Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Prometheus | 2012
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 08.06.2012
CZ premiéra: 07.06.2012
režie: Ridley Scott
hrají: Charlize Theron, Noomi Rapace, Michael Fassbender, Idris Elba, Guy Pearce

Prometheus: Recenze


ikona
Cival
Jak dopadl nejočekávanější film první poloviny tohoto roku? 

Kariérní rozkvět Ridleyho Scotta je jedinečný a sám o sobě by unesl dizertační práci. Vitální čtyřiasedmdesátník stále zvládá kočírovat monstrprodukce za dvě stě milionů dolarů a ještě u toho převyšuje po stránce audiovizuální drtivou většinu mladších filmařů. Fascinující je ale hlavně to, jak jej u Promethea „doběhla“ kvalita jeho vrcholných děl - Vetřelce a Blade Runner.

Kvůli nálepce „živoucí klasik se vrací k těžkotonážní trikové sci-fi“ se ke Scottovi vzhlíželo jako ke spasiteli letošní filmové sezóny. A díky chytrému spojení s aliením univerzem, díky vypulírovaným záběrům z klipů a trailerů a s podporou pečlivé webové kampaně vyletěla očekávání spojená s Prometheem až někam na oběžnou dráhu. Že byla tak trochu nepodložená, vymodlená jmény zúčastněných tvůrců, odvozená od žánru, jenž vždycky plodil revoluční bijáky, a hnaná touhami diváků, kteří chtějí dostat na dobírku další milník světové kinematografie, to všechno vám dojde hned u závěrečných titulků. Prometheus je totálním vítězstvím marketingu ve všech jeho současných podobách a možnostech a jako takový jen tak neusne – koneckonců i po uvedení v kinech se bude mluvit o rozšířené Blu-ray verzi, která má zahladit jizvy z verze pro kina. Dychtivě se tak bude čekat dál, hlad neustane, peníze se točit nepřestanou...

Přitom je Prometheus promarněnou šancí a velikášským klopýtnutím. Jenže se mu nesluší posmívat – každý věrný divák musí cítit spíš lítost, že se takhle ambiciózní projekt docela banálně zbortil. Je podružné, jestli vinu svalíme na razantní prostříhání filmu, nebo neschopnost scenáristů, kteří se podíleli na srágorách jako Kovbojové a vetřelci nebo Černá hodina, a přesto jim ještě nikdo neusekl ruce. Pro koncového uživatele rozhoduje to, že i když Ridley Scott virtuózně zrealizoval jednotlivé scény (často jsou extrémně působivé), jejich spojením vznikl prapodivný zmetek, který v podstatě nedává smysl.


Přehrajte si trailer
Jelikož prolog odporuje závěrečnému odhalení a velké filozofické náběhy utopí béčkový sliz, Prometheus se nezvratně hroutí dovnitř. Ridley Scott si zálibně čvachtá v ostrých scénách s plamenometem, s operací sebe sama nebo s rozežráním ksichtu, prostě se nebojí intenzivních hororových scén, kdy do uhlazeného a výtvarně vypulírovaného megafilmu najede krásná porce brakového hnusu. Jenže operuje tu s bezkrevnými postavami, uspěchaným dějem a větami, které zní vzletně na papíře, ale na plátně jim nemáte šanci uvěřit.

Velké sci-fi klasiky jako Matrix, Star Wars, Avatar, Vetřelci nebo Návrat do budoucnosti, ale i podvratnější projekty typu Sunshine nebo Videodrome, se vždycky musely odpíchnout od jasně vyprofilovaných figur a pečlivé dramatické stavby. Zápletky pozvolna houstnou, drama graduje, výbuch se rovná katarzi a divácké blaho se stupňuje s každým úlevným vydechnutím, když hrdinové překonají další překážku. Jenže v Prometheovi motivace plavou ve vesmírném vakuu, takže se člověk kolikrát nestihne divit, odkud že přilítla ta osudová věta, co že se to tak náhle vyhrotilo a proč se někdo dojemně sebeobětuje po patnácti sekundách dialogu s cizí osobou.

Opravdu chceme chodit do kina na filmy, které bude spravovat až režisérský sestřih na Blu-ray?Prometheus je obsahově jednoznačně odfláklý a ledabyle poslepovaný z různých myšlenek, vlivů, inspiračních zdrojů a jiných uměleckých děl – během výroby se mluvilo o dvou různých filmech, o prequelu Vetřelce i o samostatné sci-fi, o vykrádání Lovecrafta i  o dohánění Vesmírné odysey. A právě takhle zparchantělý je i výsledek. Mrzí to moc, protože Scott je stále famózním realizátorem, který jakmile spojí skvostné kulisy se špičkovými herci, drahými triky a znělou hudbou, bere dech.

Scott oslní bouří na jiné planetě i toulkami po galaxii, ukáže šmakózní potvory i hutný hnus, pomazlí se se zadkem Charlize Theron v oplé kombinéze nebo poutavě zhmotní rozporuplný vztah mezi robotem Davidem a hlavní hrdinkou Elizabeth (ano, Michael Fassbender vládne dalšímu filmu a jen Noomi Rapace má dost interesantní postavu na to, aby mu stačila). Ale ve výsledku Prometheus stejně zklamává jako ten nešťastný typ filmu, u kterého se člověk slušně baví, očima polyká plátno, ale za žádnou cenu si pak nesmí spojovat scény dohromady a pídit se po interpretacích pod naleštěným povrchem. Ne, klišé o vypínání mozku ode mě neuslyšíte… ale možná si na něj sami po pár hodinách vzpomenete.

Prometheus si totiž pokládá velké filozofické otázky, a zároveň s popcornovou přímočarostí zkouší ukázat, jak se zrodilo lidstvo, Vetřelci a vlastně i žánr moderní filmové sci-fi. Přitom operuje s příběhem, ve kterém chabě sestavená banda astronautů třikrát přejede tam a zpátky mezi svou lodí a tajemnou základnou a zhruba patnáct minut čistého času se potýká s jakýmsi mimozemským bordelem. No a pak to všechno bouchne.

Z tohohle materiálu nemohl vydolovat opus ani machr jako Ridley Scott.

P.S.: Ač v IMAXu, 3D jsem subjektivně nezaznamenal ani na sekundu.

P.P.S.: Hardcore fandové Alien Tetralogy budou spíše rozladěni, že to k sobě jaksi nepasuje.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (496)

Verdikt

avatar6/10

Cival

Posádka složená z vědců, krásné ředitelky i robota přilétá na planetu v dalekém souhvězdí, k jejíž poloze nám podle všeho dali indicie naši stvořitelé. Čeká na tu hrozivé tajemství, nebo klíč k odpovědi na to, odkud lidstvo pochází? Jelikož Prometheus předchází tetralogii o Vetřelcích, leccos si sami domyslíte. Stejně tak je jasné, že návrat Ridleyho Scotta ke sci-fi je po stránce výtvarné, obrazové i trikové opulentní a zcela odzbrojující. Jenže když nemáte dobrý scénář - anebo ho zuřivě osekáte - novou žánrovou klasiku natočit prostě nemůžete. Pláčeme.Hodnocení redakce

 • avatar6/10

  k0C0UR

 • avatar7/10

  Spooner

 • avatar5/10

  Mr. Hlad

 • avatar6/10

  Shushika

 • avatar6/10

  KarelR


Hodnocení čtenářů

 • avatar9/10

  Ravenhorn

 • avatar6/10

  acheron

 • avatar8/10

  luksa

 • avatar6/10

  Silence

 • avatar8/10

  listr

 • avatar6/10

  gonzo

 • avatar4/10

  deiwi

 • avatar8/10

  RoBo

 • avatar7/10

  Mephos

 • avatar3/10

  Baz

 • avatar8/10

  KARLOS

 • avatar8/10

  Revan

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace