehdejším tyranským vládcem byl však Adam dlouhé tisícovky let uvězněn. Až nyní se ve městě Kahndaq opět probouzí k životu a ihned se dostává do střetu se zločineckou skupinou Intergang, jež zde vládne. A jelikož komiksový drsoň neřeší konflikty zrovna v rukavičkách a většinou přitom někdo umře, přilétá na místo superhrdinský tým Justice Society of America s lídrem Hawkmanem, veteránem Dr. Fatem a zelenáči Atom Smasherem a Cyclone. Aneb proč si nevzít na střet s nejmocnějším mužem světa dva totální nováčky, že? Ale na tom vlastně ani moc nezáleží. Stejně jako tady nikomu nezáleží na samotném ději.

Black Adam byl totiž možná rádoby temný v trailerech, tady se však snad nikdo ani na minutu nesnaží skrývat, že točí přímočarou, tupou a rutinní komiksárnu cílenou na publikum, které ještě pár let nebude mít ani občanku, a v níž se pořád musí někdo rvát. A výsledkem je prakticky nepřetržitá nonstop akce a rubačka, v níž se musí digi postavičky neustále mlátit, nahánět a do toho ještě hledat samozřejmě mocný MacGuffin. Akcí se tu opravdu nešetří, režisér Jaume Collet-Serra se snaží držet pedál s tempem až na podlaze, v čemž mu pomáhá i správně chytlavý soundtrack. I tak celé tohle pozlátko moc nefunguje. Nejen, že akční a digitální hody tu nepředvádí nic světoborného a ke konci už začnou svým neustálým blikáním a barvičkami i trochu ubíjet, ale navíc se jen marně snaží zakrýt, o jak prázdný blockbuster ve skutečnosti jde.

Ani si nepamatuji, u jakého filmu jsem měl naposledy pocit, že jeho scénář musel mít tak maximálně 10 stránek. Tady se totiž scenáristi opravdu nepředřeli a příběh se zde skládá jen z neustálého hašteření mezi Black Adamem, superhrdinským týmem a nahánění záporáků. Když už se zde přeci jen začne mluvit, tak to vypadá, že autoři neznají jiná slova než hrdina, šampión a osud.  Kromě děje či dialogů se naprosto vykašlali i na postavy, o nichž se ve většině případů nedozvíte vůbec nic a jsou jednorozměrnými figurkami, na které brzy zapomenete. Dwayne Johnson hraje tentokrát snad ještě víc na autopilota než normálně a coby hlavní tahoun je matný. Scénář mu ovšem situaci dvakrát neulehčuje, jeho linka je pouze přehlídkou několikrát viděných klišé, a tak mu vlastně nezbývá nic jiného, než se tvářit naštvaně či smutně. A občas u toho říct rádoby sarkastickou poznámku či rozmlátit zeď. 

V případě Justice Society of America je přitom vidět, že sympatické herce tvůrčí tým na skladě měl, a při troše snahy mohl být vytvořen poměrně silný a zajímavý tým. Jenže slovo snaha je pro autory asi sprosté slovy. Pierce Brosnan si tak svůj návrat do velkých filmů užívá a Aldis Hodge je přesvědčivým lídrem, oba mohli být však ve svých partech ještě výraznější, kdyby jim scénář dal aspoň nějaký materiál. Atom Smasher je pak vlastně tak pitomý, až je vtipný. I tak se ovšem mohlo jednat o daleko divácky vděčnější postavu. A Cyclone je sice roztomilá, ale mohla toho ukázat víc než jen desetkrát tu samou otočku. Tady si prostě tvůrci vystačí s málem a evidentně jim to moc nevadí.

Ze Serry se pak už definitivně stal Rockův nádeník a režijní rutinér, který sice na první pohled splní producentské zadání pro komiksovou rubanici, zároveň ji však natočí v tom nejsterilnějším duchu bez jediného svěžího nápadu či pokusu posunout žánr o trochu dál. Naopak spíše couvá, protože se částečně vrací ke snyderovské stylizaci plné zpomalovaček a digitálních omalovánek, jen je to tentokrát žlutější a netváří se to tak dospěle. Naopak, když v přepáleném finále začne Adamův dětský parťák se skatem burcovat za pomoci patetických hlášek město proti počítačovým obludám, bál jsem se, jestli jsem nevrátil časem tak 20 let zpátky.


Přehrajte si trailer
Naděje některých fanoušků, že by mohl Black Adam DC univerzum nakopnout novým svěžím směrem, tak byly opravdu úsměvné. Tohle je totiž komiksovka nejvíce spotřebního zrna, u níž nešlo producentům o nic jiného než si napakovat kapsy u žánrovky s Rockem. Ano, občas to tu bouchá opravdu efektně, najde se nějaký ten fórek k pousmání a díky svižnému tempu to poměrně uteče. Jenže stejně tak rychle snímek uteče i z vaší hlavy. Tady opravdu nešlo o nic jiného než natočit ty nejjednodušší obrázky, u níž budou moci diváci kin žrát v klidu popcorn. Tenhle prostý cíl si asi studio svým způsobem splní. Otázkou je, jestli DC opravdu stojí za to točit tak prázdné a rychlokvaškové žánrovky místo toho, aby se konečně snažili posunout jiným směrem.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (57)

Verdikt

avatar4/10

Spooner

Mocný antihrdina Black Adam se po pěti tisíci letech probouzí a ihned se dostává do obří bitvy se zločineckou organizací i superhrdiny. Bezduchá komiksová mlátička, v níž jsou slova jako příběh či prokreslené postavy skoro sprostým slovem. Příval nekonečné akce sice v jistých momentech zabaví a Pierce Brosnan s Aldisem Hodgem jsou sympaťáci, Dwayne Johnson však roli tahouna tentokrát moc nedává a celý snímek je až příliš jednoduchý a rutinní. Vidět a zapomenout.Hodnocení redakce

 • avatar4/10

  Mr. Hlad

 • avatar6/10

  KarelR

 • avatar4/10

  do_Od


Hodnocení čtenářů

 • avatar6/10

  acheron

 • avatar2/10

  Revan

 • avatar7/10

  speedy.mail

 • avatar6/10

  cabal

 • avatar1/10

  RainMakeR

 • avatar5/10

  b1aster

 • avatar5/10

  Slide

 • avatar6/10

  Ragnarok

 • avatar6/10

  Toren

 • avatar5/10

  the dark knight

 • avatar5/10

  Standish

 • avatar7/10

  Vardant

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace