Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Avatar | 2009
csfd  imdb
US premiéra: 18.12.2009
CZ premiéra: 17.12.2009
režie: James Cameron
hrají: Michelle Rodriguez, Sigourney Weaver, Sam Worthington, Joel Moore, Zoe Saldana

Třídisková rozšířená edice


ikona
st39.6
Vyčerpávající pojednání o luxusním trojdisku s modrým opusem... 

O Avataru už jsme naklepali tisíce znaků a rozebrali ho ze všech úhlů a stran. Většinou to ale člověku stejně nedá a i když se k filmu vrací poněkolikáté, musí přídat i tu svou trošku do mlýna. Takže než se dostaneme ke dvěma alternativním sestřihům, dovolte mi připomenout, jak úžasný je Avatar film: Hodně moc úžasný.

Ne, vážně. Už několikátý návrat na Pandoru v mém případě doprovázelo i neustálé nadšení z toho, že ačkoliv člověk zná skoro všechny záběry nazpaměť, v každém ho přece jen něco překvapí. Nějaká drobnost - hora nebo zvíře v pozadí, rostlina, které jste si dřívě nevšimnuli, nebo třeba detail kůže nebo obleku Na´avi, který je vidět jen při blízkém zkoumání obrazu. Avatar překvapuje i nadále. A dělá radost. Hnidopichové, kteří se neustále pokouší o humor při srovnávání se Šmouly nebo Pocahontas, na tom většině lidí těžko něco zkazí.

Po několika měsících, během kterých film po trhu koloval v jednodiskové edici, na níž krom špičkového přepisu nedostalo prostor zhola nic (viz minulá Blu-ray recenze), jsme se konečně dožili třídiskové rozšířené ultimátní edice. Nejen že se konečně podíváme za kameru a zjistíme, jak Cameron všechna ta kouzla vyčaroval, ale také nám samozvaný král světa ještě o něco více pootevře dvířka do světa Pandory. Film je totiž na disku hned ve třech verzích: v kinosestřihu, ve speciální edici (o 9 minut delší) a v rozšířeném sestřihu s více jak čtvrthodinou neviděných záběrů včetně úplně nového otvíráku. Fanoušci musejí radostí skákat do stropu. Ale máme vůbec z čeho být nadšení? Inu, máme... jenže mohlo to být podstatně lepší.

Ale nejdřív k různým sestřihům. O kinoverzi asi už není potřeba mluvit, pomocí seamless branchingu si ale můžete pustit ještě dvě další. Ta speciální (která měla nedávno obnovenou 3D premiéru v kinech) se rozrostla o devět minut a jak už tomu tak bývá, některé nové pasáže za vidění stojí, jiné klidně mohly zůstat v koši. Ještě než se dám do jejich popisu, malá poznámka: Je docela zajímavé, že si každé přidané scény člověk všimne prakticky okamžitě. Hladký průběh a návaznost kinosestřihu jednoduše nedovolí, aby se nová scéna "integrovala" a nepřečuhovala, zkrátka aby neudělala divákovi ve filmu  drobný bordel. Těžko se proto film hodnotí v rozšířených sestřizích, protože ať už se do něj nové scény hodí nebo ne, pro diváka je jejich objevení trochu rušivé. Prostě tam už z principu příliš nesedí.

A že těch přidaných momentů je docela dost! Ve speciální edici se objeví nový živočišný druh, který pak lovci Na´avi loví v jedné z největších bonusových scén. Podíváme se i do Graceiny bývalé školy, na první vlnu útoku Na´avi (následující po objevení buldozerů) a dojemné scény navíc se při umírání dočkal Tsu´tey, což bohužel trochu nabourává průběh finále.

Pak je tu pár miniscének, jako spojení Jakea a Neytiri před Eywou. Když Jake a spol. šplhají po létajících horách, proletí kolem nich Neytiri na Seze (což kazí její pozdější přílet na scénu). U ohniště, když se Jake poprvé objeví u Na´vi, se mu Neytiri představí celým jménem (to je jednak úplně zbytečná a podivně vypadající scéna, druhak pak kazí dojem z Jakeova lingvistického přezkušování). No a pár vteřin navíc dostanou i poletující broučci, kteří se za letu točí jak káča. Jak už jsem podotkl, valná část nových scén do filmu moc dobře nezapadá. Ale možná ze mě jen mluví věrný divák, který už zná původní sestřih moc dobře na to, aby jej bonusové scény občas nerušily. A nebudily tím jisté pochyby.

Rozšířená edice je pak Speciální edicí obohacenou o několik dalších nových, tentokrát ale výrazně zásadnějších a často i dobře zapadajících scén. Film má v téhle verzi kompletně novou otevíračku, která se odehrává na Zemi ve vzdálené budoucnosti. Hodně to evokuje Blade Runnera, úvod navíc sympaticky prohlubuje Jakeovy motivace v příběhu. Start filmu v téhle verzi ale logicky není tak úderný jako verze z kina

Velmi důležité je, že dostala spoustu prostoru Grace Augustine. Dozvíme se ještě něco víc o její škole pro Na´vi a o jejím vztahu k modrým domorodcům. Postavě Sigourney Weaver ta pětice nových scén (z nichž je jedna dost dojemná) ohromně pomáhá a Grace díky tomu dostává úplně jiný rozměr (stejně jako její vztah s Jakem). Už jen kvůli tomu se rozšířenou edici vyplatí pustit

Můžete si ale samozřejmě všechny nové scény projet i samostatně, a to s krátkým úvodem, který prozradí, kam mají zapadat. A nemusíte tak ztrácet tři hodiny nakoukáváním filmu...

Bonusy? Je to třídisková edice, takže jich je požehnaně. Přesto si nejdřív trochu dloubnu: Proč tu není audiokomentář? A proč tu není nějaký pěkný Picture in Picture komentář, třeba ve stylu Maximum Movie Mode? Určitě si je Cameron neschovává na příště, protože tahle edice je podle jeho slov definitivní a krom 3D vydání už nás žádná další release v blízké budoucnosti rozhodně nečeká. Tyhle fičurky tu proto zoufale chybí a je to ohromná škoda.

Klíčovým dokumentem je hodinu a třičtvrtě dlouhé "Capturing Avatar". Rozsáhlý materiál mapuje převážně pre-produkci filmu a samozřejmě se ze všech sil snaží přiblížit technologie, které k jeho stvoření Cameron využil. Je to opravdu nesmírně zajímavá podívaná a pro fanoušky samozřejmě naprostá povinnost (v tomhle případě spíš úplně pro všechny). Přesto si myslím, že mohli Cameron a spol. jít ještě podstatně víc do hloubky. Bohužel tu jde cítit snaha nebýt v ničem moc konkrétní a nezacházet do podrobností, které by normálnímu člověku nedávaly smysl. V souvislosti s tím je tedy veškerá technologie popisována dost polopatě, ale aspoň srozumitelně a zábavně i pro normální smrtelníky, kteří neholdují geekovinám.

Hodně diskutované bylo množství vystřihaných scén, které se nevešly ani do jednoho sestřihu. Opravdu se jich tu nachází kolem čtyřiceti minut, ale všechny samozřejmě nemají dodělané efekty. Proto jde o podívanou jen pro nejvěrnější fandy, kteří mají podezřele hodně volného času (každou scénu uvozuje část filmu, aby bylo vidět, kam spadá - takže to dohromady dělá skoro hodinu a půl). Za zmínku stojí snad jen osud ostatních Avatarů na základně.

Dvacetiminutovku "Message from Pandora" doporučuji přeskočit. Jedná se o Cameronovu nazelenalou agitku. A krom toho, že je pro většinu lidí, kteří nejsou členy hnutí Greenpeace, nezajímavá v ní James Cameron občas při kontaktu s jihoamerickými domorodci působí velmi nesměle a komicky. Nebo spíš směšně.

Mnohem zajímavější jsou Production Materials, které rozšiřují to, co je vidět v "Capturing Avatar". Mezi nimi je spousta testovacích záběrů (včetně zkoušky na Brother Termite, která vlastně dala zelenou Avataru; nebo první test mo-cap, ve kterém hrají scénu "You should not be here" Yunjin Kim ze Ztracených a Mark Famiglietti, manžel Kate Brewster v T3), narazíte tu i na nástřely designů a kulis. Opět kolem hodiny a půl materiálů. Uzavírá je neskutečně nudný film štábu, v němž motion-capture herec běhá po scéně a dělá kraviny. Vynechat!

Něco přes šedesát minut může člověku zabrat také fičura s názvem "Scene Deconstruction", kde stiskem tlačítka můžete přepínat mezi různými stádii zfinišování záběrů (hrubý materiál a různé "digi-přídavky"). Radši si ale odskočte do sekce s featuretty, kde je cca dvacet klipů mezi pěti a deseti minutami, které se zaměřují na jednotlivé aspekty produkce (z nichž jsou mnohé také zmíněné v hlavním dokumentu). Tam se můžete detailněji podívat na 3D Fusion kameru, na Simul-Cam, na tvorbu obou přerostlých ptáků (a další designy) nebo kostýmů, na kaskadérské kousky, střih filmu, tvorbu hudby či zvukového designu, anebo třeba na detaily o flóře Pandory. Jsou toho kvanta.

Což samozřejmě normálnímu člověku stačí. K tomu je tu ale ještě podsekce Avatar Archives, kde krom ukázek najdete původní nástřel scénáře, jeho finální verzi, texty písní (které byly z filmu vystřihané, ale měly vliv na soundtrack) a několikasetstránkovou Pandorapedii, kam je vepsán snad každý detail o Pandoře a světu Avatara.

Kdyby to pořád nestačilo, můžete se ještě připojit na BD-Live (osobně se mi to ale nepovedlo, takže nevím, co tam čeká). Žádný z bonusů bohužel nemá českou podporu, v HDčku jsou nicméně všechny.

Zvuk ani obraz na přetřes tentokrát nepřijdou, protože jsem je ve velkém rozebíral v minulé recenzi. Na zvukové stopě se - troufnu si hádat - nic nezměnilo. Obraz sice má o něco nižší datový tok, nikterak znatelně se to ale neprojevilo (jen mi občas přijde, že záběry živých herců působí o něco jemněji, což platí hlavně u úvodní scény na Zemi). Pořád jde o naprosto famózní podívanou, které na kvalitě zmenšený prostor nikterak citelně neubral.

Obraz: 1.78:1 :: 1080p (AVC)
Zvuk: DTS-HD 5.1 - anglicky, DD 5.1 česky
Titulky: české...
Datum vydání: 22. 11. 2010
Cena: 999,-

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (52)

Avatar: Blu-ray


ikona
st39.6
 

I při šestém zhlédnutí Avatar stále šlape na jedničku. Čert ví, jak to James Cameron udělal, jeho ekologická agitka, jak Avatara někteří méně nadšení diváci rádi označují, je každopádně veledílo v tom pravém slova smyslu. Do jaké míry Cameron rozumí filmovému jazyku a technologii, je téměř neuvěřitelné a Avatar je díky tomu jeden z těch filmů, na které se nezapomíná. Spíš naopak, už teď má neoddiskutovatelné místo v dějinách filmu vedle hitů jako Pán prstenů nebo Hvězdné války. Stejně jako v jejich případě, i teď se začala historie kinematografie dělit na dvě období: před Avatarem a po Avataru. Ten film není úchvatný jen svým zpracováním, ale i tím, jaké možnosti otevírá pro budoucí filmaře. V každém případě se jedná o podívanou, která neomrzí a nepřestává omračovat.

Tolik k filmu. Vzhledem k tomu, že se k Avataru hodí otřepaná fráze "vše už o něm bylo napsáno" víc, než k čemukoliv jinému, přejdeme rovnou k Blu-ray disku a několika informacím kolem. Film přichází na trh ve 2D verzi, přičemž ta stereoskopická se objeví až později (kdybych měl tipovat, vsadil bych si na příští Vánoce). Je to logické, protožee bude trvat ještě zatraceně dlouho, než se 3D zobrazovače usadí v našich domácnostech (což je dáno tím, že televizory méně často obměňujeme a většina domácností za sebou má čerstvou koupi HDTV). Zatím se musíme spokojit se dvěma rozměry.

Pokud čekáte nějakou dokumentární masáž, rychle na ní zapomeňte. Na disku nenajdete ani pitomý trailer. Dokumenty si Foxové schovávají na vánoční release, kdy Avatar vyjde v několikadiskové edici, kde krom pár hodin bonusových materiálů bude i prodloužená verze filmu. Samozřejmě je to jen ždímání peněz, ale těžko ho někomu zazlívat. Studio navíc tuhle skromnou edici odůvodňuje tím, že chtělo dát filmu co nejvíc prostoru na disku. Proto se mu budeme věnovat zatraceně pečlivě.

Foxové totiž výjimečně nekecali. Avatar zabírá skoro všech padesát gigabajtů dvouvrstvé placky a ačkoliv to vzhledem k jeho stopáži a k faktu, že je film prezentován v 1.78:1 ("fullscreen"), nemusí znít jako úplně ideální velikost, pravda je taková, že nic lepšího nenajdete. To je důležité zmínit hned na začátku: Avatar je na Blu-rayi referenčním diskem, demo-materiálem, dokonalou ukázkou možností Blu-ray formátu. Nic lepšího ještě zatraceně dlouho neuvidíte ani neuslyšíte. Tečka.

Množství obrazových informací, které tenhle Blu-ray podává, je oslňující. Při detailech tváří Na´avi vám neuteče jediný pór modré kůže, ostrý a dokonale vykreslený zůstává každičký vlásek, každé vlákno látky, drobné vrásky, řasy, jemné barevné přechody očních duhovek ... pohled do tváře Na´avi je na Blu-rayi ještě více oslňující, než byl v kině. Drobnokresba, které se nerovná žádný jiný přepis. Dokonalost ale nemusíte hledat jen v počítačem generovaných obrázcích, stejně špičkově nasnímaní jsou i živí herci, i tady při pohledu do tváře přechází zrak. Ta ostrost! Neuvěřitelné.

Přitom ani CG obrázky ani živě snímaní herci nemusejí utíkat před zrnem nebo šumem. Zatímco na první zmíněné můžete rovnou zapomenout (prezentace je hladká jak dětská prdelka), toho druhého se objevuje tak minimální množství, že si ho všimnou jen ti největší rýpalové (osobně jsem si drobného šumu všiml asi třikrát - třeba při posledních okamžicích s Grace - potřeboval jsem k tomu ale čtyřmetrové plátno). Blu-ray přepis Avatara je prostý jakékoliv stopy po digitálním záznamu. Což ohromuje, vezmete-li v potaz, že obraz dokonale kreslí i stíny a temnější scény.

Barvy jsou ohromně syté, barevné přechody přitom ladné jak krok baletky, kontrast dokonalý, tridimenzionalita obrazu dechberoucí i bez stereoskopie. Dokonalost některých trikových sekvencí na Blu-rayi nabývá na působivosti, naopak slabší okamžiky oproti kinu mírně vynikají. Třeba první kroky džunglí jsou o něco slabší než v ostatních částech filmu a občas je vidět, že sem tam chybí nějaká ta drobnější texturka. Ale to nevadí, pořád je film rozprostřený do tří hodin a v jejich rámci nepřestává udivovat každým novým záběrem. V každém obrazu se dají objevovat nové detaily a člověk nestačí žasnout nad těmi vizuálními orgiemi.

Tenhle Blu-ray splňuje veškeré požadavky pro zařazení do kolonky "Dokonalý". Zapomeňte na jakékoliv známky komprese, to tady neznají. A ten zvuk! Hornerova hudba se prořezává dunivými efekty jak rozžhavený nůž máslem, tenhle zvukový mix se nemusí stydět ani vedle demodisků. Využívání surroundů v džungli vytváří dokonalý prostorový efekt. Vyniká každá drobnost, při borcení stromu se vám přitom utrhne membrána subwooferu. Naprostá paráda. Víte, jak se sem tam u nějakého disku objeví hláška typu "tohle pustíte kamarádovi, až mu budete chtít ukázat své domácí kino"? Na všechny tyhle filmy zapomeňte. Odteď stačí jediná placka. Je na ní nápis Avatar.

Obraz: 1.78:1 :: 1080p (MPEG-4 AVC)
Zvuk: DTS HD MA 5.1 - anglicky, DD 5.1 česky
Titulky: české...
Datum vydání: 22 .04. 2010
Cena: 599,-

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (31)
© copyright 2000 - 2021.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se na MovieZone zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace