Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Ada | Lamb | 2021
csfd  imdb
US premiéra: 13.07.2021
CZ premiéra: 07.10.2021
režie: Valdimar Jóhannsson
hrají: Noomi Rapace, Björn Hlynur Haraldsson, Hilmir Snær Guðnason

Ada: Recenze


ikona
Rimsy
adanoomi rapaceValdimar Jóhannsson
Severská dramata dlouhodobě dovedou míchat strohý styl, cynický humor i nečekaná poselství. Ada v souladu s trendy přidává i prvky mytologického hororu. Ale stačí to na skutečně podařený film? 

Cena za originalitu z letošních Cannes vzbudila zvědavost i karlovarských diváků – přece jen, když už porota sekce Un Certain Regard, zaměřující se právě na nestandardní filmařské postupy, ocení originalitu, čekat lze skutečně leccos. Debutující Islanďan Valdimar Jóhannsson natočil ve švédsko-polské koprodukci pomalou baladu o neschopnosti smíření se ztrátou; jak to seveřané ostatně umějí nejlépe.

Manželský pár s tvářemi Noomi Rapace (Muži, kteří nenávidí ženy, Prométheus) a Björna Hlynura Haraldssona (Eurosong: Příběh skupiny Fire Saga) žije na samotě v drsné islandské přírodě, kde o sněhové vánice, mléčné mlhy a během polárního dne i nezapadající Slunce není nouze. Už jen tím se nabízí srovnání se Slunovratem a podobnými horory odehrávajícími se za denního světla; a samozřejmě není náhodou, že americkým distributorem snímku je A24. O plnokrevný horor se však nejedná, spíše by se hodilo označení rodinné drama s folkovými motivy. Znalci karlovarského bizáru by nejspíš našli i podobnost s fantasy romancí Tina a Vore, která divákům zamotávala hlavy před třemi lety.

Ale vraťme se na onu nenápadnou samotu. Zmíněný manželský pár se stará o farmu, rodí jehňata jak na běžícím pásu, přesto se jedná o tajemně tichou domácnost. Postupně naznačovaný původ traumatu umocní narození jehňátka, které je možná tak trochu jiné. Alespoň manželé jsou o tom přesvědčeni a začnou se o něj starat s láskou bez přehánění rodičovskou. Zdánlivou idylu naruší příchod vetřelce – mužova bratra, který pro celou situaci rozhodně nemá pochopení. Skutečný problém však bude mít ještě jinou podobu…

Příběh rozdělený do tří kapitol nejprve stojí na pomalém vykreslení života na farmě – srozumitelného, nelehkého, ale především pro hlavní hrdinku poněkud nenaplňujícího. Bizarní stvoření přináší emoce na hranici humoru a zhrození, ovšem postupem času se snímek začne bezcílně rozbíhat do šíře a uvolňuje šrouby, jež by naopak potřebovaly utáhnout. Navzdory příjemně děsivému závěru zůstává pachuť nedotažené pecky, u níž si scenáristi po načrtnutí nápadité výchozí obskurnosti zřejmě nevěděli rady.

Jméno Bély Tarra jako producenta sice zahřeje u srdíčka, ovšem na poměry festivalového snímku Ada nikterak přepáleně dlouhými záběry neoplývá a umírněná je i stopáž. Kamera přesto zaslouží pochvalu, protože (stejně jako už mnohokrát v minulosti) dokázala využít fotogeničnosti islandské krajiny a problematickou rodinu dokázala vykreslit izolovaně a zároveň opojně. Těžko říct, jak bude tahle sympatická podivnost fungovat v běžných kinech mimo festivalovou bublinu, o nápaditý kousek se však bezesporu jedná. Jen se člověk těžko zbavuje dojmu, že něco podobného ze skandinávských zemí přichází možná až příliš často.

Verdikt

avatar6/10

Rimsy

Žánrový mix dává vzpomenout na atmosférické horory za denního světla, mnohem více je však plíživým rodinným dramatem. Navzdory občasným fantasy prvkům je však v jádru až příliš konvenční, aby skutečně tnula do živého.Hodnocení čtenářů

  • avatar7/10

    Novko

  • avatar6/10

    KousejPivo

© copyright 2000 - 2022.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace